FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
29-08-17 20:54  [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.
Eliot Beker   

Cześć, Od jakiegoś czasu (około miesiąca) zbieram się za porządne sklejenie jakiegoś modelu. Wcześniej popełniłem samolot Fokker dr.1 z wydawnictwa Orlik, ale nie pytajcie jak wyszedł (poza sklejonymi jako tako wręgami wszystko wołało o pomstę do nieba), po roku przerwy kupiłem model Spitfire Mk V z MM, którego znalazłem w kiosku. Zacząłem także przeglądać forum i czytać najczęściej wasze poradniki. Niestety Spitfire okazał się dla mnie dość trudny (przymocowanie poszycia do wręg). Poszedłem do sklepu modelarskiego w poszukiwaniu modelu P. Mistewicza niestety akurat u mnie nie było niczego z jego wydawnictwa, więc kupiłem A6M3 ponownie Orlik. Przy obecnej wycinance oraz po poprzednich błędach postanowiłem się odezwać i przedstawić wam pewne swoje problemy na które nie znalazłem odpowiedzi wcześniej.

Ad.1
Jak poprawnie wycinać? Mam kupiony skalpel i ostrza, najczęściej korzystam z ostrzy z czubkami i przy wycinaniu często papier zaczyna się strzępić i bardzo nieestetycznie wygląda, problem nie pojawia się przy cięciu prostych krawędzi przy linijce jednak nie wszystko mogę tak wyciąć.
Ad. 2
Większość arkuszu modelu A6M3 jest na papierze wydaje mi się, że kredowym i przy próbach retuszu farbkami (próbowałem plakatowymi oraz akrylowymi [do malowania figurek]) farbki nie chcą trzymać się tego papieru i schodzą prawie przy każdym dotyku, nie wspominając już o próbach z papierem ściernym, nie wiem co z tym zrobić?
Ad.3
Na forum znalazłem sposób zabezpieczania kartonu, części caponem, jednak gdy nakładam capon, papier zaczyna wyłapywać wszelkie zanieczyszczenia, pyłki itp. piszę o tym, gdyż wątpię byście caponowali w super sterylnych pomieszczeniach a ja próbowałem tego zarówno na biurku, które uprzednio przecierałem ściereczkami od kurzu jak i na podkładkach wszelkiego rodzaju.
Ad.4
Przy sklejaniu Fokkera nie byłem w stanie poradzić sobie z uformowaniem celowników do karabinków. Kupiłem specjalnie do tego miedziany drucik o grubości 0,1 mm. Uformowanie okręgu było wyzwaniem ale nie mogłem w żaden sposób dobrze złożyć tego krzyżyka w środku nie mówiąc o wklejeniu go w uprzednio uformowaną obręcz.

Przepraszam za braki w nomenklaturze ale dopiero zaczynam, nie chciałbym kleić na odwal się byle do przodu zwłaszcza po tych wszystkich relacjach, których się naoglądałem zarówno na tym forum jak i na innych spokrewnionych. Zdaję sobie sprawę że część umiejętności przyjdzie z doświadczeniem (tak naprawdę wszystkie) ale chciałbym się może dowiedzieć co zrobić by to wszystko tak źle nie wyglądało, W pierwszym odruchu miałem jeszcze zapytać się o odchodzące elementy od tektury przy wycinaniu podklejonych elementów, ale wiem, że ten temat już gdzieś na forum istnieje.
Dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość :)
Pozdrawiam Eliot Beker

--
"Żadna walka nie może być za trudna, żadne szanse zbyt małe, albowiem nawet gdybyśmy przegrali, będziemy przynajmniej wiedzieć, że żyliśmy"

 
29-08-17 21:27  Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.
Primo 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

ad.1 Może na początek zacznij używać nożyczek do obłych części.

ad.2 Nie sądzę żeby model był wydrukowany na kredowym papierze.
Całe arkusze (jeżeli to nie jest druk cyfrowy) zaimpregnuj Caponem.
Ja do retuszu używałem akwareli i trzymały ,a że sklejałem wikolem to klej też łapał
kolor z farby.

ad.3 Impregnowałem w garażu więc warunki nie były sterylne ,a sam Capon schnie w
mgnieniu oka. Może to wina pędzla bo pędzel pędzlowi nie równy.

ad.4 To kwestia kombinowania każdy z nas ma jakieś swoje sposoby na sklejanie niektóre
patenty można podglądną i zastosować ale sklejanie dostarcza ciągle nowych wyzwań
którym trzeba sprostać

--

Post zmieniony (29-08-17 21:49)

 
29-08-17 21:30  Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ad 1 Na początek tnij nożyczkami w miarę możliwości.

Ad 2. Możliwe że to druk cyfrowy? Jeśli tak to łatwiej mogłoby być sięgnąć po coś wydrukowanego metodą tradycyjną (tzw. offset).

Ad 3. Nigdy nie miałem takiego problemu. Możliwe że pędzel był zakurzony?

Ad 4. Tu niestety trzeba ćwiczyć aż wyjdzie. Osobiście krzyżyk celownika wykonuję z włosów :-)

Dobrze też będzie zacząć jednak relację - wtedy będziesz mógł dostawać rady na bieżąco.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
29-08-17 21:38  Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Wybaczcie mi moją niewiedzę, ale po co nap*******ć wszystko caponem? Zwłaszcza jeśli to śmierdzi. Zdarzyło mi się ze dwa razy lakierować(akrylowym w sprayu) samolot przed klejeniem ale jakoś nie zauważyłem różnicy innej niż brak współpracy z bcg i akwarelkami.

Lakierowanie na koniec ma sens, żeby model ładniej wyglądał i był trwalszy. Ale dla początkującego to nie ma sensu, i tak model długo nie poleży.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
29-08-17 21:45  Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Eliot Beker krótko zwięźle tematycznie ;-)

Ad1: oprócz linijek istnieją też krzywiki ;-) Łuki można wycinać nożyczkami. Nikomu to ujmy nie przyniesie :-P A jak wycinasz z wolnej ręki nożem, to trzeba dobrać odpowiedni kąt pochylenia ostrza.

Ad2: każda farba musi dobrze wyschnąć i każda podda się działaniu papieru ściernego. Ostrożność przy formowaniu też jest wskazana.

Ad3: tu się nie wypowiem bo nie stosuję jak na razie caponowania.

Ad4: trening czyni mistrza. "Nie od razu zbudowano Moskwę". Nie poszło Ci klejenie? Spróbuj lutowania. Modelarstwo to ciągle samodoskonalenie i szukanie różnych rozwiązań dostosowanych do twoich możliwości, umiejętności, predyspozycji, potrzeb, itp, itd...

Nigdzie nie jest napisane, że będzie łatwo na początku. Tak naprawdę kilka pierwszych modeli musisz przeznaczyć na rozkurz. Im prostsze i tańsze, tym mniej zaboli kieszeń. Ale doświadczenie i nabyte umiejętności: bezcenne :-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
29-08-17 22:45  Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

A jeśli chcesz się nauczyć to nie patrz na relacje tych najlepszych, a na te w których model poleciał do kosza albo autor też był początkujący. Tam znajdziesz najwięcej porad i przykładów jak czegoś nie robić.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
30-08-17 02:18  Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Jak skalpel strzępi ci papier, to bardzo możliwe że masz uszkodzone ostrze. Linijka musi być stalowa. Ja takiej używam.

A6M3, to z jakiego jest wydawnictwa? Przypuszczam, że Orlik.
Jeśli tak to był wydany na dwóch rodzajach dwóch rodzajach papieru na kredowym i zwykłym, a tym masz najprawdopodobniej wersję wydana na kredzie. Bardzo możliwe, że na takim papierze farby plakatowe mogą się słabo trzymać. Natomiast akrylowe powinny dobrze trzymać. Jakich konkretnie używasz tych farb? Chodzi mi o nazwę

Papieru kredowego się caponem nie zabezpiecza. Jedynie zwykły papier. Jeśli natomiast masz syf na zwykłym papierze, to najprawdopodobniej masz brudny capon lub pędzel.

Żeby dobrze zrobić celownik, to użyj drutu mosięznego tej samej średnicy. Drut mosiężny jest dużo sztywniejszy od miedzianego. Do zrobienia krzyża użyj nitki lub żyłki.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
30-08-17 07:18  Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

_Karol_ , caponowanie poprawia własności papieru - krawędzie nie strzępią się tak bardzo a farba nie wyciera się podczas intensywnego formowania części. Dodatkowo z tak zabezpieczonego nadruku bardo łatwo usunąć nadmiar farby (plakatowej lub tempery) co w przypadku niezabezpieczonych arkuszy jest niemożliwe. Według mnie warto. Lakierowanie to inna bajka i przy pokrywaniu modelu finalną warstwą powinno się korzystać z innych specyfików.

Eliot Beker, miło mi powitać kolejną osobę zarażoną (mam nadzieję, że na dobre) bakcylem modelarstwa :). Co do Twoich pytań:

Ad. 1

Wycinaj tak jak jest Ci najwygodniej. Jeżeli chcesz dobrze wycinać nożykiem to przy każdej okazji korzystaj właśnie z tego narzędzia. Podobnie jeśli zależy Ci na lepszym opanowaniu nożyczek. Najważniejsze to ostre ostrze. Nie jestem pewien jaki nożyk kupiłeś ale przeczucie mówi mi, że jest to jakiś no-name z zestawem różnych ostrzy, który jakościowo jeest bardzo słaby. Polecam skalpel Olfy AK1/AK3/AK4/AK5 - to jednorazowy zakup na lata. Druga rzecz to specjalna mata do cięcia, dzięki której ostrze dłużej zachowuje swoje właściwości. Jeżeli tniesz na kartonie, desce albo innym materiale to ostrze tępi się niesamowicie szybko co wpływa na jakość cięcia. Tu polecam maty z serii CM tej samej firmy.

Tu możesz obejrzeć jak wycinam przeróżne części nożykiem.

Ad. 2

Tu niestety Ci nie pomogę bo nie miałem styczności z papierem kredowym.

Ad. 3 Możesz korzystać z prostego "triku" do oczyszczenia powietrza. Wystarczy, że spryskasz powietrze wodą (np. spryskiwaczem do płynu do mycia okien) nad obszarem, na którym zamierzasz pracować. Dodatkowo od razu po pokryciu arkuszy caponem warto przykryć je np. pudłem kartonowym uniemożliwiając dostęp drobinek i kurzu unoszących się w powietrzu.

Ad. 4

Formowanie pierścieni z drutu miedzianego jest bardzo proste - wystarczy, że owiniesz drut wokół pręta o odpowiedniej średnicy i przetniesz zbędne końcówki jednym cięciem nożyka uzyskując bardzo ładny kształt. Jeśli będziesz formował drut mosiężny to dobrze jest przed takim procesem wygrzać go nad płomieniem świecy - przestaje wtedy być tak sprężysty i łatwiej zapamiętuje kształt. W swoim modelu celownik zrobiłem w ten sposób:



Pionowy drucik dokleiłem do uformowanego pierścienia (te dwa elementy znajdują się na tym samym poziomie). Na tą konstrukcję nakleiłem poziomy drucik, który następnie dociąłem z lewej i prawej strony do pierścienia. Szybko, prosto i skutecznie :)



Odchodzenie elementów od tektury spowodowane jest najprawdopodobniej słabą jakością użytego kleju. Elementy nie trzymają się tektury tak mocno jak powinny. Proponuję zmienić klej na inny.

Powodzenia! :)

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
30-08-17 10:12  Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

A to nie wiedziałem że to taki problem jest, musiałem coś źle robić. Ale i tak będę hejtował bo śmierdzi nie działa z BCG.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
30-08-17 13:23  Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

_Karol_, caponuj arkusze tylko od strony zadrukowanej. Ja tak robię i z BCG idzie dobrze.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024