FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 23Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 
18-10-17 12:21  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Moja technika różni się tym że ja nie czekam w ogóle aż klej wyschnie. Lepiej jak jest mokry, bo można wtedy łatwo korygować położenie ramki na wytłoczce.

W przypadku mojej techniki przyklejanie wygląda nieco inaczej. Układam ramkę przy użyciu pęsety. Podeschnięty klej nie łapie tak łatwo, więc można przymierzać ramkę i korygować jej położenie. Kiedy leży już jest dobrze dociskam mocno. Klej, mimo że podeschnięty, łapie. A ponieważ nie jest już płynny to i nic nie wycieka.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
18-10-17 12:38  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Laszlik. Mam zupełnie inne doświadczenia z butaprenem, którego używam od ok 40 lat.
Posmarowanie tylko jednej powierzchni kończy się zwykle tym, że klej po prostu nie łapie (jak podeschnie oczywiście).
A więc ta instrukcja to nie tak do końca mit.
Być może inaczej to działa w przypadku klejenie kartonu do owiewki, więc czeka mnie test przy kolejnym modelu.
Bardzo proszę, nie napinaj się... tu wszyscy starają się być koleżeńscy.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
18-10-17 13:42  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Bizon, Bizon, Bizon...
Czy to ja jestem wrażliwy, czy może Ty lekko upośledzony?
Czy to co ja piszę, wygląda na manifestację obrazy, czy to Ty nie rozumiesz tekstu pisanego?
Napisałem do Ciebie rzeczowo i na temat odnośnie Twojej poprzedniej wypowiedzi. Nie użyłem wulgaryzmu, nie napisałem nic co mogłoby zostać uznane za obraźliwe.
Określiłem jasno swoje stanowisko, a Ty w odwecie ciskasz mi że jestem wrażliwy i jeszcze coś o seppuku. No piaskownica przecież...
Ale bez obaw, ciąć się przez Ciebie nie mam zamiaru hahaha :D
To byłaby chyba ostatnia rzecz na świecie jaką bym zrobił.
Jednak jeżeli przestaniesz się udzielać, przynajmniej w mojej relacji, to myślę że będzie to z większym pożytkiem dla ogółu.
Nawiasem mówiąc przeczuwałem że wcześniej czy później zaśmiecisz mi relację chamską odzywką. To iście w Twoim stylu.
Mam nadzieję że moderator zareaguje właściwie, bo u nas już dawno oglądałbyś forum jako gość...

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
18-10-17 13:48  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

>Laszlik. Mam zupełnie inne doświadczenia z butaprenem, którego używam od ok 40 lat.
Posmarowanie tylko jednej powierzchni kończy się zwykle tym, że klej po prostu nie łapie (jak podeschnie oczywiście).
A więc ta instrukcja to nie tak do końca mit.<

A może wystarczyłoby nie czekać aż podeschnie, tylko kleić na mokro. Wtedy klej przenosi się na drugą powierzchnię sam.

Nie instrukcja użytkowanoa kleju jest mitem, tylko niepotrzebne ślepe stosowanie się do niej w modelarstwie kartonowym. Jak mówiłem wcześniej, nie jest ona pisana dla modelarzy.

>Być może inaczej to działa w przypadku klejenie kartonu do owiewki, więc czeka mnie test przy kolejnym modelu.<

Działa dokładnie tak samo jak w przypadku kartonu do kartonu.

>Bardzo proszę, nie napinaj się... tu wszyscy starają się być koleżeńscy.<

No właśnie widzę...

--

Post zmieniony (18-10-17 18:27)

 
18-10-17 13:59  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Normalnie uśmiałem się do łez. Chyba mnie z kimś innym pomyliłeś, ale nie martw się możesz być spokojny już nic nie będę pisał u Ciebie.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
18-10-17 17:18  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Laszlik, też pamietam że czasem trzeba było dwie powierzchnie posmarować.
Masz rację, butapren jest przeznaczony to innych materiałów. Najpierw musiał się wchłonąć, zagruntować nasiąkliwe materiały, stąd oprócz smarowania dwóch powierzchni trzeba było dodatkowo posmarować przed sklejeniem.
W modelarstwie trzeba było tak robic w dwóch przypadkach.
Pierwszy to kijowy klej, który wsiąkał za bardzo w karton i tekturę, drugi to kijowy karton i tektura w które wsiąkał klej.
No chyba że kleiło się elementy bez kształtowania, na które działały siły prostujące te elementy. Wtedy klej musi inaczej trzymać. Ale po to chyba się miętosi papier, żeby to nie klejenie do wręg nadawało kształt, tylko żeby element sam go trzymał...
Teraz też smaruję z jednej strony ale to też wynik śledzenia relacji Twoich, Marcina G itp który rekomendowali konkretne kleje konkretnych producentów i wtedy nie było kłopotu. Oczywiście mamy XXI wiek, informacja, wybór klejów itp i Twój sposób jest obecnie wg mnie idealny. A jak klej źle działa, to zmienić trzeba klej a nie sposób, bo smarowanie dwóch warstw tak małych elementów (tzn ,1m2) jest chyba mnie bez sensu... Informacje który klej jest ok a który nie bez problemu można przecież znaleźć, po co eksperymentować.

--

Post zmieniony (18-10-17 17:19)

 
19-10-17 15:36  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Ja Ci Łosiu powiem, że całe życie dokąd butapren był moim głównym klejem, niczego nie smarowałem dwustronnie, tym bardziej nigdy nie czekałem aż wyschnie.
Po prostu nie wyobrażam sobie takiego sposobu klejenia modeli. Nigdy nawet nie próbowałem w ten sposób, bo po co?
Nakładałem zawszę jedną warstwę i kleiłem na mokro, czy to było podklejanie wręg czy sklejanie ramek kabin. Różnych butaprenów używałem łącznie z ruskimi i różne modele kleiłem łącznie ze starymi MM'ami na pożółkłym zmurszałym kartonie albo modele na kredzie i nigdy nie miałem sytuacji że mi butapren nie złapał.
Jednak żeby kleić model w sposób jaki rekomenduje instrukcja użytkowania butaprenu to jakiś hardkor musiałby być. Przecież takie coś nie daje szans na korektę pasowania w żadnym stopniu. Na mokrym butaprenie możemy sobie element przesuwać przez co najmniej 2 minuty a na takim wyschniętym? Nie no, nie widzę tego.
Teraz coraz mniej butaprenu używam a staram się jak najwięcej kleić BCG. Tu jest pole do popisu jeżeli chodzi o sposób użycia, co właśnie odkrywam od jakiegoś czasu i chyba z dobrym skutkiem.
To już tak żeby zakończyć ten temat. Tym którzy nie dowierzają moim słowom polecam po prostu spróbować, ale jak ktoś woli sobie życie komplikować, to przecież jego wybór.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
19-10-17 16:43  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Laszlik, a tak z ciekawości. Jak kleiłeś całe modele butaprenem to nigdy nie miałeś problemu że ci przebijał przez karton? Moja dawna próba klejenia w ten sposób poszycia jakiegoś MMa ze dwie dekady temu tak się właśnie skończyła.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
19-10-17 17:06  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

O tym już ostatnimi czasy trochę pisałem w swoich relacjach. Owszem butapren zaczął mi robić przebarwienia odkąd zacząłem impregnować arkusze lakierami. Najpierw humbrolem a potem Caponem. Jeżeli butapren jest ciemnego koloru to po jakimś czasie wchodzi w reakcję z lakierem którym nasączony jest papier i zaczyna odbarwiać. Dlatego właśnie stosuję jasny butapren Chempaku, a ostatanio staram się jak najwięcej robić BCG a butaprenu używać tylko tam gdzie jest to absolutnie konieczne. Ale wątek odbarwień nie był przedmiotem dyskusji.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
19-10-17 21:23  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Dobra - jeden model ma kamuflaż z białymi plamami - 9 lat od sklejenia, drugi jasnobłękitny spód - 7 lat od sklejenia, trzeci - 6 lat, prawie biały spód - wszystkie te modele przed wycięciem Caponowane od strony druku, po sklejeniu - lakier Humbrol matt, klejone tym oto butaprenem http://www.papierniczy.net.pl/klej-butapren-40ml-42453-76483.html tam gdzie było to wskazane - żaden model nie posiada przebić butaprenu. Modele stoją bez gablotek, kilka razy w roku odkurzam, a następnie myję z umiarem wodą miękkim pędzlem. Nic się nie wichruje - też jestem zdziwiony : ) Podejrzewam, że podstawowe znaczenie ma jakość kartonu.
AH-a - kabinki klejone - butapren na karton i heja póki mokry - również nic się nie odkleja.
Tematu nie było - czekam na kolejne postępy prac.

Post zmieniony (19-10-17 21:27)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 23Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024