FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Wstawianie zdjęć na forum: tutoriale i miejsce na testy
Roboczy spis relacji: 1. OKRĘTY , 2. SAMOLOTY , 3...

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 14 z 16Strony:  <=  <-  12  13  14  15  16  ->  => 
29-11-17 22:35  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Windus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6

- 1

laszlik pokryłem arkusze caponem. Później uformowałem dany element i zaimpregnowałem BCG.
Do co odkształcenia to wyszło tak, że środek segmentu - powiedzmy tulei jest w porządku. Natomiast końcówki lekko zwiększyły swój obwód. Przez to patrząc z boku na element widać coś jakby zapadnięcie środka elementu. Pewnie przesadziłem z ilością kleju.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie wlotu powietrza.
Czym zalewałeś łączenie zewnętrznej i wewnętrznej części? CA? Masz oko do dobrania koloru retuszu...

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter
W toku:
IJN Oyodo

Odpowiedz na tę wiadomość 

01-12-17 08:57  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2

Ale zwiększyły swój obwód po próbie sklejenia tego elementu z sąsiednim, czy samoczynnie po impregnacji?
Mniemam że chodzi o pierwszy wariant.
Jeżeli tak, to skoro sam mówisz że przesadziłeś z ilością kleju, to pewnie tak było. Do łączenia segmentów poszycia impregnowanych od środka BCG należy użyć minimalnej ilości tego kleju.
W przeciwnym razie stanie się to co opisałeś. Jeżeli nie idzie Ci łączenie elementów w ten sposób, to zawsze możesz na butapren. Jest łatwiej, tyle że łączenie będzie pewnie bardziej widoczne.
Co do wlotu powietrza, to krawędź jest pokryta CA i wyszlifowana.
Dzięki.

--
Chaccaron Maccaron :)

02-01-18 16:42  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2

Powitać w Nowym Roku.
Długo mnie nie było widać, co nie znaczy że nic się nie działo.
Powstały skrzydła.
Generalnie trochę się umęczyłem, ale to pewnie po części na własne życzenie. Po części.
Ale od początku.
Najpierw trzeba było zrobić wnęki podwozia głównego i osadzić w szkielecie.
I tu wylazły pierwsze mankamenty projektu. Ściany wnęk podwozia okazały się za długie w stosunku do boków sufitu. Trzeba było ciąć w mało widocznych miejscach. Na szczęście nie widać.

Jakąkolwiek waloryzację wnęk odpuszczam w tym modelu. Może później puszczę jakiś przewód hamulcowy do koła i to wszystko.

Następnie trzeba było wykonać reflektor lądowania i zewnętrzne wloty powietrza w poszyciu skrzydeł. Postanowiłem też ulepszyć nieco lampy identyfikacyjne.
I może dwa słowa o wykonaniu.
Przy pomocy dłutek kulkowych średnicy nieco większej niż otwory lamp wytłoczyłem w grubej folii aluminiowej odbłyśniki. Następnie bardzo małym dłutkiem od góry odbłyśników wytłoczyłem imitację żarówki i wyciąłem te wytłoczki nożykiem.
Wyszło takie coś:

Na zdjęciu widać też wycięte szybki lampek. To przy pomocy wybijaków tej samej średnicy co tych użytych do wycięcia otworów w poszyciu. Otwór pod reflektor lądowania i szybkę do niego ciąłem już nożykiem, bo tak grubych wybijaków nie mam.
Mając już odbłyśniki i szybki, trzeba było to zamontować w poszyciu. Do tego celu użyłem przeźroczystej taśmy klejącej, taśmy maskującej 1mm Tamiya i kleju CA.
Pasek taśmy klejącej przeźroczystej nakleiłem od wewnętrznej strony poszycia. W otworach pojawiła się zatem jej klejąca strona, do której przykleiłem szybki. Zrobiłem tak by szybki nie były osadzone od wewnątrz poszycia tylko w otworach reflektorów na styk do ich krawędzi.
Taśmę przeźroczystą od wewnątrz pomalowałem transparentnymi farbkami olejnymi Tamiya. Genialne farbki nawiasem mówiąc. Po wyschnięciu do pomalowanych miejsc na taśmie zamocowałem odbłyśniki używając taśmy maskującej 1mm Tamiya po to by dokładnie je wyśrodkować. Gdy już to zrobiłem, utrwaliłem wszystko CA.

A poniżej efekt od zewnątrz.

Reflektor lądowania zrobiony tą samą techniką co lampy identyfikacyjne z pominięciem malowania szybki.
Następny schodek ujawnił się po wycięciu i uformowaniu poszycia. Okazało się mianowicie że poszycie jest za małe po rozpiętości w stosunku do szkieletu. Trzeba było ciąć szkielet w połowie i skracać. No jakoś poszło, ale nie lubię takich kwiatków.
Sam sobie też skomplikowałem sprawę impregnując poszycia skrzydeł od wewnątrz przy użyciu BCG.
Pierwszy błąd to użycie zbyt gęstego BCG w zbyt dużych ilościach. Przez to wysychał on strasznie długo a poszycie pofalowało się wzdłuż rozpiętości. W dodatku zesztywniało po wyschnięciu do tego stopnia że bardzo ciężko było dokleić je do szkieletu. Sprężynowało i odklejało się od niego bo butapren też niezbyt chętnie łapie zaimpregnowany na ślisko sprężynujący karton.
Musiałem kilka razy rozcinać na krawędzi spływu i pchać butapren do środka. Masakra. Już myślałem że Rowin doczeka się kolejnego modelu do dokończenia, ale jakoś w końcu wybrnąłem. Może idealnie nie jest ale tragedii też nie ma.
Finalnie szkielet wyglądał tak przed oklejaniem.

Powycinałem pola pomiędzy wręgami i dźwigarami by móc ewentualne zapadliny w poszyciu wypchać watą, oczywiście mówię o dolnej powierzchni skrzydeł.
Finalnie całość wygląda tak.

Lampy pozycyjne na końcówkach skrzydeł zrobione z kleju BONDIC i pomalowane tymi samymi transparentnymi Tamiyami co lampy identyfikacyjne.

Tyle na dziś. Najlepszego w Nowym Roku.

--

Post zmieniony (09-01-18 08:56)

02-01-18 17:54  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
TRH 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 24

- 5

Wygląda super. Patent na lampki i reflektory świetny ... do zapamiętania na przyszłość. Dzięki i powodzenia dalej.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)

02-01-18 18:02  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
killy9999 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1

- 9

Fajnie zrobiłeś lampy.

Zastanawiam się czy byłbyś w stanie wrzucać zdjęcia w wyższej rozdzielczości? Nie tutaj na forum oczywiście, tutaj niech będą takiego rozmiaru jak są, ale na flickrze żeby się dało przybliżyć i obejrzeć detale. Próbuję wypatrzyć miejsce cięcia szkieletu i nie mogę - pomyślałem że na zbliżeniu byłoby widać.

--
Ukończone: Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Moja lista życzeń do projektantów samolotów

02-01-18 22:35  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2

Dzięki.
Killy, zdjęć większych nie będę wstawiał. Te są chyba dostatecznie duże. Prowadzę relacje również na Kartonworku gdzie używam fotosika. Wstawiam tam te same zdjęcia co prezentowane tutaj przy użyciu Flickera. To już samo w sobie jest dość pracochłonne więc wybacz ale dodatkowej roboty nie będę sobie dokładał. Może postaram się lepiej kadrować, ale miejsce cięcia szkieletu nie wymagało w moim odczuciu zbliżeń, bo to raczej żadna wielka filozofia. Ale żeby odpowiedzieć w pełni na Twoje pytanie, powiem że ciąłem obok żeber w miejscach gdzie są pomalowane na czarno wycięcia w wypełnieniach szkieletu pod wyloty łusek z karabinów. Tych zagiętych żeber.
Odciąłem razem z żebrami czyli po ich wewnętrznej. Same żebra spiłowałem o pożądaną grubość i dokleiłem spowrotem. Nawet ma zbliżeniu by nie było tego widać. Oczywiście ten zabieg dotyczył obu skrzydeł.

--
Chaccaron Maccaron :)

02-01-18 23:00  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Borowy 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1

- 2

Witam. ,,Finalnie wygląda tak " - czyli wspaniale !

--

Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 ,

W budowie:PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Star 25 - samochód pożarniczy, Answer, 1:25

Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

02-01-18 23:58  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
killy9999 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1

- 9

Laszlik, dziękuję za wyjaśnienie. Już widzę którędy poszło cięcie.

> wybacz ale dodatkowej roboty nie będę sobie dokładał

Oczywiście! Ale myślę że to co zaproponowałem to by było nawet mniej roboty. Jak mniemam teraz zmniejszasz zdjęcia na komputerze, wgrywasz je i udostępniasz w rozmiarze oryginalnym? Ja proponuję wgranie zdjęć w rozmiarze oryginalnym i wstawienie na forum miniaturek o takim rozmiarze jak obecnie. Miałbyś mniej pracy (bo nie trzeba przeskalowywać samemu), ale więcej megabajtów do wgrania. Oddaję pomysł pod rozwagę :-)

--
Ukończone: Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Moja lista życzeń do projektantów samolotów

05-01-18 12:30  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Dawidsan 

Na Forum:
Relacje w toku - 3

Laszlik, czy do wykonania świateł za pomocą Bondicu tworzyłem jakiegoś kopytka z plasteliny itp.?

--
Pozdrawiam !

05-01-18 12:44  Odp: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016)
Mejdej 

Na Forum:
Galerie - 10

- 3

Cześć napisałeś tak:

"Następny schodek ujawnił się po wycięciu i uformowaniu poszycia. Okazało się mianowicie że poszycie jest za małe po rozpiętości w stosunku do szkieletu. Trzeba było ciąć szkielet w połowie i skracać. No jakoś poszło, ale nie lubię takich kwiatków

Możesz określić o ile w sumie musiałeś skracać szkielet skrzydeł na jedną stronę, aby wszystko się zgrało?
Czy to jest wina projektu i każdy kto będzie sklejał ten model będzie musiał skracać szkielet skrzydeł ?

Pozdrawiam

--

Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe.

Albert Einstein

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 14 z 16Strony:  <=  <-  12  13  14  15  16  ->  => 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2016