FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
24-07-17 01:13  [R] PZL-Świdnik W-3WARM Anakonda 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Ok, no to zaczynamy z drugim modelikiem do pary dla skończonego niedawno Mi-14PŁ. Będzie to W-3WARM Anakonda n/b 0813 w malowaniu ratowniczym, również w skali 1:50, rozsądnie nieskomplikowany a jednocześnie możliwie efektowny po skończeniu. Za grafikę, tak jak poprzednio, odpowiada Chopin. Tym razem używam flickr'a do wrzucania zdjęć i liczę na to że się sprawdzi jako hosting. Po kliknięciu na miniaturkę otwiera się zdjęcie w domyślnym widoku, żeby zobaczyć pełną rozdzielczość wystarczy kliknąć na zdjęcie lub w prawym dolnym rogu na strzałkę "Download this photo".

Na pierwszy ogień leci oczywiście środkowa część kadłuba, na trzeciej fotce wsunąłem na sucho wręgę żeby nadać "dupce" kształt:



Przednia część kadłuba z kabiną pilotów powinna być od środka czarna ze względu na to że oryginał był przystosowany do lotów z goglami noktowizyjnymi. Ja swój egzemplarz prysnąłem czarną Tamiyą z aerografu. Przed wycięciem części bo potem to by była masakra:



W ten sposób otrzymujemy kolorowy i czarny, awers i rewers części:



Które poskładane razem zaczynają przypominać nosek śmigłowca. Co ważne model można wykonać z wnętrzem kabiny lub bez, jak ktoś się decyduje wycinać szyby to wymaga to nieco staranności bo ramka przedniego oszklenia jest dość delikatna:



I dotychczasowe postępy na jednym ujęciu:



Strasznie się cieszę na ten model, on wyjdzie taki malutki, śliczniutki, białoczerwononiebieski.

--
Kuba

 
27-07-17 01:41  Odp: [R] PZL-Świdnik W-3WARM Anakonda 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzięki za wiarę we mnie;) mam nadzieje że nie zawiodę.

Przeskalowania tego do 1:33 wymagałoby poprawienia modeli w kilku miejscach bo rozmiary nie usprawiedliwiałyby tych rozwiązań ciosanych siekierą. Może jest taka możliwość ale nie do mnie będzie należała ostateczna decyzja.

Chopin - prężny start i mam nadzieję że pójdzie sprawnie bo Anakonda jest mniej skomplikowana i retusz, który w Orce był trudny do dobrania i zajął mi mnóstwo czasu tutaj jest prosty jak budowa cepa i nie wymaga mieszania farb.

 
31-07-17 02:07  Odp: [R] PZL-Świdnik W-3WARM Anakonda 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dotarłem do momentu gdzie postępy nie są tak spektakularne i trzeba trochę podłubać zanim będzie co pokazać. Zrobiłem też sobie szablony oszklenia które teraz muszę wydrukować na folii i wkleić od środka do kokpitu. Dopiero wtedy będzie można wkleić podłogę i górną konsolę i zamknąć wszystko wręgą i połączyć z resztą kadłuba.



Kiedy skończę ten etap prace powinny znowu nieco przyspieszyć.

Dobranoc,
Kuba

 
27-08-17 22:40  Odp: [R] PZL-Świdnik W-3WARM Anakonda 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Ok, jeden miesiąc, ponowną przeprowadzkę i urlop później można z powrotem zabrać się do pracy.

Na początek oszklenie. Przygotowałem sobie szablony w postaci szarego tła zamiast kresek i wydrukowałem na folii przezroczystej. Od razu cztery komplety jakbym coś zepsuł przy wycinaniu. Kabinka wbrew pozorom jest dość mocno przeszklona.



I jeszcze panel nad głowami pilotów który trzeba przykleić do sufitu kabiny.



Osłona silników i przekładni głównej - czyli cała góra kadłuba to mniej niż 10 części. Wszystkie wycięte i ukształtowane powoli poskładałem w jedną całość.



I do tego wloty powietrza, brakuje jeszcze z przodu czerwonych pyłofiltrów, ale te dokleję na sam koniec bo będą dość delikatne i mocno wystawały i szkoda by było je uszkodzić manipulując modelem.



Połączyłem środkową część kadłuba z tylną, w środek wklejone są już szybki



Górę najlepiej doklejać zaczynając od tyłu. Ponieważ przód nie jest jeszcze zamknięty wręgą (ta siedzi w segmencie kabinowym) do środka można dostać się palcami albo długim narzędziem i zapewnić dokładne pasowanie i że klej dobrze chwyci. Dopiero potem środek i przód.



Kilka zdjęć dookoła modelu. Kabina nadal wsunięta na sucho na wypadek jakbym jeszcze potrzebował dostać się do środka.



Następna w kolejności na warsztat wjechała belka ogonowa z (na razie) 3 części.



I dwa ostatnie zdjęcia na dzisiaj - widok ogólny tego co złożyłem do tej pory. Linijkę dorzuciłem aby pokazać rzeczywiste wymiary modelu, bo zdałem sobie sprawę że w sumie do tej pory nie pojawiał się na zdjęciach żaden przedmiot który by pokazał jakie to jest maleństwo. Kadłub bez belki ogonowej ma 15cm.



Pozdrawiam cierpliwych :) oglądających!

 
28-08-17 23:56  Odp: [R] PZL-Świdnik W-3WARM Anakonda 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzięki wszystkim za miłe słowa. Odpowiadając po kolei na pytania, wnętrza tak jak Chopin napisał nie przewiduję z kilku powodów a najważniejszy jest taki że mocno utrudniłby wykonanie modelu co jest wbrew ogólnej koncepcji. Podział kadłuba na poszczególne segmenty sprzyja wykananiu takiego wnętrza samemu jeżeli ktoś chciałby we własnym zakresie zrobić jeszcze jeden krok w kierunku uatrakcyjnienia modelu.

Chopin odpowiem pytaniem na pytanie - już wiesz dlaczego jeszcze mi się chce robić nowe opracowania? :) Ja szczególnie lubię takie jasne malowania, podejrzewam że zielony/oliwkowy Sokół by mi tak nie pasował.

Przeskalowanie 1:33 zdecydowanie ułatwiłoby wykonanie niektórych elementów, i nie bronię też przed malowaniem TOPRowskim. Masz przecież pliki możesz przerysowywać do woli:)

Seweryn po co Ci plastik jak masz taki fajny karton?

 
16-09-17 00:51  Odp: [R] PZL-Świdnik W-3WARM Anakonda 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Szybki update z tylko jednym zdjęciem, więcej wrzucę w weekend albo zaraz po weekendzie. Są na karcie pamięci w aparacie, muszę je zrzucić i obrobić.



Do zobaczenia w Przeciszowie.

 
19-09-17 21:33  Odp: [R] PZL-Świdnik W-3WARM Anakonda 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

No to w telegraficznym skrócie ostatni rozdział budowy Anakondy.
Belka ogonowa jest prosta jak budowa cepa, 5 części, jeszcze bez mocowania wirnika ogonowego:



Spód kadłuba zacząłem uzupełniać o obudowy/mocowania pływaków.



Trochę drobnicy do doklejenia, jeszcze bez retuszu.



I spód gotowy, reflektory, radiowysokościomierz (?), podwozie, wszystkie pływaki i pojemnik na tratwę ratunkową.



Od góry widać gotowe i doklejone pyłofiltry na wlotach powietrza, owiewkę na osłonie przekładni głównej i na nosie stelaż pod mocowanie kamery termowizyjnej.



Dwa zdjęcia na koniec z Przeciszowa na stole. Anakonda jest wyważona na styk, czyli jak ktoś nieumiejętnie ją przestawi i obróci koła to siada na ogonie. Lepiej na wszelki wypadek dodać choćby niewielki ciężarek gdzieś w kadłubie żeby temu zapobiec.



Teraz kolej na sesję plenerową obu śmigłowcom, niech się tylko trafi jakiś dzień ładnej pogody.

Dziękuję oglądającym i do zobaczenia oby niebawem.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024