FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 23Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 
17-10-17 17:13  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Odpowiadam po kolei:
-Folia do bindowania grubości 0,15mm w tym przypadku. Trochę za cienka moim zdaniem, lepsza byłaby 0.2mm.
-Impregnuję BCG od wewnątrz cały element poszycia. Jednak przedtem całe arkusze impregnuję Caponem od strony zadrukowanej jeden raz. Wycięty i uprzednio ukształtowany element poszycia po impregnacji BCG od wewnątrz, po wyschnięciu wraca do uprzednio nadanego mu kształtu i znacznie się utwardza. Jeżeli nie dowierzasz, to spróbuj sobie na kawałku brystolu. Warunek jest taki, że nie wolno przykładać do niego żadnej siły w momencie schnięcia. No i nie jestem pewien jak sprawa się ma w przypadku elementów nie caponowanych.
-Nie sklejam w powietrzu kilku elementów poszycia. Raczej wolę robić to "po bożemu", czyli tak jak nakazuje instrukcja. Nie wyobrażam sobie w przypadku tego modelu sklejania w powietrzu całej skorupy poszycia a potem pasowanie tego do szkieletu.
-Powierzchnię łączenia delikatnie wygładzam zewnętrzną stroną wąsów pincety. Jeżeli tego wymaga.
-Nie fazuję miejsc łączeń poszycia w przypadku kadłuba. Fazuję krawędzie spływu sterów i końcówki stateczników .
-Nie będę łączeń zalewał CA. Już z tego wyrosłem.
Mam nadzieję że w miarę jasno odpowiedziałem.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
17-10-17 22:28  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Laszlik - wiem, że ten temat był już nie raz walcowany, ale jedna rzecz zwróciła moją uwagę - kleisz owiewkę butaprenem i wychodzi czysto.
Zdradź proszę sekret, jak trafiasz ze smarowanymi powierzchniami żeby nie wyłaziły zabrudzenia. Przecież butapren wymaga posmarowania obu klejonych powierzchni, inaczej nie łapie, a w przypadku owiewki te powierzchnie to bardzo cienkie paski.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
18-10-17 09:04  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Też kleję kabinki butaprenem. Nie trzeba smarować obu powierzchni. Wystarczy że posmarujesz cienko ramkę, odczekasz nieco żeby klej stężał i przestał się lać, a potem dociśniesz ramkę mocno do owiewki. Wszelki nadmiar można łatwo usunąć. Efekty w moich modelach:



--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
18-10-17 09:08  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

laszlik bardzo jasno odpowiedziałeś mi na pytania. Jeszcze dziś to przetestuję. Dzięki.

--

Post zmieniony (18-10-17 09:15)

 
18-10-17 10:00  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Jestem naprawdę w ciężkim w szoku że na przestrzeni tylu lat istnienia modeli kartonowych i później for internetowych, klejenie ramek owiewek i klej butapren mogą wciąż stanowić taką niewiadomą.
No, dobrze odpowiedzieć wypada niemniej jednak.
Przedmówca po części wyjaśnił zagadnienie. Moja technika różni się tym że ja nie czekam w ogóle aż klej wyschnie. Lepiej jak jest mokry, bo można wtedy łatwo korygować położenie ramki na wytłoczce. Jak wyschnie to i tak złapie.
A teraz UWAGA, rozwiewam mit:
Instrukcja użytkowania kleju typu butapren umieszczona na opakowaniu nie jest przeznaczona dla modelarzy.
Jest przeznaczona dla majsterkowiczów i szewców. Butapren jest klejem pierwotnie przeznaczonym do napraw obuwia, klejenia gumy, filcu, skóry itp., itd.
Instrukcja użytkowania jest pisana na opakowaniach pod tym kątem właśnie. Te połączenia mają przenosić znaczne siły i mają być elastyczne, dlatego jest napisane żeby powierzchnie klejone przeszlifować, oczyścić, smarować obydwie,. czekać aż wyschnie i łączyć razem dociskając mocno przez jakiś czas.
Trudno taki sposób użycia przenieść na niwę modeli kartonowych. Trochę dystansu i pomyślunku.
Dawno, dawno temu w epoce głębokiej komuny długie lata przed pojawieniem się komputerów w Polsce, mój ojciec uczył mnie kleić modele kartonowe używając butaprenu.
Stosuję go do dziś, może już nie do wszystkiego, ale do ramek owiewek tak. Naprawdę nie trzeba smarować dwóch powierzchni żeby klej złapał. Robię to od wielu lat i zawsze się udaje.
Nadmiar kleju który wypłynie spod połączenia ramki z wytłoczką usuwamy rolując go np. wykałaczką albo zewnętrzną stroną wąsa pincety.
Ślad po nim nie zostaje. Trzeba tylko uważać żeby nie porysować wytłoczki przy rolowaniu.
To już chyba wszystko co można na ten temat napisać.
Pozdr!

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
18-10-17 10:25  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

W jednym przypadku tylko smarujemy dwie powierzchnie jak podklejamy wręgi na tekturę. Tam musimy położyć bardzo cienkie warstwy.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
18-10-17 10:54  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Naprawdę?
A ja nigdy nie smarowałem wręg i tektury, tylko same wręgi a potem dociskałem i walcowałem. I działało.


--

Post zmieniony (18-10-17 11:17)

 
18-10-17 11:29  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Może zależy to od kleju i grubości warstwy kleju. Ja wolę bardzo cienkie.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
18-10-17 11:47  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Ale w takim razie, jeżeli to Ty coś tam wolisz, to nie nauczaj innych tak jakby to co Ty wolisz, było jedyną słuszną drogą.
Każdy ma swoje patenty i swoje doświadczenia. Ja mam inne niż Ty.
I szczerze mówiąc, nie podoba mi się wtrącanie swoich "jedynie słusznych" racji do nieswoich relacji. Jeżeli już musisz się wypowiedzieć, to rób to tak, żebyś był dobrze zrozumiany i nie koniecznie z pozycji nieomylnego instruktora.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
18-10-17 11:54  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

O cholera jaki wrażliwy. Przepraszam już się nie będę wtrącał, bo jeszcze przeze mnie seppuku zrobisz.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 23Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024