FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
30-08-17 14:01  Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Kolejna sprawa, to capon w normalny brystol wsiąka jak woda w gąbke. Albo faktycznie kredy się nie caponuje, albo lejesz go zdecydowanie za dużo. Już w kilka sekund po przeciągnieciu pędzlem, powierzchnia powinna być na tyle sucha, aby nie zostawały ślady dotykania palcem.

Czy warto czy nie, temat rzeka. Nie wiem, może to tylko efekt a'la placebo. Ale ja caponuje swoje modele przed pocięciem. Mam wrażenie, że po tej operacji troche mniej chłonie SuperGluta i lepiej zachowuje się podczas formowania. Ale z 2 strony też są wady. Bardzo ciężko klei się Polimerem. Skubany jak raz złapie lub wypłynie gdzie nie powinien, to cieżko go potem usunąć.

 
30-08-17 14:36  Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Jak kaponować to tylko wałkiem malarskim :-) ktoś rzucił taki patent, miodzio.
Pzdr

 
30-08-17 15:02  Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Ja też używam wałka malarskiego, krótkiego (ok. 10 cm), z gąbki. Kosztuje grosze, a za to mam capon rozłożony równomiernie no i szybko to idzie. Caponuję w garażu i tam też zostawiam arkusze do wyschnięcia. Zero paproszków.

 
31-08-17 11:29  Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Właściwie koledzy wcześniej zdążyli wyłuszczyć podstawowe informacje, które powinny Ci pomóc. Dodam tylko pewne ogólne spostrzeżenia.

Po pierwsze - obojętnie ile rad dostaniesz, NIC nie zastąpi praktyki. Nigdy się niczego nie nauczysz, jeśli będziesz opierał się wyłącznie na teorii. Każdy modelarz ma wypracowane swoje techniki i metody pracy. Ale swój obecny kształt zawdzięczają wielu godzinom prób i błędów, przez które każdy musi przejść. Najważniejsza jest w tym wszystkim głowa, a w tym niestety nikt Cię nie wyręczy.

Masz problem z prawidłowym wycinaniem papierowych części? Zastanów się najpierw, dlaczego tak się dzieje. Może za szybko, może nożyk nie naostrzony, może podkładka nie taka?
Nie trzeba posiadać hiper-super-duper narzędzi by sobie poradzić z budową modelu, bo chociaż czasem ułatwiają one nieco pracę, to nie zastąpią umiejętności czysto manualnych popartych główkowaniem. Nie chcę powiedzieć, że nie myślisz, ale poświęć na rozpatrzenie danego problemu trochę więcej czasu. Nikt Ci na tacy niczego nie da, a satysfakcja z własnej pomysłowości gwarantowana:-)

To, że zabezpieczysz karton, nie będzie oznaczało końca Twoich kłopotów z poszarpanymi krawędziami, nie łudź się.

Dobrze, że nie wspominałeś nic o szpachlowaniu i malowaniu, bo cisnęło by mi się na usta powiedzenie "z motyką na słońce".

Doskonalenie technik wykonywania modelu kartonowego to nieustający proces i nawet najwięksi magicy kartonu, których na tym czy innym forum jest trochę, nie osiadają na laurach.

Praktyka i jeszcze raz praktyka. Gwarancji sukcesu nie ma, ale jest duże prawdopodobieństwo, że i Ty dojdziesz do satysfakcjonujących Cię rezultatów:-)

Załóż relację z budowy jakiegoś modelu, a na pewno da Ci to więcej niż czytanie poradników i podglądanie innych. Nie jesteś innymi, twórz swój styl:-) Z czczej gadaniny jeszcze nic sensownego nie powstało:-)

Powodzenia!

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
05-09-17 21:18  Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.
Eliot Beker   

Dziękuję za miłe przyjęcie i tyle rad, są bardzo pomocne.

--
"Żadna walka nie może być za trudna, żadne szanse zbyt małe, albowiem nawet gdybyśmy przegrali, będziemy przynajmniej wiedzieć, że żyliśmy"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024