FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
14-09-17 20:09  [Z] Podposzycie, tektura itd.
Luk87    

Witam

W najbliższym czasie zabieram się za budowę pancernika King George V wydawnictwa Pana A. Halińskiego. mam takie pytanie, jeśli chodzi o wykonanie podposzycie kadłuba(laserowy), zamiaruje wykonać je z tektury piwnej i tutaj pierwsze pytanie jaką grubość zastosować 1mm . 2 mm. .., niedawno ukończyłem model lotniskowe uss Enterprise wydawnictwa GPM, tam jeśli chodzi o kadłub to była to pianka+ szpachla szlifowanie itd, tutaj chciałem spróbować z tekturą piwną czy macie Panie/Panowie jakiś sprawdzony sklep (internetowy) gdzie można było by dostać "dobrą "tekturę" piwną.

 
14-09-17 21:42  Odp: [Z] Podposzycie, tektura itd.
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Panie Luk87.

Ponieważ jak mniemam poważna część Szacownego Grona z tego forum właśnie parkuje samochody w Przeciszewie ośmielę się JA -) odpowiedzieć na Pana pytanie.

Moim zdaniem wykonywanie pod-poszycia z tektury piwnej nie jest najlepszym pomysłem gdyż albowiem :-)
1. Takowa o grubości 1-2 mm będzie trudnym medium / łamliwa / zbyt gruba / etc.. i może spowodować pewne niedogodności wizualne podczas przyklejania poszycia właściwego. Jeżeli zdecyduje się Pan tekturę piwną zmiękczyć to trzeba oczywiście pamiętać o odpowiednim zmniejszeniu wręg aby spuchnięty kadłub zaakceptował oklejki wierzchnie.
2. Strona "http://www.answer.pl/pl/10-tektury" ma doskonały wybór tektur piwnych ale analizując punkt 1 proponowałbym raczej coś takiego: "http://www.answer.pl/pl/tektury/222-tektura-1-mm-format-a4.html" czyli karton na pod-poszycie o grubości około 0.2mm lub po prostu wizyta w pierwszym lepszym sklepie papierniczym.
3. Teraz zaś jako wycieczka osobista mam nieodparte wrażenie, żeś waćpan zażartował z tym modelem gdyż jak głosi wieść gminna jest to model trudny, wymagający i raczej czasowo niewdzięczny i upierdliwy i wnioskując po Pana pytaniu raczej sugerowałbym coś słodszego jak zostało to zaproponowane tutaj: "http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?f=19&t=7919&sid=3134c5f5fb6db55d4aa8c36878a3df64"

Kłaniam się
Darmuszka

--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
14-09-17 22:03  Odp: [Z] Podposzycie, tektura itd.
Tomektr 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ja mam doświadczenie z tekturą piwną 1.5mm i powiem, że na ostrych łukach było trzeba lekko zwilżać tekturę wkładając ją miedzy dwie zwilżone ścierki. Następny projekt będzie wykonywany przy użyciu tektury 1mm. Chociaż w KGV aż takich ostrych łuków nie ma. Musisz pamiętać aby formować tekturę wzdłuż włókien. Na odpowiedzi tych najlepszych będziesz musiał poczekać pewnie do poniedziałku bo tak jak powiedział kolega prędzej parkują samochody w Pszeciszewie.

 
14-09-17 22:05  Odp: [Z] Podposzycie, tektura itd.
Grzegorz82 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Ja robiłem w Iron Duke, podposzycie z piwnej 1mm, kształtowałem przy pomocy BCG, całkiem fajnie się tym pracuje, 2mm.. to chyba za dużo.

 
14-09-17 22:40  Odp: [Z] Podposzycie, tektura itd.
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

1mm , kadłub lekko ponad metr

1mm kadłub niespełna metr

1.5mm. sporo ponad metr długości, znacznie większe przerwy między wręgami.


We wszystkich przypadkach obyło się bez załamań itp. Trzeba tylko znaleźć naturalny kierunek łatwego profilowania arkusza. Wystarczy ująć w dłonie i pozaginać.
oczywiście piszę o tekturze piwnej.

--

Post zmieniony (14-09-17 22:47)

 
14-09-17 22:40  Odp: [Z] Podposzycie, tektura itd.
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Tak się składa, że robiłem ten model i też robiłem w nim podposzycie. Zresztą w Fuso i Nagato też i bardzo sobie tę technikę chwalę. 2 mm będzie zdecydowanie za gruba. Proponuję 0,8 lub 1 mm. Ważne aby, jak wspomniał Tomektr, zagięcia robić wzdłuż włókien. Unikniesz załamań. Ja zwilżam śliną od strony wewnętrznej zagięcia. Uważaj, żeby za bardzo nie namoczyć tektury, bo się rozwarstwi.

Pozdrawiam.

--
Relacja: ARIZONA
Relacja z galerią: NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
15-09-17 08:57  Odp: [Z] Podposzycie, tektura itd.
Tomektr 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jak już jest ruszony temat podposzycia to napiszcie jak pomniejszacie wręgi po obwodzie o grubość tektury piwnej. Czy robicie to komputerowo czy może jakimś wymyślonym narzędziem. Zawsze się zastanawiam czemu projektanci nie zaznaczą na wręgach np przerywaną linią zarys pomniejszony o 1mm i 2mm. Wydaje mi się że na poziomie projektowania nie jest to problem. Chyba że się mylę.

--
Relacja: Richelieu

 
15-09-17 09:51  Odp: [Z] Podposzycie, tektura itd.
Grzecho_W 



Na Forum:
Galerie - 3


 - 1

Aby pomniejszyć wręgę po obwodzie o jakiś wymiar, możesz zastosować taki cyrkiel.



Ustawiasz sobie żądaną wartość miedzy nóżkami i jedziesz po obwodzie elementu jedna nóżką a druga rysuje linię cięcia.

Patentu nie stosowałem widziałem w relacji ;)

 
15-09-17 09:56  Odp: [Z] Podposzycie, tektura itd.
Luk87    

Witam

Dziękuję, za odpowiedzi, rzeczywiście model jest bardzo pracochłonne, ale w moim przypadku, jest to projekt długo dystansowy(czas), wracając jeszcze do podposzycia, jak zapatrują się Państwo na inną formę wzmocnienia kadłuba, tj wklejanie pomiędzy wregi pasków tektury?

 
15-09-17 10:59  Odp: [Z] Podposzycie, tektura itd.
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jak dla mnie równie pracochłonne i istnieje szansa odciśnięcia wzmocnień na poszyciu.
Są oczywiście tacy, którzy sobie z tym doskonale radzą.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024