FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
27-06-17 14:41  [Technika] Klejenie na styk
lukasz_pc 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mam pytanie do bardziej doświadczonych modelarzy, jak kleić na styk aby otrzymać tak idealne krawędzie poszczególnych segmentów...



Często w ten sposób klei się obudowy silników czy to na skrzydłach czy dziobie samolotu, łączenia można szpachlować, pytanie jak to wykonać... ??

--

Post zmieniony (27-06-17 14:44)

 
27-06-17 14:51  Odp: Klejenie na styk
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5
 

Ja obudowy silników kleiłem w ten sposób, że pierścienie które miały być klejone na styk, po wstępnym ukształtowaniu łączyłem od spodu małymi kawałeczkami kartki z zeszytu. Na koniec końcówką nożyka/pędzla na gumce nadawałem im ostateczny kształt. Klejenie bez takiego łącznika mnie jakoś przerastało, a od spodu albo i tak na ogół trzeba było retuszować na czarno. Aczkolwiek w modelach od Hala ten numer na pewno nie przejdzie, więc musi się wypowiedzieć jakiś specjalista.
--

Post zmieniony (27-06-17 14:54)

 
27-06-17 15:14  Odp: [Technika] Klejenie na styk
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

W takich rzeczach Art jest miszczem. Poczytaj jego posty . A od siebie to powiem że jak są w wycinance odpowiednie paski od spodu to się dopiero da naprawdę porządnie zrobić. Na sam styk to trzeba być supermistrzem. No i niektórzy jeszcze praktykują wyoblanie kulką od łożyska. Ja osobiście nie bo to trzeba robić z wyczuciem gdyż łatwo po takich torturach zrobić z kartonu szmatę i kasację modelu.

 
27-06-17 18:08  Odp: [Technika] Klejenie na styk
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Ćwiczyć, próbować, później znowu ćwiczyć, próbować i na końcu znowu ćwiczyć. Potem samo wyjdzie.....

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 
27-06-17 19:17  Odp: [Technika] Klejenie na styk
lukasz_pc 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Próbuję znaleźć użytkownika Art, ale wyszukiwarka Konradusa nic nie widzi... pomógłbyś mi jakimś linkiem do jego postów??

BTW autor tego zdjęcia prowadzi relację na innym forum, może na razie nie będę podawał tu nazwy... ale ujawnił rąbek tajemnicy i okazuje się, że mamy tu do czynienia z techniką szlifowania kartonu i klejenia klejem BCG... Jednak jeszcze wielu rzeczy nie znam tak dobrze jakbym chciał...


--

Post zmieniony (27-06-17 19:21)

 
27-06-17 19:24  Odp: [Technika] Klejenie na styk
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5
 

lukasz_pc proszę bardzo :)

http://www.konradus.com/forum/profile.php?f=1&id=4428&zas=2

--
"Wielka Brytania zawsze walczy do ostatniego żołnierza swoich sojuszników"

 
27-06-17 20:34  Odp: [Technika] Klejenie na styk
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Marcinku, Twoja rada przypomina mi stary dowcip:

- Przepraszam pana, jak trafić do filharmonii?
- Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć!

 
27-06-17 22:31  Odp: [Technika] Klejenie na styk
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Kleiłem te same osłony silników tylko i wyłącznie na styk, przy pomocy BCG. Najpierw oczywiście sklejasz to w pierścień, potem "gruntujesz" obwodowe krawędzie BCG, czekasz spokojnie jak wyschną i później, smarując odcinkami (kolejny jak "złapie" poprzedni) po obwodzie (tylko jedna krawędź) sklejasz segmenty ze sobą, zaczynając od dolnego szwu albo jakiegoś widocznego, istotnego "podziału blach". Po wstępnym sklejeniu zaczynasz kształtowanie (od wewnątrz) na twardej, gumowej podkładce przy pomocy metalowych kulek, aby wyoblić razem oba segmenty. Wg mnie trudno to zrobić jak segmenty połączone są podklejką bo jej krawędzie czy ząbki odcisną się na elemencie. Jeżeli w czasie kształtowania jakieś fragmenty rozkleją się smarujesz jeszcze raz BCG, czekasz jak wyschnie i... kształtujesz dalej, aż do skutku. Najważniejsza jest cierpliwość i konsekwencja. I cierpliwość ;)

Nie jest tak idealnie wyoblone jak u Kolegi, ale dla mnie wystarczająco. Po zakończeniu wyoblania całość pomalowana od wewnątrz na aluminium.

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
28-06-17 06:03  Odp: [Technika] Klejenie na styk
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Sklejenie od razu w pierścień jest dobre jak model pasuje idealnie. Ale nie zawsze tak musi być. Inna stara metoda z czasów starych MM to taka że zaczyna się doklejać owijkę od osi symetri od góry i jak na dole jest za dużo to ciach, jak za mało to dolepka. Na butapren łatwiej niż na bcg bo przeciągniesz klejem cześć jedną i drugą i od razu można łapać na gotowo. Na temat wyoblania to sam musisz popróbować bo się tym nie zajmuję.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024