FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 11Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 
28-10-17 11:24  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Ze swojej strony staram się unikać komplikacji i zbierania coraz to nowych specyfików. Koła żywiczne odtłuszczam alkoholem albo rozpuszczalnikiem i maluję kilka razy pactrą albo vallejo, porządnie rozcieńczone wódką (nie spirytusem). Do dobrego pokrycia i zachowania szczegółów potrzeba kilku warstw.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
28-10-17 11:52  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Jarpen   

Dokładnie.kupowanie i surfacerów i innych bzdetów ,żeby pomalować dwa kółka mija się z celem. Pomaluj Pactrą lub Vallejo to są farby dobre do pędzla. Tylko cienką warstwą trzy lub cztery razy powinno wystarczyć. Felgę możesz zamaskować taśmą klejącą wycinając otwór w taśmie o średnicy felgi.

 
28-10-17 12:15  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Seweryn F.   

Surfacery i primery to nie są 'bzdety' tylko rzeczy nieodzowne, gdy ktoś dłubie w żywicy. Określanie tak rzeczy tylko dlatego, że się ich nie używa jest zwykłą ignorancją.

 
28-10-17 13:38  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Jarpen   

No ,może przesadziłem ,ale ile jest tej żywicy w modelu kartonowym? Najczęściej są to koła, ewentualnie drobne elementy. Czy kupowanie drogiej chemi jest tu celowe? No,mam wątpliwości.Nie chciałem nikogo urazić.

 
28-10-17 14:14  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Seweryn F.   

Luzik, przecież nie chodzi o dąsy, jeno o meritum sprawy. Do samych kół, tego jednego zestawu to może faktycznie nie ma sensu. Ale jeśli się planuje w przyszłości używać dodatków to jak najbardziej. Zresztą nie tylko do żywicy można go stosować. Ja traktuję tym często drobiazgi, które dorabiam do modeli 1/48 (nie wszystko da się z blaszki foto czy żywicy zrobić, no i nie wszystko jest).
pozdrawiam

 
28-10-17 18:06  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dziękuję za rady, były bardzo pomocne. Halogenie, wielkie dzięki za te linki. I za te do sklepu (bo mogę sobie w razie czego zamówić akcesoria które widziałem w polskich sklepach) i za te do zdjęcia podwozia (bo pokazuje przebieg przewodu hamulcowego, którego dorobienie rozważam). Sebastianie, co do podkładów to w moim lokalnym sklepie są takie. Są dostępne w sprayu (co rozwiązuje problem braku aerografu), chociaż wolę wersję z wymoczeniem części. Tylko nie bardzo rozumiem czym i jak miałbym te koła potem przeszlifować. Tam jest tyle detali że nie się nie da dotrzeć wszędzie. A w ogóle to wolę najpierw spróbować bez podkładu. Dlatego zmyłem nałożoną farbę (badziewny płyn do mycia pędzli firmy Windsor & Newton na coś się w końcu przydał), wypłukałem koła w wodzie z płynem do naczyń i próbuję od nowa. Pomysł z rozjaśnieniem czarnej farby bardzo dobry. Położyłem trzy warstwy mocno rozcieńczonej farby.

Po dwóch jeszcze za dobrze nie kryło, po trzech z kolei pokrycie jest niezłe ale za to opony zaczęły się nieco błyszczeć. Muszę jeszcze wymyślić jak zrobić felgi żeby wyglądały sensownie. Mam poczucie że jednolite malowanie na szaro nie wyjdzie zbyt dobrze.

Dokleiłem sekcję ogonową do reszty modelu. Kształtownik przedostatniego segmentu oszlifował i wykorzystałem do podparcia sklejki. W łączeniu wyszły niewielkie szczeliny - wina braku wystarczającej precyzji przy wycinaniu. Trzeba będzie zawikolować.

Post zmieniony (03-01-19 22:44)

 
28-10-17 20:52  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Seweryn F.   

Czołem Janku :)
Z tych zalinkowanych do Twoich potrzeb najlepszy jest Gunze 1200 lub 1500 lub ostatecznie Tamiya. Tamiya to gramatura (grubość ziarna, że się tak wyrażę)1000 (choć nie podają tego na opakowaniach). Tamiyę trzeba lekko przeszlifować (gąbki lub szmatki ścierne firmy 3M, lub analogiczne produkty innych firm, np. Gunze itd., te najdrobniejsze (superfine, extrafine itd.) - to w kwestii tego czym szlifować).
Natomiast po potraktowaniu żywicy primerem Gunze 1200 czy 1500 szlifować w ogóle nie trzeba. Są idealne wręcz. Po prostu po wyschnięciu malujesz i tyle.
pozdrawiam

Post zmieniony (28-10-17 21:00)

 
02-11-17 22:21  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Koła. Miałem pomysły żeby może jakoś podkreślić śruby albo dodać nieco brudu w zagłębieniach bieżnika, ale po kilku niezbyt udanych przymiarkach uznałem że lepsze jest wrogiem dobrego i postanowiłem zostawić jak jest. Nie ma może szału, ale moim zdaniem wyszło zupełnie poprawnie. I obeszło się bez gruntowania. Po prostu położyłem po 3 warstwy każdej farby.

Skrzydła. Miało być łatwo i przyjemnie, bo brak drobnicy. Niestety nie jest, ale to za moment. Szkielet wydaje się dosyć masywny, ale w rzeczywistości nie zapewnia zbyt wielu punktów podparcia dla poszycia. Dorobiłem więc podposzycie z tektury piwnej, wklejając je w największe otwory.

No i przy pasowaniu poszycia wyszły kwiatki.

Poszycie skrzydeł schodzi się elegancko z poszyciem centropłata, tylko te klapy wystają spod spodu. Zrobię jeszcze lotki, porobię przymiarki i podejmę decyzję co dalej. Gdyby nie ten fakap, skrzydła byłyby już zrobione.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:45)

 
03-11-17 09:52  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Jarpen   

Kółeczka super wyszły. Możesz jeszcze przybrudzić felgi bardzo rozcieńczoną czarną farbą akrylową a nadmiar zebrać patyczkiem kosmetycznym ,ale i tak jest dobrze.

 
03-11-17 11:03  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ja :brudzenie" elementów podwozia, które były malowane robię tak:
Rozcieńczam dużą ilością rozpuszczalnika odrobinę farby ( najczęściej dobierając z barw podstawowych lub gotową ciemnobrązową) tak, by powstało coś w postaci "brudnej wody". Taką miksturę nanoszę cienkim pędzelkiem w przypadkowo wybranych miejscach. Ewentualny nadmiar zbieram ręcznikiem papierowym.
Pamiętam jak to robiłem w przypadku modelu Morane'a 406...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 11Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024