FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
28-06-17 23:10  [Galeria] Niemiecki ciężki samochód pancerny SdKfz 263-wóz łączności.
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Witam po raz trzeci Koleżanki i Kolegów w kolejnej odsłonie „rodzinnej” choć sporządzanej oddzielnie dla każdego z jej członków galerii pojazdów SdKfz!

Nadszedł więc czas na prezentację ostatniego z taśmowo wykonanej modelarskiej trójki niemieckich pojazdów pancernych SdKfz 2… czyli wozu łączności SdKfz 263 (8 Rad ). Także wykonany z odgrzebanej wersji zabytkowej czyli „żółtego” GPM-u nr 100. No i jak widać wzbogacony o różne elementy wyposażenia na podstawie znalezionej w Internecie dokumentacji fotograficznej i opracowań, które pokazywałem prezentując w galerii modelu SdKfz 232-Funk (8 Rad ) jak powstawały te modele.
Model SdKfz 263 wyposażyłem w antenę ramową tzw. „materac” (jak w SdKfz 232-Funk) oraz teleskopowy maszt o maksymalnej wysokości w oryginale 9 m. tzw.Kurbelmast „P” i zdejmowaną dodatkową antenę typu „d”(gwiazda Sternantenne).
Te samochody pancerne jako wozy łączności służyły do końca II wś w plutonach czy kompaniach dowodzenia oraz jednostkach rozpoznania wszystkich jednostek pancernych Wehrmachtu oraz Waffen SS. Mój model wykonałem w malowaniu i oznakowaniu 12 Dywizjonu Rozpoznawczego SS 12 Dywizji Pancernej SS „Hitlerjugend” na terenie Francji w grudniu 1943 r. a nadałem mu imię „Hedwig” (Jadwiga) które namalowałem klasycznym gotykiem jak i na pozostałych 2 modelach.

Jak wyglądał model w wersji czystej, czyli bez wyposażenia i bez brudzingu oraz otarć pokazują poniższe zdjęcia.

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,

,

Ten model oprócz zdejmowanego Pakschutza i wyjmowanych kanistrów identycznie jak w przypadku SdKfz 232-Funk oraz zdejmowanej anteny typu „d”(gwiazda Sternantenne), aby móc założyć siatkę maskującą na wóz łączności nie ma innych części ruchomych. Całe wyposażenie jest umocowane na stałe czyli przyklejone.
Pokusiłem się także o zniwelowanie w tych modelach drobiazgu, o czym zapomina większość modelarzy umieszczając różne elementy na pancerzach, że w oryginałach te płachty maskujące, menażki, manierki, zwoje przewodów, skrzynki, flagi i inne „badziewie” są czymś przymocowane do pojazdu bo inaczej szybko by spadły. Zazwyczaj w modelu tylko się je przykleja i jest ok., nie kusząc się o zrobienie imitacji mocowania, stąd paski, linki, sznurki, druciki na wszystkich tych moich SdKfz-tach.
Jako że wóz łączności powinien być zamaskowany dorobiłem mu też siatkę maskującą, którą mocuję na przywiązanych do niej w odpowiednich miejscach gumeczkach modelarskich zakończonych haczykami.

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,
, , , , ,

, , , , ,

, ,

Przy okazji przepraszam, że w każdej galerii SdKfz 232, 233 i 263, w niektórych zdjęciach tych już ubrudzonych i w pełni wyposażonych pojazdów w prawym dolnym rogu pojawia się data 08 07 2004 (lub jej resztki po kadrowaniu), ponieważ spiesząc się z wykonaniem fotografii zapomniałem wyłączyć w aparacie funkcję daty na zdjęciach, a dodatkowo po wymianie baterii nie ustawiłem bieżącej daty. A moja kilkunastoletnia Konica Minolta Dimage E50 resetuje datę do początku swojego istnienia. :-). Zauważyłem to dopiero po zgraniu na komputer, ale godzinnej sesji nie chciało mi się powtarzać :-).
Życzę miłego oglądania!

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
28-06-17 23:27  Odp: [Galeria] Niemiecki ciężki samochód pancerny SdKfz 263-wóz łączności.
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Kolejny ładny model w Twojej kolekcji.

Ładnie pomalowane, ale przydałoby się poświęcić więcej czasu na przygotowanie powierzchni pod malowanie. Odnoszę wrażenie, że jest to papier prosto z wycinanki - nie impregnowany i szlifowany (może i szlifowany - ale bez uprzedniej impregnacji). Widać to po fakturze elementów - nie jest gładka, a w wystające kropeczki. Podobnie przy klejonych warstwowo elementach (np. notek) tę przydałoby się glutowanie i szlifowanie.

Model prezentuje się naprawdę sympatycznie, ale lepsze przygotowanie powierzchni pod malowanie zdecydowanie poprawiłoby jego wygląd.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
29-06-17 01:04  Odp: [Galeria] Niemiecki ciężki samochód pancerny SdKfz 263-wóz łączności.
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Witaj Mariuszu!
Odpowiadając na Twoje sugestie muszę się obronić, bo problem tkwi w tym, że naprawdę robiłem to, o czym piszesz, tym bardziej, że nieco musiałem poprawiać niektóre elementy, dopasować wymiary i nadawać im np. obły kształt jak choćby błotniki, więc szpachlowałem, nasączałem rozrzedzonym akrylem lub nitro i szlifowałem, itp. bo tak zawsze robię.
Popatrz na zdjęcia w Galerii SdKfz 232-Funk jak powstawały te modele, a mógłbym Ci jeszcze wysłać ich kilkadziesiąt, gdzie nie znajdziesz prawie oryginalnej powierzchni, bo te, które zamieściłem mają już niektóre powierzchnie podmalowane.
Istota tego o czym piszesz tkwi w zdjęciach robionych w funkcji "makro" czyli z odległości 5-15 cm, gdzie te 5mln pikseli matrycy, jaką mam w starej Konice Minolcie Dimage E50, którą fotografuję od lat wychwyci to, czego nie zobaczysz gołym okiem. Zwróć uwagę, że model na zdjęciach, które się otwierają jest ponad dwuipółkrotnie większy od rzeczywistych rozmiarów. Ta większa "trójeczka" nad kołami informująca o wartościach ciśnienia ma w rzeczywistości wysokość 2-2,2 mm. Zdjęcia robione z większej odległości, aby zarejestrować cały model czyli ok. 50-70 cm już tego brzydkiego efektu nie mają choćbyś nie wiem jak je powiększał.
Chodzi o tzw. zdolność rozdzielczą urządzenia optycznego, czyli np. jeżeli wielkość drobnoustroju jest mniejsza niż długość fali światła w obserwacji optycznej to mikroskop nie rozróżni jej wymiarów, czyli będzie niewidoczna dla obserwatora. Jeżeli w matrycy te 5 mln pikseli obejmie niewielki obszar modelu (zdjęcie makro) to wychwyci wszystko, co tak rzuciło Ci się w oczy a jest niewidoczne gołym okiem.
Natomiast z nieco większej odległości, te same 5 mln pikseli musi zarejestrować cały model + trochę otoczenia wiec już nie rozróżni niezauważalnych dla oka drobiazgów. Po prostu najlepszą metodą jest robić zdjęcia bez "makro" i powiększać wybrany wycinek modelu a wtedy wszystko będzie idealnie gładkie, z tym, że przy zbyt dużym powiększeniu zrobią się rozmyte kwadraciki. :-) Dobrze, że zwróciłeś na to uwagę wymuszając na mnie jako fizyku konieczność wyjaśnienie wszystkim tego zjawiska, bo ja sam zwątpiłem jak obrabiałem zdjęcia robione w funkcji "makro" gdy w komputerze po otwarciu fotki zobaczyłem to, czego nie widziałem na modelu, mimo, że teorii na ten temat, którą w skrócie Ci przedstawiłem uczę w dziale Optyka. ;-)
Ale sesji już nie powtórzę, więc jeśli nie wierzysz to zapraszam do siebie na obejrzenie modeli w realu. Naprawdę jestem z nich zadowolony.

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
29-06-17 07:08  Odp: [Galeria] Niemiecki ciężki samochód pancerny SdKfz 263-wóz łączności.
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Trzeba po prostu robić zdjęcia bez makro , wtedy każdy widz modelarski będzie w ekstazie. A tak to nie chcąć kadzić , na tych makrówach znajdują się zawsze pewne podstawy do malkontenctwa.

 
29-06-17 07:11  Odp: [Galeria] Niemiecki ciężki samochód pancerny SdKfz 263-wóz łączności.
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Jak zwykle podoba się.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
29-06-17 10:01  Odp: [Galeria] Niemiecki ciężki samochód pancerny SdKfz 263-wóz łączności.
gienek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Gratulacje. Model na tle numeru 100 GPM świetnie się prezentuje

--
gienek

 
29-06-17 20:59  Odp: [Galeria] Niemiecki ciężki samochód pancerny SdKfz 263-wóz łączności.
mrówka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Mnie się podoba i już. Lubię te niemieckie cudaki.

--
////////////////////////////////////////////////
https://www.facebook.com/Modelarstwo-kartonowe-wgBeaty-338001226312995/
Zapraszam na moją stronkę.

 
30-06-17 19:24  Odp: [Galeria] Niemiecki ciężki samochód pancerny SdKfz 263-wóz łączności.
Black_Cat 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Ja należę do tych co preferują ciężki weathering jednak model bardzo mi się podoba.
Gratulację!!

--
Wielka Wojna na lądzie: Jeffery-Poplavko
Wielka Wojna w powietrzu: Morane Saulnier G , Nieuport 17

 
02-07-17 08:41  Odp: [Galeria] Niemiecki ciężki samochód pancerny SdKfz 263-wóz łączności.
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Dziękuję bardzo Wszystkim za komentarze, jak i tym, którzy tu zajrzeli by tylko popatrzeć.

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024