FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 23Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
09-09-17 21:21  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Daj spokój z tym samobiczowaniem. ;)
Bierzemy na poprawkę na "forumowość" wypowiedzi.

"Dajcie spocznij frajtrze i prowadźcie zajęcia dalej". :)

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
09-09-17 23:07  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Laszlik, jestem pod ogromnym wrażeniem. Pasy wyglądają wyśmienicie i nawet po tym jak wspomniałeś, że "coś z nimi nie tak", to i tak nie mogę nigdzie się tego dopatrzeć.

Jeśli chodzi o retusz to zawsze byłem zwolennikiem wymieszania koloru raz a dobrze, stąd bardzo zaintrygowało mnie Twoje podejście systematycznego mieszania kolorów na nowo. Wydaje mi się to dosyć pracochłonne i ciężko mi tu dostrzec zalety nad jednorazowym wymieszaniem odpowiedniego koloru. Mógłbyś trochę rozwinąć ten temat i powiedzieć dlaczego wolisz pracować w ten sposób i jakich farb używasz? Na zdjęciach widać różne odcienie farb na poszczególnych elementach. Różnią się stopniem nasycenia, zielonością, "zgniłością" i choć całość wygląda świetnie to i tak nie rozumiem dlaczego wydłużasz sobie robotę robiąc kolejne podejścia z mieszaniem kolorów zamiast zrobić to za pierwszym razem i mieć ten temat już za sobą.

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
10-09-17 00:53  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Tyle ... i aż tyle !
Jak dla mnie , to pasy są super

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
10-09-17 01:20  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Technick, dzięki, ja też lubię podpatrywać Twoje patenty.
Co do mojego retuszu... Cóż, tak się nauczyłem i tak mi zostało.
Ale od początku może. Używam farb akrylowych Vallejo. Warunki domowe nie za bardzo pozwalają mi na używanie farb olejnych i śmierdzącej chemi w nadmiarze. Dlatego do retuszu akryle. Dobierając farby do retuszu biorę model i wybieram najbardziej zbliżone kolory z tych co już mam. Jeżeli nie mam, idę z modelem do sklepu i dobieram z wzornika najbardziej zbliżone. Sklejając pierwsze elementy modelu robię pierwsze próby mieszania i retuszu. Jeżeli uzyskam dobry odcień zapisuję sobie farby składowe. Mieszam małe ilości farb na kawałku folii do bindowania. Używam jej jako palety, tak jak malarz obrazów. Dodaję zawsze rozcieńczalnik żeby farba była rzadka i nie wysychałała za szybko. Nie zawsze da się w pierwszych dniach budowy modelu uzyskać idealny odcień, dlatego z czasem, jeżeli odcień przestaje mi się podobać, zmieniam którąś z farb składowych i retuszuję poprzednio pomalowany detal na nowo. Mieszanie małych porcji farb nie zabiera mi wiecej niż minutę. Szybko intuicyjnie wiem mniej więcej ile jakiej farby użyć do mieszanki. Robię też na bieżąco korekty w zapiskach. Z doświadczenia mogę powiedzieć że przeważnie idealny odcień uzyskuję dopiero po kilku podejściach. Często oświecenie przychodzi po jakimś czasie. Tak więc dlatego nie dorabiam gotowców przed klejeniem. Zamykałoby mi to w pewnym sensie oczy na niedoskonałość koloru. Nieudana próba zmiany odcienia kończłaby się wywaleniem calego dorobionego koloru przechowywanego w słoiczku czy czymś podobnym. A tak rozrabianie malych kroplowych ilości od nowa wyważa z czasem odcień, a jest to też dobry trening dla oka. Z pewnością nie każdemu taka metoda pasuje, ale taką sobie wypracowałem i taka mi pasuje. Chyba lepiej nie umiem tego wyłuszczyć.
Pozdro!

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
10-09-17 13:20  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :). Właśnie to jest piękne w tym hobby, że nie ma jedynej i słusznej drogi a wspaniałe efekty można uzyskać na wiele sposobów. Z niecierpliwością czekam na więcej.

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
17-09-17 19:47  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Medox   

Widziałem dziś w Przeciszowie na żywo to cudeńko, jestem pod ogromnym wrażeniem.
Zazdroszczę umiejętności i czekam na dalsze postępy.

 
22-09-17 15:00  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

No, Przeciszów za nami, co poniektórzy widzieli nawet Cobrę na żywo.
Wtedy położona była tylko środkowa sekcja poszycia a teraz jest już przód i trochę za kabiną. Czyli dojechałem do kolejnego akapitu w opisie budowy, czas więc coś pokazać.
Nie mogłem się oprzeć pokusie żeby coś poprzerabiać i tak oto postanowiłem zrobić ranty framug drzwi kokpitu. Polegało to na wycięciu otworu drzwiowego w panelach poszycia wewnętrznego kokpitu czyli częściach 14a i 15a z naddatkiem i potem pomalowanie tegoż.
Żeby Poszycie wewnętrzne i zewnętrzne ładnie się zgrało i żeby ten rant framugi był w miarę równy, postanowiłem wbrew instrukcji przykleić poszycie wewnętrzne do zewnętrznego a potem całość dopiero na szkielet. Dorobiłem też podłużnice na panelach poszycia wewnętrznego.
Tak to było:



Jednocześnie też trzeba było wykonać tylne oszklenie.
Żeby zyskać na przeźroczystości, postanowiłem wytłoczyć sobie owiewkę na oleju. Wyszło w miarę nieźle.






Jakoś udało się bez większych problemów poskładać to wszystko do kupy, a nawet zrobiło się poszycie nosa i ten kawałek za kabiną.
Poszycie nosa wymagało minimalnych korekt żeby zniwelować szczeliny, ale jakoś to nawet znośnie wygląda.
W tym modelu poszycie robię na dwa rodzaje kleju. Butapren i BCG.
Butapren to ten w zielonej tubce z "Chempaku", jedyny słuszny obecnie a BCG to bardzo wygodny w użyciu klej firmy "Toma" z aplikatorem kulkowym. Znalazłem to w "Auchanie" przy okazji zakupów domowych. Dobry jest.
Tak więc uformowane poszycie impregnuję od środka BCG i odkładam do całkowitego wyschnięcia. Element taki najpierw się rozwija gdy klej jest mokry, a potem w miarę wysychania wraca do nadanego mu uprzednio kształtu. To samo robię z paskami łączącymi. Gdy poszycie i paski wyschną sklejam je ze sobą na BCG. Krowie żebra się nie robią, bo element zaimpregnowany tym klejem staje się bardzo sztywny a doklejanie pasków do poszycia jest błyskawiczne, bo zaimpregnowane elementy po posmarowaniu cienką warstwą kleju sklejają się niemal natychmiast. Elementy poszycia z paskami łączącymi przyklejam do szkieletu na butapren, natomiast sekcje poszycia łączę między sobą na BCG.
Tak wyszło:












Tyle na dziś.
Miłego!

--

Post zmieniony (16-10-17 19:14)

 
22-09-17 15:19  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Aleś dowalił z tymi łączeniami...i jak tu żyć panie premierze, jak tu żyć :)

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
22-09-17 15:28  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Black_Cat 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

To tam są jakieś łączenia? ;)

Perfekcyjne wykonanie!

--
Wielka Wojna na lądzie: Jeffery-Poplavko
Wielka Wojna w powietrzu: Morane Saulnier G , Nieuport 17

 
22-09-17 19:50  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM


Świetna robota!
Aż chce się coś posklejać... ;-) !

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 23Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024