FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 18 z 23Strony:  <=  <-  16  17  18  19  20  ->  => 
10-04-18 14:45  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

No cały Laszlik, nie odpuści :))
Popatrz jak ładniej wygląda płatowiec w locie niż na pokracznym podwoziu.
Temu ostatniemu też przecie nie umniejszam, kilka wydziergałem i będą następne, tak jak choćby we wspomnianym F-14 (się maceruje).
Po prostu szkoda pięknie przez Ciebie wykonanego standardu dla „niemal” plastikowej roboty, choć zacnej :)

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
10-04-18 15:30  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Art, jak dla mnie model bez podwozia jest po prostu niekompletny. Tak już mam i nic tego nie zmieni.
Uważam też że podwozie to jeden z ciekawszych elementów modelu a sylwetka samolotu ze schowanym podwoziem, pomimo że dla Ciebie piękniejsza, dla mnie nie wynagradza jego braku.
Nie jestem też, ani nigdy nie byłem kartonowym ortodoksem standardu. Model ma cieszyć moje oko i już.
Wolę karton, bo dla mnie ciekawszy i siedzę w tym od lat. Nie mam też w domu malarni niezbędnej do budowy plastików i malowania wszystkiego aerografem oraz używania śmierdzącej chemii niezbędnej w tym procesie.
Aerograf uruchamiam raz podczas budowy modelu, czyli na samym końcu, do lakierowania.
Ale jeżeli jakiś element wymaga przeróbki, tak jak w tym przypadku przednie podwozie, to nie waham się tego zrobić. Mnie regulaminy C7 Naviga nie dotyczą :P
Uważam też że niektóre techniki podpatrzone u plastikowców z powodzeniem mogą mieć zastosowanie w kartonie.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
10-04-18 22:49  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

AMEN

 
02-05-18 12:47  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Witam w kolejnej odsłonie.
Dziś klapy skrzydłowe, wyloty chłodnic i wewnętrzne drzwi podwozia głównego.
W większości to standard, poza tym że powycinałem otwory ulgowe w wewnętrznych wzmocnieniach klap skrzydłowych i dodałem brakujące rozpórki zastrzałów drzwi podwozia.
Dodać też należy że klapy skrzydłowe, tak zresztą jak i drzwi podwozia składają się z powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych sklejanych razem. Oczywiście obie powierzchnie drukowane są na kartonie i sklejone razem tworzą dość masywną grubą sztabę, co jest poważnym felerem projektowym tego modelu. W przypadku drzwi i osłon podwozia nie przyłożyłem do tego należytej wagi i zrobiłem tak jak autor modelu sobie wymyślił, ale klapy skrzydłowe postanowiłem jednak odchudzić. Chociażby ze względu na to że na ich krawędziach spływu od wewnętrznej strony naklejone są jeszcze dodatkowe listwy wzmacniające, też z kartonu, więc dwie warstwy kartonu składające się na klapę i jeszcze jedna na samej krawędzi dały by razem trzy, co byłoby już chyba karykaturalnie nienaturalne.
Dlatego też wewnętrzne powierzchnie klap rozwarstwiłem, ale jakież było moje zdziwienie, kiedy potem przyłożyłem powierzchnie zewnętrzne do rozwarstwionych wewnętrznych… Okazało się że wewnętrzne, skurczyły się i są krótsze od zewnętrznych o jakiś milimetr. Nie wiem czy to kwestia impregnacji Caponem, czy zwijania części w jedną i drugą stronę, celem ich rozwarstwienia? Koniec końców przy użyciu BCG i zaczynając sklejać od środka, udało się jakoś naciągnąć powierzchnie wewnętrzne i dopasować do zewnętrznych na tyle że nic nie widać.
Kolejna sprawa to to, że musiałem przemalować wałek napędzający popychacze klap. Przedtem był żółty, a okazało się że musi być w kolorze popychaczy. Przeoczyłem to w instrukcji, ale jakoś się udało
















Aha, podwozie dostało też przewody hamulcowe i łebki sworzni na mechanizmach nożycowych amortyzatorów. Te ostatnie zrobione po prostu z wikolu.
Tyle na dziś.

Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (03-05-18 20:42)

 
02-05-18 13:53  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Jak masz impregnowany papier to powinno udać się odedrzeć zbędną warstwę papieru bez maltretowania go, jedynie samym skalpelem, tobie powinno się to bez problemu udać.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
02-05-18 14:00  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Wolałem nie ryzykować rozdarciem elementu. Poza tym jak mówiłem finalnie jest dobrze.
Dzięki BCG udało się naciągnąć ten detal. Poza tym nic nie maltretowałem, tylko zwinąłem go raz w jedną stronę, raz w drugą między kciukiem a grzbietem nożyczek. Praktycznie samo się rozwarstwiło.


--

Post zmieniony (02-05-18 14:03)

 
03-05-18 00:13  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tradycyjnie przewijam obrazki z góry i w dół ciesząc oczy.

 
03-05-18 20:48  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Dzięki :)

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
07-06-18 21:50  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

To już przedostatnia odsłona relacji.
Dziś chcę pokazać ostatnie większe detale modelu. Oprócz tego została tylko rurka Pitota i antena, oraz okopcenia z rur.
Ale po kolei.
Śmigło.
Zależało mi na jak najlepszym skręceniu łopat. Niestety ucierpiał na tym ich kształt w rzucie z przodu. Zwykle tak to właśnie jest.
Lufę działka Hispano HS-404 dorobiłem z rurek miedzianych i mosiężnych. Udało mi się dopasować je tak, by jedna wchodziła w drugą, tworząc tłumik płomienia. Niestety nie ma on charakterystycznych bruzd pionowych na tłumiku, ale nie podołałem z ich samodzielnym wykonaniem. Niestety brak na rynku gotowej takiej właśnie lufy.



Zdecydowałem się na lufę metalową, by nie odróżniała się od luf skrzydłowych kaemów.
Tak wyszło całe śmigło.






Zbiornik paliwa I koła podwozia.
Koła już pokazywałem w wersji pierwotnej. Jednak dzięki namowie mojego dobrego kumpla Rowina, dziś wyglądają one inaczej i chyba znacznie lepiej. Dzięki za nauki Mistrzu! 😊
Oczywiście żeby zakurzone koła nie gryzły się z resztą modelu, gdzieniegdzie w okolicach podwozia i na klapach pobrudziłem model nieco ziemistym jasnym pigmentem. Chyba jest ok jak na pierwszy raz.
Zbiornik paliwa sfotografowałem dopiero po zamocowaniu do płatowca. Nie mam czasu na dokumentowanie wszystkiego na bieżąco.
Tak wyszło.















No i drzwi kokpitu, które wymagały radykalnej przeróbki, by nie wyglądały jak uformowane z płaskiego arkusza blachy. Przypominam, że oddzielone drzwi nie są elementem przewidzianym przez autora modelu, a żeby wyglądało to dobrze trzeba było tak przerobić ramki owiewki i okien drzwi, by posiadały one charakterystyczne przestrzenne framugi. Chyba jakoś mi się to udało nawet. Przynajmniej takie jest moje zdanie.









Model będzie można zobaczyć pojutrze na Babarybie, a że to właściwie na moim osiedlu, to serdecznie zapraszam jako tubylec.
Galeria pewnie po imprezie jakoś.
Pozdro!

--

Post zmieniony (07-06-18 22:07)

 
07-06-18 22:17  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Piękna robota!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 18 z 23Strony:  <=  <-  16  17  18  19  20  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024