FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 11Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
28-05-17 00:30  [R/G] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Galeria końcowa
Zdjęcia z relacji

============================================

Mata modelarska nie może leżeć nieużywana - po skończeniu Wildcata trzeba więc ją było czymś natychmiast zapełnić. Przyznaję że miałem bardzo duży dylemat którą z wycinanek na półce wybrać. Z jednej strony bardzo korcił mnie jakiś brytyjski dwusilnikowiec (Beaufighter albo Blenheim z GPMu). Z drugiej strony doszedłem już do poziomu gdzie wycinanki Halińskiego nie wyglądają na niewykonalne, a jedynie na bardzo trudne. Postanowiłem więc wziąć się za "mojego pierwszego Hala". Początkowo myślałem o Mustangu albo Spitfire'rze, które są stosunkowo nieduże pod względem ilości części. Poczułem jednak przypływ mocy i ostatecznie wybrałem Tempesta, chociaż miał to być model który "skleję jak już nauczę się naprawdę dobrze kleić".



Wycinanka składa się z sześciu arkuszy offsetu i dwóch kartek z wręgami. Jak widać ze zdjęcia będę korzystał z kompletu akcesoriów od wydawcy: wręg, kół i tłoczonej kabinki. Wycinanka nie zalicza się do kategorii łatwych, przede wszystkim ze względu na bardzo wysoką detalizację kabiny, podwozia wraz z wnękami oraz klap, chociaż podejrzewam że i wlot powietrza łatwy nie będzie. Z obawą patrzę też na eliptyczne krawędzie natarcia, które będą dla mnie nowością. Do tego 80 szablonów do wykonania z drutu. Ogólnie, bardzo dużo okazji żeby coś skopać.

Arkusze zaimpregnowałem caponem (z wyjątkiem tego na którym są części wnętrza kabiny). Zainspirowany niedawnymi dyskusjami na forum postanowiłem również pokryć caponem wręgi żeby sprawdzić jak to będzie. Póki co znaczącej różnicy nie stwierdziłem. Standardowo oznaczyłem datę rozpoczęcia budowy i ruszyłem.

Tu od razu powiem, że dobór koloru do retuszu jest dla mnie olbrzymim wyzwaniem. "RAF Interior" od Pactry oczywiście nie pasuje i ostatecznie mieszam kolor przy użyciu czterech różnych barw. Jako-tako wychodzi.

Nie jest to może poziom mistrzowski, ale póki co jestem zadowolony i mam poczucie że mogę to bez większego wstydu pokazać na forum :-)

Nawiasem mówiąc, to czy ktoś może mi wyjaśnić czemu Haliński część modeli wydaje w serii "Kartonowy Arsenał" a część w "Military Model"? Ten model Tempesta był wydany w obu tych seriach i jakoś nie mogę pojąć co ma na celu wydawanie tego samego dwa razy z różnymi okładkami, czy też prowadzenie dwóch identycznych serii wydawniczych różniących się w zasadzie tylko napisem na okładce.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:36)

 
28-05-17 09:10  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Fajny i trudny temat wybrałeś, ale dasz radę. Wierzę w Ciebie. Z Pactrą ciężko jest trafić w kolory do retuszu bo zazwyczaj są dużo jaśniejsze niż powinny być, ja wolę olejne Humbrole lub Model Master. Inna sprawa że modele Hala są dosyć ciemne i to też komplikuję sprawę. Najlepiej jednak mieszać akwarele:) Powodzenia!

--
Pozdrawiam!

 
28-05-17 09:35  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Ciekawy model, na pewno do łatwych nie należy.
Jak na razie dobrze ci idzie, trzymaj tak dalej.
Nie raz już o nim myślałem, dlatego z chęcią popatrzę na twoje zmagania.

 
28-05-17 10:25  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Świetny temat wybrałeś, na pewno będę podglądał, tym bardziej że jest on jednym z moich kandydatów na kolejny model ^^
Początek bardzo ładny, czekam na więcej ;)
A odnośnie serii wydawniczych- pierwsze wydanie miało braki w zadruku dwustronnym, przy części klap. Chyba brakowało też cieniowania na lewej stronie kadłuba. Dodruk ukazał się w Military Model, który nie trafia do empików i jest dostępny głównie u wydawcy.

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (28-05-17 10:25)

 
29-05-17 00:43  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Jasiek, gdyby to chodziło tylko o jasność farby to jeszcze pół biedy, ale tutaj w ogóle odcień jest totalnie inny. Dzisiaj wpadłem na to, żeby zamiast szarego mieszać czarny - pozwala to na uzyskanie brudnego odcienia zieleni, przy czym trzeba to później mocno rozjaśnić. W farby olejne nie chcę się bawić - po pierwsze kwestia zapachu, a po drugie możliwość rozcieńczania wodą :-) Z akwarelami nigdy nie udało mi się zrobić nic sensownego.

WOJTEK, Cordel, mam nadzieję że się kiedyś za ten model weźmiecie. Chętnie zobaczyłbym go w wykonaniu któregoś z was (a najlepiej obu) - na pewno wyciągniecie z tej wycinanki więcej niż ja. Cordel, a jak byś kiedyś znalazł czas na dokończenie tej zaczętej relacji Veltro to ja bym bardzo chętnie dalej ją śledził - to był jeden z kandydatów do pocięcia.

Budowa idzie dalej do przodu. Dziś miałem starcie z drutami, których szczerze nie lubię. Pocieszam się, że przynajmniej zdecydowanej większości z nich nie trzeba kształtować, a jedynie przyciąć na długość:

Dwie belki widoczne na poniższym zdjęciu są kluczowe dla sztywności całej konstrukcji - w środku są wzmocnione twardym drutem stalowym.

Kabina okazuje się być trudniejsza do wykonania niż początkowo sądziłem. Nie chodzi bynajmniej o jej detalizację, ale o utrzymanie prawidłowej osi symetrii całej konstrukcji. To co pokazałem wczoraj - przednia i tylna część kabiny połączona jedynie kratownicami - nie posiada praktycznie żadnej sztywności. Konstrukcja uzyskuje ją dopiero w wyniku wklejenia po bokach pokazanych powyżej belek. I tutaj potrzebna jest bardzo duża precyzja. Wolę nawet nie myśleć co się stanie jeśli nie udało mi się jej zachować - prawdopodobnie czekają mnie wtedy szczeliny w poszyciu. Spędziłem sporo czasu próbując się upewnić że całość wyszła mi symetrycznie. Wykombinowałem w tym celu nawet coś takiego. Ustawiłem model tak, żeby środek wręg na dole przebiegał po linii maty, a od góry pociągnąłem nić. Wygląda na to, że symetrii nie skopałem.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:37)

 
31-05-17 01:08  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Model, w którym WSZYSTKO pasuje, nie jest trudny. Jest tylko CZASOCHŁONNY.

ZbiGu, zgodzę się, ale nie do końca ;-) Wykonanie tego modelu wymaga jednak umiejętności które nie każdy modelarz posiada. Ja wiem, że jakieś półtora roku temu nie poradziłbym sobie z tą drobnicą i to nie ze względu na to że wtedy bardziej się spieszyłem, tylko ze względu na to że najzwyczajniej w świecie nie potrafiłbym tego dobrze wyciąć i skleić. Natomiast prawdą jest, że jak już umiem sobie z tymi drobnymi elementami jakoś poradzić, to wykonanie modelu staje się przede wszystkim kwestią cierpliwości. A tej potrzeba dużo - wykonanie tego co zamieszczam w dzisiejszej aktualizacji zajęło mi łącznie 7 godzin. Niestety mam wolne tempo klejenia - jak skończę Tempesta przed Gwiazdką to będę szczęśliwy :-)

Ostatnie dwa dni upłynęły mi na wykonaniu orczyka i drążka sterowego. Uchwyt drążka postanowiłem owinąć nicią, żeby lepiej oddać jego prawdziwy wygląd. Efekt nieco psują włoski sterczące z nici. Próbowałem wygładzić je impregnując nić BCG, ale efekt nie jest do końca zadowalający.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:37)

 
31-05-17 17:17  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5
 

Ja bym ten drążek zrobił jeszcze raz, bo będzie odstawał jakościowo od reszty kabiny. Drucik lub żyłka byłyby chyba lepsze niż nitka.

--
"Wielka Brytania zawsze walczy do ostatniego żołnierza swoich sojuszników"

 
01-06-17 21:20  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dominiku, uwierz mi że na żywo drążek wygląda dobrze. Owszem, jak się mocno przyjrzysz to gdzieś tam widać niewielkie włoski, ale tym co się przede wszystkim rzuca w oczy jak się na niego patrzy to oplot uchwytu. Czyli tak jak chciałem. Na przyszłość spróbuję użyć cienkiego drucika z cyny zamiast nici. Jeśli uda się go opleść efekt może być lepszy.

Fotel i płyta pancerna za fotelem zrobione. Pasy z wycinanki jakieś takie nijakie, więc uplastyczniłem nieco klamry.


--

Post zmieniony (03-01-19 22:37)

 
01-06-17 21:36  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Kabina wygląda dla mnie świetnie.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
01-06-17 22:40  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5
 

Skoro na żywo jest ok to nie ma problemu. Straszne są te ilości drobnicy w modelach z serii Kartonowy Arsenał/ Military model, a najgorsze że większości potem i tak nie widać :)

--
"Wielka Brytania zawsze walczy do ostatniego żołnierza swoich sojuszników"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 11Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024