FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
25-07-17 15:26  [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Witam!

Jakiś czas temu wspominałem, że mam rozgrzebane modele i póki ich nie skończę, to nie zacznę nic nowego. Wiadomo jak to bywa z postanowieniami, zwłaszcza takimi wobec samego siebie :). Nie mogąc się zdecydować, który parowóz robić, a który będzie leżał i nęcił, zdecydowałem, że będę dłubał oba. Będę się starał, aby budowa szła w miarę równolegle. Wykonam je w swoim standardzie, tj. małe uplastycznienia i nity/śruby tam gdzie zostały narysowane miejsca na nie przez autora wycinanki.


Ol49

Okładeczka:



Do tej pory wykonałem m.in. koła.



Próbowałem zrobić cieńsze szprychy. Na szczęście udało się zamaskować te próby. W sumie nie są aż takie grube :). Koła jeszcze wymagają poprawek malarskich.

Ostoja:



Nie spodziewałem się, że będzie taka duża. Mam nadzieję, że dobrze wszystko posklejałem do tej pory, bo rysunek jest "ciężkoczytelny" :)

W związku z tym, że z arkusza części laserowych wypadają elementy, aby ich nie pogubić,skleiłem walczak kotła. To samo czeka kocioł i szkielet tendra.



Po skończeniu wyposażania ostoi w czerwone elementy położę podkład i pomaluję.

======

Px48

Okładeczka:



Koła, również wymagają poprawek malarskich.



Silniki parowe.



Z perspektywy czasu stwierdzam, że zieleń się nie przyjęła i prawdopodobnie pomaluję cały parowóz na czarno (Ol49 też).

Główny winowajca porzucenia budowy Px-a, ostoja:



Użyłem złej farby. Na początku położyłem podkład, następnie czarny połysk, na który położyłem połysk "jedwabisty", a dopiero potem mat. Bałagan.
Nie podobają i nie podobały mi się resory. Mam z nimi problem w każdym modelu. Podklejać? Jeśli tak, to na jaką grubość? Tu są podklejone na grubość arkusza, na którym zostały wydrukowane. Wyglądają na zbyt grube i zbyt duże, a i tak pominąłem co najmniej po jednym piórze.
Ostoję wykonam od nowa.

W odległej perspektywie planuję dodać po wagoniku:



I jeszcze pytanie. Mam zamiar pobrudzić koła olejem. Mam taki o:



Warto tego użyć? A jak? Mam do dyspozycji tylko pędzle, itp. Nałożyć i rozcierać?

Do następnego!

--

Post zmieniony (25-07-17 15:27)

 
25-07-17 19:54  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Piotr Murawski 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ciekawa relacja, będę tu zaglądał. Uważaj na grubości tektury do podklejania podane w wycinance. U mnie w innym parowozie z modelika były podane za grube. Być może dlatego resory w Px-ie brzydko wyszły, są za grube.

--

 
29-07-17 13:11  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Arturo... olej sobie zrób z odrobiny czarnego błyszczącego, odrobiny brązowego błyszczącego, czterech odrobin bezbarwnego błyszczącego i dwóch odrobin rozcieńczalnika :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
29-07-17 15:37  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Będę odrobinkę kombinować jak w końcu wrócę do domu:)

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
28-09-17 22:01  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Trochę odpłynąłem od tematu, a już zwłaszcza od Px48.

Podłubałem trochę przy parowozie Ol49, ponitowałem sobie - to mnie uspokaja :)

Dodałem kilka drobiazgów do ostoi, w zasadzie nie będzie raczej widać dużych różnic.



Za to bardziej przyłożyłem się do kotła i popielnika.



No i postawiłem lokomotywę na kołach.



Na ostatnim zdjęciu dostrzegłem, że pieczołowicie wycinana śrubka mi odpadła.

Jeszcze wymaga trochę szlifu :)

Póki nie dojdę do etapu podłogi to też nie wiem, czy kocioł jest w prawidłowym miejscu.

Post zmieniony (28-09-17 22:05)

 
28-09-17 23:46  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Cześć. Mam pytanie o druk cyfrowy w tych modelach. Czy nie ma jakiś problemów przy formowaniu części i sklejaniu? Mam ochotę na jakąś ciuchcię z Modelika w 1/45 a nie miałem jeszcze doczynienia z modelem drukowanym cyfrowo.

--
Pozdrawiam!

 
28-09-17 23:49  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Nie mam problemu, bo maluję. Zrobiłem tylko jedną lokomotywę bez malowania, Lxd2. Przed zagięciami impregnowałem klejem BCG i jakoś to wyszło:)

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
28-09-17 23:55  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Dzięki za odpowiedź. Powodzenia w budowie.

--
Pozdrawiam!

 
07-11-17 21:20  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

No... trochę czasu minęło. Budowa chaotyczna, bo co rusz mam nowy pomysł i skaczę z kwiatka na kwiatek.

Zrobiłem zbiorniki. Od siebie dodałem przewód między nimi.



Zrobiłem osie i zaczątek układu hamulcowego.



Koła do tendra. Czegoś mi tu brakuje, ale enigmatyczne rysunki nie podpowiadają czego konkretnie :)



Love me tender, a jakże. Też podłubałem. Dobry schowek :)



Dodałem kilka elementów na kocioł. Zbiornik na piasek do piasecznic (?) i nity.



Koncepcja jest taka, by zrobić kocioł, piasecznice, a dopiero potem koła przykleić. Zawsze robiłem to w "normalnej" kolejności, ale potem za chusteczkę nie mogę dobrze zrobić tych piasecznic.

Aktualnie robię to:



Wózki osi tocznych z przodu i tyłu parowozu. Czytałem, że są z nimi problemy i nie pasują. Przymierzałem i nie stwierdziłem żadnych. Jeśli nie zostało to poprawione w wydaniu 1:45, to znaczy, że mam coś źle :)

Pierwsze nieśmiałe stawanie na kołach :)



Teraz mam czas na budowę, to postaram się zanudzać częściej :)

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
07-11-17 21:39  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

:) i zaczyna to już przypominać jaszczurkę.. a może kangura... :) Z tą Oelką jest tak, że oba wydawnictwa poprawiały błędy z pierwszego wydania (1:25) we własnym zakresie. Więc, skoro pasuje, a miało nie pasować, znaczy – zepsułeś zepsucie, czyli naprawiłeś :D

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024