FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
23-06-17 10:35  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Darek1207 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Ależ piknie spasowane części, powstanie wspaniały model.

 
23-06-17 11:50  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Dziadek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1


 - 4

Witam...
Czekaliśmy czekaliśmy i w końcu sie doczekaliśmy ;-) dobrze, że podwodniak nie został odstawiony na półkę ;-) Fajnie że relacja powróciła i z pewnością teraz nabierze już tempa ;-) prowadzisz ją czytelnie i do rzeczy wszystko dobrze opisujesz aby tak dalej.
Co do wycinania otworów przelewowych wiem, że pracy przy tym co niemiara ale na pewno uboot z wyciętymi będzie prezentował sie o niebo lepiej. Zastanawiam sie tylko jak będzie z pasowaniem tego poszycia do magicznego szkieletu wyciętego laserem ile to będzie wku.. itp hehe
Z tego co dobrze pamiętam to poszycie pokładu na pewno nie pasuje do tego wyciętego laserowo jak przyłożysz to różnicę sam zobaczysz ja miałem w granicy 1mm na stronę, może coś w tej kwestii zrobili ale nie sądzę.
Oczywiście czekam z niecierpliwością na dalszą odsłonę...
Pozdrawiam...

--
Na półce "Relacje z Galerią"
*******************************
* Fokker Dr.1 MM * Fokker E.V (D.VIII) MM * Sopwith F.1 CAMEL MM * Fokker D.VII KK * Ścigacz OP MM * Fokker E.II GPM * Friedrichshafen FF33E GPM * Morane-Saulnier L-Answer * Nieuport IV-Answer * Macchi M.5 Answer wyd.I * Halberstadt D.II-GPM * Macchi M.5 Answer wyd.II * Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 * Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 *

W budowie "Relacje w Toku"
*******************************
Das Boot U-141 typ. IID GPM 31/2012
Ford Tfc - Modelik 8/04

 
23-06-17 18:42  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Ciekaw jestem co z tego wyjdzie. Ale patrząc na Twoją precyzję wykonania są raczej małe obawy, że coś pójdzie nie tak - no chyba, że wyjdą jakieś niespodziewane błędy projektu.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
25-06-17 00:06  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
mirabelka 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Zapowiada się ciekawie i będe sledził tą relacje z uwagą.Też mam w planach tą pozycje

 
01-07-17 19:37  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Seba77 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Witam

Jakich farb używasz do retuszu?

Pozdrawiam

 
01-07-17 21:08  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Seba, do retuszu używam farb temperowych. Akurat w przypadku tych segmentów retusz jest śladowy bo farbą pokryte są tylko krawędzie wyciętych otworów przelewowych, końcówka kadłuba i krawędzie widoczne na drugim zdjęciu. Krawędzi segmentów nie retuszuję.

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
28-10-18 21:42  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Jednak klejenie równoległe dwóch różnych modeli nie sprawdza się u mnie najlepiej. Kusiło mnie żeby po Ryan'ie pociąć jeszcze inny model ale chyba najlepiej będzie jeśli dokończę ten zaczęty. Powroty do takich często nie są entuzjastyczne bo z perspektywy czasu pewne rzeczy mogłyby być zrobione inaczej - lepiej. Mimo to zasiadłem, chwyciłem nożyk w dłoń i zacząłem dziubać. Po trzech dniach dzięciolenia udało mi się wyrezać większość otworów przelewowych w segmentach kadłuba. Sztanca biopsyjna okazała się zbyt duża do tego celu dlatego byłem zmuszony do mozolnego wycinania łuków nożykiem.





Postęp w zasadzie zerowy ale chciałem dać Wam znać, że nie zamierzam odpoczywać po poprzednim projekcie. Mam nadzieję, że od teraz aktualizacje będą zdecydowanie bardziej systematyczne.

Pozdrawiam :)

--

Post zmieniony (28-10-18 21:46)

 
29-10-18 01:12  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

A nie było igieł lekarskich tej średnicy? Podziwiam, mi by się tak nie chciało :P
Cieszę się z kontynuacji, na pewno będę zaglądał ;)

Pozdrawiam

 
29-10-18 06:12  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Też mi się wydaje że trzeba było użyć zaostrzonej igły lekarskiej. Na końcach robisz dziurki a resztę nacinasz skalpelem i dużo roboty mniej.

--
Pozdrawiam!

 
03-11-18 16:48  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

michal84, sposób już jest. Sporo czasu zajęło mi znalezienie tego opisu ale w końcu mi się udało. Zamiast kombinować z łączeniem rozkrojonych sztanc i skalpeli chyba lepszym sposobem jest zrobienie odpowiedniego wybijaka. Tuco opisał to w swojej relacji. Nie wiem tylko jak taki wybijak sprawdziłby się przy kartonie o standardowej grubości - mimo to spróbuję wykonać kilka testów bo parę podłużnych otworów do wycięcia jeszcze mam.. :D

Cordel, Jasiek, zraziłem się do igieł lekarskich podczas wycinania otworów w podklejonym kartonie. Igła jest bardzo miękka - po wycięciu kilku otworów wywijała mi się "w trąbkę" przez co krawędzie często się strzępiły. Problematyczne było też wypychanie krążków drutem, którym ciężko było mi nacelować do otworu - zajmowało to często więcej czasu niż sam proces cięcia. Gdzieś tu na forum widziałem fajny przepis na mocowanie igły w długopisie więc byłoby to spore ułatwienie ale dalej mam obiekcje co do trwałości i żywotności igły lekarskiej. A na ostrzenie po kilku cięciach zwyczajnie brakuje mi cierpliwości. Sprawdzę jeszcze na niepodklejonym kawałku kartonu jak zachowuje się taki przyrząd bo może faktycznie w przypadku niepogrubionych elementów warto jednak jest pójść tym tropem.

Kilka godzin później...



Powstrzymałem się z wysłaniem tej odpowiedzi i postanowiłem popróbować różne konfiguracje wycinania. Zrobiłem przyrząd do wybijania ze zwykłego gwoździa. Uzyskanie odpowiedniego kształtu jest bardzo, ale to bardzo trudne. Tu wersja robiona na szybko - niestety niedokładności w głębszej części przyrządu odbijają się na ostatecznym kształcie wyciętego otworu. Wybijałem na macie do cięcia bo tektura piwna była za miękka. Niestety widać, że krawędzie mimo wszystko są poszarpane. Podejrzewam, że przy idealnie wykonanym przyrządzie wybijanie papieru o grubości 0,2mm dalej nie będzie wyglądało dobrze. Możliwe, ze jest to kwestia podkładki. Według mnie ten sposób nie nadaje się do cięcia tektury grubszej niż papier zeszytowy.

Obok próby z igłą lekarską. Gdyby nie to, że bardzo szybko się tępi to jest to naprawdę fajne narzędzie. Postanowiłem trochę poszperać i poszukać trwalszego materiału. Kiedyś wczytywałem się w temat i wydaje mi się, że natknąłem się na informację o tym, że lekarskie igły iniekcyjne są zrobione ze stali nierdzewnej bez dodatku węgla - co sprawia, że są tak miękkie. Tu cytat z jednej ze stron o różnych typach igieł:

"Igły iniekcyjne mają ostre, ścięte pod kątem końcówki, które jak wykazały liczne próby, tępią się już po pierwszym nakłuciu, dlatego uważa się, że nie powinny być one stosowane do pobierania leków z fiolek a następnie do podawania leku pacjentowi"

Wielokrotne nakłuwanie papieru raczej też im nie służy

BARDZO MOŻLIWE, że dobrą alternatywą są wielorazowe igły iniekcyjne - najczęściej stosowane przez weterynarzy. Zrobione są z nierdzewnej stali chromowo węglowej. Chyba pokuszę się o jakiś mały zestaw żeby sprawdzić czy będą trwalsze od tych zwykłych lekarskich. Jeśli tak, to można w ten sposób skompletować fajny, trwały zestaw do wycinania otworów o małych średnicach. Na pewno dam znać jak przebiegną próby. Może ktoś z Was miał do czynienia z takimi igłami i mógłby podzielić się spostrzeżeniami? Jestem ciekaw czy wypadają lepiej w porównaniu do jednorazowych igieł lekarskich.

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024