FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
15-06-17 15:44  [R/G] PTS (Modelik) 19 Batalion Saperów Ziemi Lęborskiej
Red_Fox 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Po sklejeniu Lublina RXIII ter z Morskiego Dywizjonu Lotniczego schodzę co prawda na ląd ale zostaję blisko wody. Biorę bowiem na warsztat transporter pływający PTS z Modelika. Będzie to mój debiut jeśli chodzi o klejenie sprzętu na gąsienicach, więc sam jestem ciekaw cóż to mi z tego wyjdzie. Zastanawiałem się czy może nie malować w całości modelu ale zdecydowałem jednak pozostać przy standardzie. Model ma naprawdę konkretne gabaryty i niewątpliwie będzie prezentował się bardzo efektownie dlatego już nie mogę się doczekać szczęśliwego mam nadzieję ukończenia jego budowy. A jako ciekawostkę dodam, że mój PTS będzie na pewno w barwach nieistniejącego już 19 Batalionu Saperów z Lęborka.



Na początek szkielet. Co tu dużo pisać jest po prostu idealnie. Zobaczymy jak będzie przy oklejaniu, ale jak na razie to po prostu klocki lego. Wyciąć po linii i złożyć. A warto też zwrócić uwagę, że model jest kreślony ręcznie.



Rzut oka na kabinę. W niektórych miejscach przetarłem delikatnie metalizerem Humbrola żeby choć troszkę zakryć czarną kreskę którą model jest kreślony.Uplastyczniłem też trochę fotele bo te wycinakowe były aż za skromne. Po prostu okleiłem je zużytą chusteczką do czyszczenia okularów i pomalowałem. Tylna ściana kabiny była troszkę za wysoka i musiałem ją przyciąć, stąd po spasowaniu otworów na szyby z wewnętrznymi oklejkami wyszła mała szpara wewnątrz kadłuba ale po delikatnym podmalowaniu dochodzę do wniosku że nie ma dramatu : )



Skromny początek, ale walczę dalej i mam nadzieję niebawem powrócę z aktualizacją: )

--

Post zmieniony (03-05-19 14:09)

 
23-07-17 15:35  Odp: [R] PTS (Modelik)
Red_Fox 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Witajcie! Budowa PTS-a powoli posuwa się do przodu. Kabina kierowcy została oklejona, doszły też burty. Tutaj pozwoliłem sobie na małą przeróbkę, a mianowicie zamiast narysowanych stopni służących do wsiadania do pojazdu postanowiłem zrobić je tak jak w oryginale co wiązało się z koniecznością wycięcia w odpowiednich miejscach wręg otworów i wklejenia w ich miejsce wyciętych wcześniej fragmentów poszycia.



Zabrałem się za oklejanie wnętrza skrzyni ładunkowej. Wiedziałem, że będzie to chyba jeden z trudniejszych elementów do zrobienia i to właściwie na własne życzenie. O ile elementy do zrobienia nie są jakieś szczególnie skomplikowane to niestety daje tutaj o sobie znać data wydania modelu i trochę archaiczne opracowanie graficzne. Na szynach najazdowych przetłoczenia zostały narysowane czarną kreską, która według mnie wygląda naprawdę paskudnie.




Postanowiłem więc zakleić tą czarną krechę odpowiednio przygiętym i pomalowanym drutem. Łatwo powiedzieć… wyginanie tego drutu było prawdziwą męką. Na zrobienie tego zużyłem 5 metrów drutu, straciłem mnóstwo nerwów i czasu. Ostatecznie się udało, ale żebym był w 100% zadowolony to nie powiem bo czarna krecha dalej jest trochę widoczna. Mimo wszystko uważam, że i tak lepiej to wygląda niż gdybym zostawił tak jak przewidziała wycinanka. No nic, może na koniec zrobi się jakieś małe uszkodzenia farby i brudzenie to z lekka uda się przymaskować te niedoskonałości.



Od siebie dodałem też te siatki bo w wycinance były narysowane, ale tutaj już było bezproblemowo :)



--

 
12-02-18 18:12  Odp: [R] PTS (Modelik)
Red_Fox 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Czołem ! Przerwa w klejeniu trochę się przeciągnęła ale powoli nadrabiam straty. PTS już w całości oklejony, z wyposażenia transportera został mi właściwie już do zrobienia tylko falochron i rampa i trochę drobnicy jak włazy czy światła. Także niedługo pewnie będę brał się za kółka i gąski. Podrzucam parę zdjęć jak to wygląda na ten moment



--

 
13-02-18 18:43  Odp: [R] PTS (Modelik)
Red_Fox 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Hmm.. no w sumie racja :) Chyba faktycznie trochę nie halo to obicie przy jednym z foteli. Co prawda już wklejone do kabiny ale może przez właz uda mi się jakoś tam dotrzeć i za dużo nie popsuć :)

 
30-03-19 16:59  Odp: [R] PTS (Modelik)
Red_Fox 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Witam wszystkich po dłuższej przerwie. Trochę czasu minęło od ostatniej aktualizacji, ale nie ma mowy o przerywaniu budowy i rzucaniu modelu w kąt. Teraz powinno być już z górki ponieważ udało mi się zrobić najbardziej to co w tym modelu najbardziej wymagające i pracochłonne, a mianowicie koła. Uff… to było naprawdę bolesne doświadczenia dla kogoś kto pierwszy raz skleja pojazd gąsienicowy, ale ogólnie jestem nawet zadowolony z tego jak wyszło. Muszę też zaznaczyć, że mimo dużej ilości „podzespołów” z jakich te koła się składają to zostały naprawdę dobrze opracowane i nie można się tutaj do niczego przyczepić.



Żeby całkiem nie ześwirować przy klejeniu kół to w ramach odskoczni powstały rampa załadunkowa oraz falochron który zdecydowałem się przerobić i zbliżyć ten samym do oryginału bo ten w wycinance jest strasznie ubogi. Dorobiłem więc imitacje zawiasów i rozdzieliłem go na dwie osobne części i teraz jakoś wygląda. Dodałem też oznaczenie pojazdu specjalnego.



Cały model mam też zamiar z lekka przybrudzić, bo ta wycinankowa zieleń jest trochę zbyt „trawiasta” . Zrobiłem już nawet mały eksperyment i potraktowałem czarną pastelą rampę załadunkową i efekt jest całkiem obiecujący. Teraz biorę się za gąsienice i mam nadzieję, że nie długo powrócę już z naprawdę konkretną aktualizacją.

--

 
13-04-19 17:34  Odp: [R] PTS (Modelik) 19 Batalion Saperów Ziemi Lęborskiej
Red_Fox 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

No dobra zanim gąsienice to jeszcze mała aktualizacja. Jak wspominałem wcześniej pobawiłem się trochę w brudzenie, przy czym skupiłem się na przede wszystkim na dolnej części kadłuba. Doszły włazy które są ruchome i gotowe są też przednie szyby. Do zdjęcia przyłożone „na sucho” w pozycji zamkniętej docelowo będą otwarte. Dorobiłem też elementy których brakuje w wycinance, a mianowicie te dość charakterystyczne „zęby” z przodu które służą do ustawienia położenia falochronu . Szyby na razie zaślepiłem żeby ich przypadkiem nie upaprać zbytnio.



Pobawiłem się też nieco z reflektorami



Model dostał też konkretny przydział i jak było wspominane na początku relacji jest to 19 Batalion Saperów Ziemi Lęborskiej. Zgodnie z tym co znalazłem na zdjęciach emblematy jednostki naklejane były tuż za kabiną operatorów i w tylnej części tuż przed rampą po obu stronach pojazdu.



Nie mogłem się powstrzymać i przyłożyłem „na „sucho” koła, falochron, szyby przednie i rampę. Naprawdę niezły gigant z tego PTS-a :)


 
03-05-19 14:08  Odp: [R/G] PTS (Modelik) 19 Batalion Saperów Ziemi Lęborskiej
Red_Fox 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Oto nadszedł moment zakończenia budowy i mogę Wam zaprezentować PTS-a w pełnej krasie! Sporo pracy mnie kosztował, i choć oczywiście jestem otwarty na wszelkie krytyczne uwagi odnośnie wykonania( bo niedociągnięcia z mojej strony rzecz jasna są i jestem tego świadomy) , to przyznam szczerze że sam jestem z niego zadowolony i strasznie mi się ten brzydal podoba : ) Opracowanie chociaż już trochę wiekowe, to ogólnie rzecz biorąc bardzo dobre od strony projektowej. Jedyne poważniejsze niedociągnięcia jakie rzucają się w oczy to brak zaokrągleń w przedniej części pojazdu i zdecydowanie zbyt długi falochron. Z tym drugim ostatecznie sobie poradziłem, ale już z racji robienia modelu w standardzie z lekką waloryzacją to nie miałem odwagi zmieniać konstrukcji przedniej części kadłuba. W wycinance brakuje też trochę wyposażenia wokół kabiny kierowcy, ale posiłkując się zdjęciami pojazdu stosunkowo łatwo to uzupełnić ( dla modelarzy z okolic Warszawy polecam odwiedziny w Muzeum Kampanii Wrześniowej w Twierdzy Modlin gdzie na wystawie plenerowej stoi PTS i można mu zrobić sesję zdjęciową ). Na koniec pozwoliłem sobie też dodać parę „smaczków” związanych z jednostką w barwach której wykonany został transporter. Jako że jest to 19 batalion saperów to w przedziale ładunkowym znalazło się miejsce na wykrywacz min W4P , a ponieważ Lębork to „niebieskie berety” to przy kabinie kierowcy możecie wypatrzeć takowy : ) Myślę, że z czasem przybędzie tam trochę wyposażenia w przedziale ładunkowym, ale to już na spokojnie. Model był lakierowany aerografem, najpierw olejnym półmatem Humbrola i na to matowy lakier akrylowy Vallejo. Jeśli chodzi zaś o farby do retuszu to korzystałem głównie z Pactra A35 i A34, brudzenie to suche pastele, a gąsienice potraktowałem mieszanką środków do brudzenia od AK Interactive. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


--

 
03-05-19 14:50  Odp: [R/G] PTS (Modelik) 19 Batalion Saperów Ziemi Lęborskiej
Red_Fox 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Pawcio37, tak mam zdjecia z tym że skupiłem sie przodzie pojazdu bo tu wycinanka miała największe braki. Podeślę na priv

 
03-05-19 19:56  Odp: [R/G] PTS (Modelik) 19 Batalion Saperów Ziemi Lęborskiej
Red_Fox 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Sławku, mam planach sklejanie BRDM2 z GPM-u właśnie w barwach 8br z Lęborka więc może uśmiechnę się do Ciebie w sprawie jakichś informacji/ zdjęć pojazdów z tej jednostki. A przy okazji, mam przedziwne wrażenie, że byliśmy przez kilka lat sąsiadami przez ścianę w Lęborku :)
Pozdrawiam, M.Ś.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024