FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
24-05-17 19:58  [R/G] Komatsu 830 E-AC (Orlik 1:32)
Darek1207 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam w nowej relacji.
Tym razem postanowiłem trochę odpocząć od pancerki i farb.
Wybór padł na maleństwo z Orlika, który mam zamiar skleić w standardzie.

Tradycyjnie na początek okładka z laserami.


Model zawiera części na 55 arkuszach B4 kartonu , dalsze 14 stron B4 to rysunki montażowe i opis, dodatkowo 1 arkusz "zapasu koloru". Model opracowany komputerowo przez Petera Urbana.

Pierwsze wrażenie po obejrzeniu modelu to zupełny brak opisu i nie do końca jasne rysunki montażowe.

Komatsu rozpocząłem od sklejania opon, które ze względu na bieżnik oraz napisy będą pomalowane. Poniżej zdjęcie oryginału w 1:1


Na początek wyciąłem wszystkie elementy które były na 12 arkuszach, a następnie sklejiłem „podstawe” opon


Do klejenia boków opon zrobiłem kopyto, ponieważ mają one być wyoblone. Pomoże mi także w utrzymaniu symetrii. Tu mam małą sugestię dla osób sklejających ten model aby w części 1b na zewnątrz dorobić sobie ząbki które pomogą w doklejaniu części 1g


Cześć 1g ma być wklęsła co można wywnioskować ze zdjęcia oryginału, a co nie jest pokazane w rysunkach montażowych. Ja je wyprofilowałem końcem noża olfa na gumce do mazania


Gotowy pierwszy bok opony


Bieżnik
Kupione lasery są wycięte z tektury 1.6 mm a powinny być zrobione na tekturze 2,5 mm, a że różnica jest znaczna bo to prawie 2 mm na obwodzie zamówiłem dodatkowy zestaw bieżnika na tekturze 0,9 mm. Po wycięciu wszystkich elementów bieżnika powstały dwa ładne stosiki po 720 sztuk, które należało skleić ze sobą. Muszę przyznać że trochę roboty z nimi było ale efekt końcowy będzie dużo lepszy.


i tak powstało 6 kół


Pozostało dokleić lasery, napisy Michelin XDR + „bałwanki”


Opony są gotowe i czekają na końcowe malowanie


Rozpocząłem sklejanie felg ale postanowiłem poczekać na piasty aby je spasować.


Model powstaje już w tradycyjnym dla mnie żółwim tempie, a co będzie dalej to się okaże.
Pozdrawiam

--

Post zmieniony (11-09-18 21:15)

 
24-05-17 23:16  Odp: [R] Komatsu 830 E-AC Orlik
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

No no, niezły model wybrałeś. Sam bym w życiu chyba do tego nie usiadł, ale z chęcią popatrzę jak ktoś inny się z tym zmaga :-) Powodzenia!

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
16-06-17 10:27  Odp: [R] Komatsu 830 E-AC Orlik
Darek1207 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dziękuję za wasze opinie, Niestety widać że to pierwszy standard od kilkudziesięciu lat.

Jedziemy dalej, sklejanie rozpocząłem od tylnej części ramy


środkowy łącznik ramy


podpory górnego pokładu kabiny


W ten sposób mam sklejone pierwsze 6 części według numeracji, choć pominąłem niektóre drobne wystające elementy, które podejrzewam że mógłbym uszkodzić podczas obracania modelu. Zostaną doklejone jak rama będzie w całości.

 
16-06-17 13:02  Odp: [R] Komatsu 830 E-AC Orlik
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Jak na tak długą przerwę w sklejaniu standardu, to bardzo ładnie Ci idzie :-)
Gabaryty części składowych już na tym etapie wyglądają imponująco.
Kawał maszyny będzie i w sam raz do piaskownicy :-)

Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej budowie, bo wiem, że lekko nie jest :-)

 
16-06-17 13:25  Odp: [R] Komatsu 830 E-AC Orlik
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Spoko bez przesady jest dobrze, od kilkudziesięciu lat, no to jest bardzo dobrze.. oczywista zawsze może być lepiej.
Świetnie, że nowy model na rynku tak szybko trafia pod nóż, tzn skalpel itp. Oglądałem ten model w sklepie - no jest niezła kniga, a jaka by była, gdyby model był w skali 1:25, a jak już wspomniałem o skali to może warto w tytule wątku dodać, że jest to jednak skala 1:32.
No przydała by się jeszcze do tego monstrum adekwatna kopara : ))))))))

 
17-06-17 00:37  Odp: [R] Komatsu 830 E-AC (Orlik 1:32)
Darek1207 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dziękuję za zwrócenie uwagi na skalę, już poprawiłem.
Nad skalą 1:25 się zastanawiałem ale teraz cieszę się jednak, że wybrałem 1:32 bo to się ledwo na macie mieści.

 
21-08-17 22:03  Odp: [R] Komatsu 830 E-AC (Orlik 1:32)
ciarko   

Witam. Można wiedzieć gdzie zakupiłeś lasery do tego modelu i ile kosztowały dodatkowe lasery związane z grubszym bieżnikiem? Pozdrawiam

 
22-08-17 23:33  Odp: [R] Komatsu 830 E-AC (Orlik 1:32)
Darek1207 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Model i lasery kupiłem przy okazji wystawy modelarskiej, a dodatkowy bieżnik kosztował około 20 zł. plus koszty wysyłki.

 
08-10-17 17:41  Odp: [R] Komatsu 830 E-AC (Orlik 1:32)
Darek1207 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Czas pokazać postępy z budowy Komatsu.

Na początek skleiłem skrzynie biegów.


Cały zestaw, silnik wraz ze skrzynią biegów. Jak na model w skali 1:32 to jest ogromny, zdecydowanie większy niż silnik Famo w 1:25.


Dalej powstały elementy przedniej ramy, dolny podest, ściany przednie oraz zespół reflektorów.


W następnej odsłonie relacji, będę chciał pokazać model w całość.

--

 
08-10-17 18:53  Odp: [R] Komatsu 830 E-AC (Orlik 1:32)
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Tobie to i standard nie straszny ;-)
Dajesz do pieca z każdą aktualizacją :-)

Tak trzymaj! Powodzenia :-)

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024