FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
29-08-17 20:54  [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.
Eliot Beker   

Cześć, Od jakiegoś czasu (około miesiąca) zbieram się za porządne sklejenie jakiegoś modelu. Wcześniej popełniłem samolot Fokker dr.1 z wydawnictwa Orlik, ale nie pytajcie jak wyszedł (poza sklejonymi jako tako wręgami wszystko wołało o pomstę do nieba), po roku przerwy kupiłem model Spitfire Mk V z MM, którego znalazłem w kiosku. Zacząłem także przeglądać forum i czytać najczęściej wasze poradniki. Niestety Spitfire okazał się dla mnie dość trudny (przymocowanie poszycia do wręg). Poszedłem do sklepu modelarskiego w poszukiwaniu modelu P. Mistewicza niestety akurat u mnie nie było niczego z jego wydawnictwa, więc kupiłem A6M3 ponownie Orlik. Przy obecnej wycinance oraz po poprzednich błędach postanowiłem się odezwać i przedstawić wam pewne swoje problemy na które nie znalazłem odpowiedzi wcześniej.

Ad.1
Jak poprawnie wycinać? Mam kupiony skalpel i ostrza, najczęściej korzystam z ostrzy z czubkami i przy wycinaniu często papier zaczyna się strzępić i bardzo nieestetycznie wygląda, problem nie pojawia się przy cięciu prostych krawędzi przy linijce jednak nie wszystko mogę tak wyciąć.
Ad. 2
Większość arkuszu modelu A6M3 jest na papierze wydaje mi się, że kredowym i przy próbach retuszu farbkami (próbowałem plakatowymi oraz akrylowymi [do malowania figurek]) farbki nie chcą trzymać się tego papieru i schodzą prawie przy każdym dotyku, nie wspominając już o próbach z papierem ściernym, nie wiem co z tym zrobić?
Ad.3
Na forum znalazłem sposób zabezpieczania kartonu, części caponem, jednak gdy nakładam capon, papier zaczyna wyłapywać wszelkie zanieczyszczenia, pyłki itp. piszę o tym, gdyż wątpię byście caponowali w super sterylnych pomieszczeniach a ja próbowałem tego zarówno na biurku, które uprzednio przecierałem ściereczkami od kurzu jak i na podkładkach wszelkiego rodzaju.
Ad.4
Przy sklejaniu Fokkera nie byłem w stanie poradzić sobie z uformowaniem celowników do karabinków. Kupiłem specjalnie do tego miedziany drucik o grubości 0,1 mm. Uformowanie okręgu było wyzwaniem ale nie mogłem w żaden sposób dobrze złożyć tego krzyżyka w środku nie mówiąc o wklejeniu go w uprzednio uformowaną obręcz.

Przepraszam za braki w nomenklaturze ale dopiero zaczynam, nie chciałbym kleić na odwal się byle do przodu zwłaszcza po tych wszystkich relacjach, których się naoglądałem zarówno na tym forum jak i na innych spokrewnionych. Zdaję sobie sprawę że część umiejętności przyjdzie z doświadczeniem (tak naprawdę wszystkie) ale chciałbym się może dowiedzieć co zrobić by to wszystko tak źle nie wyglądało, W pierwszym odruchu miałem jeszcze zapytać się o odchodzące elementy od tektury przy wycinaniu podklejonych elementów, ale wiem, że ten temat już gdzieś na forum istnieje.
Dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość :)
Pozdrawiam Eliot Beker

--
"Żadna walka nie może być za trudna, żadne szanse zbyt małe, albowiem nawet gdybyśmy przegrali, będziemy przynajmniej wiedzieć, że żyliśmy"

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.  nowe
Eliot Beker 4566 29-08-17 20:54
 Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.  nowe
Primo 658 29-08-17 21:27
 Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.  nowe
killy9999 489 29-08-17 21:30
 Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.  nowe
Kalor 497 29-08-17 21:38
 Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.  nowe
Chopin 528 29-08-17 21:45
 Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.  nowe
Kalor 456 29-08-17 22:45
 Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.  nowe
Bizon 460 30-08-17 02:18
 Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.  nowe
Technick 484 30-08-17 07:18
 Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.  nowe
Kalor 391 30-08-17 10:12
 Odp: [Technika] Od czytania poradnika do klejenia.  nowe
killy9999 372 30-08-17 13:23

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024