FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 11Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
17-06-17 11:32  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Haogenie, lasery są wycięte dobrze. Nauczyłem się przy P-38 żeby mierzyć lasery do tego co jest w wycinance :-)

ZbiGu, jako że jest to mój pierwszy model od Halińskiego wolałem nie kombinować z przeróbkami. Jak słusznie zauważył Halogen techniki wyuczone na modelach innych wydawnictw mogą się nie sprawdzić na Halu - dlatego uznałem że wolę nie kombinować i skleję model zgodnie z projektem. Inna sprawa, że na podstawie renderów bardzo trudno jest mi wyobrazić sobie jak niektóre fragmenty modelu będą wyglądać. Bardzo dużym problemem jest dla mnie brak przekrojów, szczególnie tych pokazujących wzajemne ułożenie elementów szkieletu.

A teraz pytanie do osób które posiadają tą wycinankę w wersji z Kartonowego Arsenału: jak długa są u was u części 69 i 70 mierzone u dołu (po linii oprofilowania skrzydeł)? U mnie jest odpowiednie 32,2mm i 25,7mm.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
17-06-17 11:46  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Cz.69 mierzona na przejściu kolorów ciemnoszary- jasnoszary ma 31,6 mm, natomiast cz. 70 ? ma 32 mm, a cz. 71 ma 25,2 mm , jest tylko mały problem ponieważ mierzymy te segmenty różnymi linijkami, których wyskalowanie może się mocno różnić - niestety.

 
17-06-17 11:56  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Zadna moja linijka nie ma skalowania w dziesiatych czesciach milimetra, wiec zakladam, ze obaj robiliscie to suwmiarkami, co daje troche wieksza i bardziej zblizona dokladnosc ;)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
17-06-17 12:53  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Halogenie, dziękuję. Z rozpędu pomyliłem się w numeracji części. Więc jeszcze, raz tym razem dobrze. U mnie, mierzone suwmiarką:

69 na przejściu jasnego i ciemnego szarego - 32mm
70 - 32,4mm
71 - 25,6mm

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
17-06-17 14:04  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Bardzo przykro mi to mowic, ale zapewne to jest Twoj blad. Model jest bardzo skomplikowany, bo czesc kabinowa powstaje niemal w powietrzu, ze wzgledu na konstrukcje kratownicowa. A co za tym idzie bardzo latwo o zwichrowanie, ktore niekoniecznie moze byc wychwytywalne golym okiem. Przylozenie nitki to zaden wyznacznik. W dodatku jakikolwiek blad w kabinie spowoduje odchylenie od osi na poczatku okapotowania o znaczna wartosc, ze wzgledu na duze ramie (odleglosc ostatniej lub pierwszej wregi od popelnionego bledu).
Szkielety okretowe sa dobrym rozwiazaniem w samolotach, ze wzgledu na skomplikowany ksztalt kadluba. Dzieki nim zachowana jest os symetrii oraz krzywizny charakterystyczne dla danego typu samolotu. Prawda, ze wymagaja wiekszej uwagi i trzeba byc czujnym przy klejeniu. Ale nigdy nie mialem z nimi zadnych problemow. Co czesto sie zdarzalo przy modelach na jedna wrege lub wrega do wregi (gubienie osi symetrii bylo notoryczne). Bardziej doswiadczeni modelarze kleja oddzielnie poszycie i odddzielnie szkielet usuwajac ich zdaniem niepotrzebne wregi. Jest to dobry sposob, ale dopiero wtedy kiedy sie ma doswiadczenie w modelowaniu w ten sposob.
Wziales sobie bardzo trudny model, jak na pierwszy z tego wydawnictwa i niestety trzeba uderzyc sie w piers, a nie szukac dziury w calym. Kleilem surowke tego modelu i nie mialem z nim zadnych problemow, na tym etapie. Poza tym, o ile dobrze pamietam, na tym etapie byl sprawdzany nie tylko przeze mnie, wlasnie ze wzgledu na skomplikowanie konstrukcji. Chcialbym jeszcze podkreslic, ze wydawca zwraca szczegolna uwage na klejenie surowek. Szlifowanie jakichkolwiek elementow, niezgodne z instrukcja, w trakcie klejenia jest niedopuszczalne.
Jezeli bede mial dostep do kompa i mam fotki surowki z tego etapu to moge wstawic zeby pokazac ze wszystko jest ok. No i model z MM i KA roznil sie tylko graficznie.

Post zmieniony (17-06-17 14:23)

 
17-06-17 14:31  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

I jeszcze jedno. Miales problem z poszyciem przy tablicy przyrzadow, bo zapewne nie zastosowales sie do instrukcji. Napisane jest tam, ze panele boczne nalezy przykleic zwracajac uwage na odpowiedni kat przyklejenia, tak aby calkowita szerokosc tablicy nie byla wieksza od wregi ktora jest bezposrednio za tablica (pisze z pamieci wiec nie jest to doslownie). Ty skleiles cala tablice od razu, a lepiej bylo przykleic srodkowy panel do modelu i te boczne ustawiac dopiero wtedy.

 
17-06-17 14:37  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Mikrometrem jeszcze pomierzcie. A tak poważnie jak ktoś wypisuje że w kartonie spiera się 0.2 mm to cuż powiedzieć o stanie psychicznym takiego delikwenta. A te hale to też przestałem kumać o co chodzi. No bo jeszcze jak jest szkielet okrętowy to można założyć że poszycie jest rozdrobnione żeby właśnie pokompensować niedokładności rozsunięciem co jest proste jak jest barwiona paskoza w komplecie. Ale jak się robi okrętówke i pełne segmenty to trochę bez sensu.

 
17-06-17 15:12  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Rowinie, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Przyjmuję do wiadomości, że jest to kwestia moich błędów, chociaż bardzo chciałbym wiedzieć gdzie je popełniłem, bo tylko wtedy mogę wyciągnąć jakieś wnioski na przyszłość.

> bardzo latwo o zwichrowanie, ktore niekoniecznie moze byc wychwytywalne golym okiem.

To jak je wychwycić w takim razie, skoro gołym okiem i nitką się nie da? Kleić najdokładniej jak się umie i liczyć że będzie dobrze? Starałem się zadbać o zachowanie osi symetrii, ale faktycznie musiałem tutaj popełnić jakiś błąd skoro z jednej strony poszycia wychodzi mi szpara. Nie umiem sobie natomiast wyobrazić w jaki sposób to mogło się przełożyć na ponad 1mm przesunięcia w linii przód-tył. No trudno, będę musiał z tego w jakiś sposób wybrnąć.

> Miales problem z poszyciem przy tablicy przyrzadow, bo zapewne nie zastosowales sie do instrukcji.

O poprawną szerokość tablicy przyrządów zadbałem. Jak już mówiłem, stosuję się do instrukcji dokładnie bo uznałem że przy pierwszym Halu nie będę nic kombinował. A w instrukcji jest nawet szablon do którego tablicę przyrządów można przymierzyć - co też uczyniłem. Kąty paneli wydaje mi się że wyszły dobrze, tzn. lewy i prawy panel tablicy spasowały się idealnie z częściami 10 i 14, które są ścięte właśnie pod takim kątem żeby spasowały się z tablicą. Podejrzewam raczej, że tablica wyszła mi minimalnie za wysoka.

A co do złożoności przedniej części szkieletu to mam poczucie że w tym modelu jest ona jak najbardziej uzasadniona ze względu na skomplikowany kształt wlotu powietrza i okolic. Ponadto, rozdrobnienie szkieletu pokrywa się z rozdrobnieniem poszycia, tzn. wręgi podpierają miejsca łączenia poszycia.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
18-06-17 09:47  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Otóż długości poszyć mierzyłem linijką metalową, która oczywiście nie jest wyskalowana do dziesiątych części milimetra, ale patrząc na skalę można podzielić milimetr na 5 części i stwierdzić, czy to jest np. 0,2 mm, 0,5 mmm, czy 0,7 mm.
Wszystkie wymiary, które podałem różnią się o 0,4 mm od tych mierzonych suwmiarką przez autora relacji, czyli jakaś prawidłowość jest : ))))))))))
No dobra wyciągnąłem swoja suwmiarkę elektroniczną i potwierdzam, że Killy zmierzył dobrze wymiary.
Z własnego doświadczenia wiem, że linijki, ekierki różnych producentów posiadają błędy wyskalowania dochodzące do kilku milimetrów - wystarczyło położyć je na papierze milimetrowym znanej firmy i zobaczyć jak się ich wyskalowanie ma do podziałki.
Dobra zostawmy to mierzenie - mnie się wydaje, że trzeba modyfikować jeszcze nie oklejony szkielet nie ruszając siatek poszycia tzn. nie docinając ich gabarytów - spróbuj iść tą droga co autor tej relacji http://papermodels.pl/showthread.php?tid=6557

 
03-07-17 00:05  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zgodnie z zapowiedzią wziąłem się za wykonanie skrzydeł. Na początek mała uwaga dotycząca laserów. Niestety mają one pewne felery. Raz że w niektórych miejscach linia cięcia jest pofalowana, a dwa że nie wszędzie są dobrze przecięte na wylot.

Szkielet po złożeniu jest dosyć "obfity".

Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie w projekcie kształtowników w miejscu komór podwozia oraz łączenia z kadłubem. Instrukcja budowy przewiduje żeby najpierw wykonać wnęki wraz z detalami, a dopiero potem wkleić całość. Ja postanowiłem zrobić na odwrót: wkleić puste wnęki w szkielet i dopiero potem uzupełnić detale. Jest to nieco mniej wygodne jeśli chodzi o doklejanie detali, ale bałem się że jak zrobię na odwrót to uszkodzę detale przy wklejaniu wnęk do szkieletu.

Wnęki są w miarę mocno zdetalizowane. Znowu trzeba się było mnóstwo narobić z drutami (w każdej wnęce po kilkanaście sztuk). Przyznam że sprawiło mi to nieco problemów i nie do końca jestem zadowolony z tego jak wyszło w niektórych miejscach. Pocieszenie jest takie, że widać to tylko na powiększeniach, przy oglądaniu gołym okiem wygląda w porządku.

Osobom które będą kleić ten model w przyszłości zalecam mierzenie drutów przed wklejeniem - na rysunkach montażowych są błędy. Zamieniono oznaczenia szablonów AX z AW oraz AZ z AY. Ponadto na rysunku pokazującym część 114bL z detalami błędnie podano szablon BA. Powinno być BC. Ponadto na częściach 114a źle oznaczono miejsce na przyklejenie części 120. Wycięcie powinno być od dołu, ale miejsce na nie oznaczono od góry, przy suficie wnęki.

Do wklejenia zostały jeszcze drobne detale: osie na których zamocowane będą golenie podwozia oraz lufy działek. Potem już oklejanie centropłata poszyciem, a następnie mierzenie do kadłuba i poszycia osłony silnika.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:40)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 11Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024