FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
28-05-17 00:30  [R/G] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Galeria końcowa
Zdjęcia z relacji

============================================

Mata modelarska nie może leżeć nieużywana - po skończeniu Wildcata trzeba więc ją było czymś natychmiast zapełnić. Przyznaję że miałem bardzo duży dylemat którą z wycinanek na półce wybrać. Z jednej strony bardzo korcił mnie jakiś brytyjski dwusilnikowiec (Beaufighter albo Blenheim z GPMu). Z drugiej strony doszedłem już do poziomu gdzie wycinanki Halińskiego nie wyglądają na niewykonalne, a jedynie na bardzo trudne. Postanowiłem więc wziąć się za "mojego pierwszego Hala". Początkowo myślałem o Mustangu albo Spitfire'rze, które są stosunkowo nieduże pod względem ilości części. Poczułem jednak przypływ mocy i ostatecznie wybrałem Tempesta, chociaż miał to być model który "skleję jak już nauczę się naprawdę dobrze kleić".



Wycinanka składa się z sześciu arkuszy offsetu i dwóch kartek z wręgami. Jak widać ze zdjęcia będę korzystał z kompletu akcesoriów od wydawcy: wręg, kół i tłoczonej kabinki. Wycinanka nie zalicza się do kategorii łatwych, przede wszystkim ze względu na bardzo wysoką detalizację kabiny, podwozia wraz z wnękami oraz klap, chociaż podejrzewam że i wlot powietrza łatwy nie będzie. Z obawą patrzę też na eliptyczne krawędzie natarcia, które będą dla mnie nowością. Do tego 80 szablonów do wykonania z drutu. Ogólnie, bardzo dużo okazji żeby coś skopać.

Arkusze zaimpregnowałem caponem (z wyjątkiem tego na którym są części wnętrza kabiny). Zainspirowany niedawnymi dyskusjami na forum postanowiłem również pokryć caponem wręgi żeby sprawdzić jak to będzie. Póki co znaczącej różnicy nie stwierdziłem. Standardowo oznaczyłem datę rozpoczęcia budowy i ruszyłem.

Tu od razu powiem, że dobór koloru do retuszu jest dla mnie olbrzymim wyzwaniem. "RAF Interior" od Pactry oczywiście nie pasuje i ostatecznie mieszam kolor przy użyciu czterech różnych barw. Jako-tako wychodzi.

Nie jest to może poziom mistrzowski, ale póki co jestem zadowolony i mam poczucie że mogę to bez większego wstydu pokazać na forum :-)

Nawiasem mówiąc, to czy ktoś może mi wyjaśnić czemu Haliński część modeli wydaje w serii "Kartonowy Arsenał" a część w "Military Model"? Ten model Tempesta był wydany w obu tych seriach i jakoś nie mogę pojąć co ma na celu wydawanie tego samego dwa razy z różnymi okładkami, czy też prowadzenie dwóch identycznych serii wydawniczych różniących się w zasadzie tylko napisem na okładce.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:36)

 
29-05-17 00:43  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Jasiek, gdyby to chodziło tylko o jasność farby to jeszcze pół biedy, ale tutaj w ogóle odcień jest totalnie inny. Dzisiaj wpadłem na to, żeby zamiast szarego mieszać czarny - pozwala to na uzyskanie brudnego odcienia zieleni, przy czym trzeba to później mocno rozjaśnić. W farby olejne nie chcę się bawić - po pierwsze kwestia zapachu, a po drugie możliwość rozcieńczania wodą :-) Z akwarelami nigdy nie udało mi się zrobić nic sensownego.

WOJTEK, Cordel, mam nadzieję że się kiedyś za ten model weźmiecie. Chętnie zobaczyłbym go w wykonaniu któregoś z was (a najlepiej obu) - na pewno wyciągniecie z tej wycinanki więcej niż ja. Cordel, a jak byś kiedyś znalazł czas na dokończenie tej zaczętej relacji Veltro to ja bym bardzo chętnie dalej ją śledził - to był jeden z kandydatów do pocięcia.

Budowa idzie dalej do przodu. Dziś miałem starcie z drutami, których szczerze nie lubię. Pocieszam się, że przynajmniej zdecydowanej większości z nich nie trzeba kształtować, a jedynie przyciąć na długość:

Dwie belki widoczne na poniższym zdjęciu są kluczowe dla sztywności całej konstrukcji - w środku są wzmocnione twardym drutem stalowym.

Kabina okazuje się być trudniejsza do wykonania niż początkowo sądziłem. Nie chodzi bynajmniej o jej detalizację, ale o utrzymanie prawidłowej osi symetrii całej konstrukcji. To co pokazałem wczoraj - przednia i tylna część kabiny połączona jedynie kratownicami - nie posiada praktycznie żadnej sztywności. Konstrukcja uzyskuje ją dopiero w wyniku wklejenia po bokach pokazanych powyżej belek. I tutaj potrzebna jest bardzo duża precyzja. Wolę nawet nie myśleć co się stanie jeśli nie udało mi się jej zachować - prawdopodobnie czekają mnie wtedy szczeliny w poszyciu. Spędziłem sporo czasu próbując się upewnić że całość wyszła mi symetrycznie. Wykombinowałem w tym celu nawet coś takiego. Ustawiłem model tak, żeby środek wręg na dole przebiegał po linii maty, a od góry pociągnąłem nić. Wygląda na to, że symetrii nie skopałem.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:37)

 
31-05-17 01:08  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Model, w którym WSZYSTKO pasuje, nie jest trudny. Jest tylko CZASOCHŁONNY.

ZbiGu, zgodzę się, ale nie do końca ;-) Wykonanie tego modelu wymaga jednak umiejętności które nie każdy modelarz posiada. Ja wiem, że jakieś półtora roku temu nie poradziłbym sobie z tą drobnicą i to nie ze względu na to że wtedy bardziej się spieszyłem, tylko ze względu na to że najzwyczajniej w świecie nie potrafiłbym tego dobrze wyciąć i skleić. Natomiast prawdą jest, że jak już umiem sobie z tymi drobnymi elementami jakoś poradzić, to wykonanie modelu staje się przede wszystkim kwestią cierpliwości. A tej potrzeba dużo - wykonanie tego co zamieszczam w dzisiejszej aktualizacji zajęło mi łącznie 7 godzin. Niestety mam wolne tempo klejenia - jak skończę Tempesta przed Gwiazdką to będę szczęśliwy :-)

Ostatnie dwa dni upłynęły mi na wykonaniu orczyka i drążka sterowego. Uchwyt drążka postanowiłem owinąć nicią, żeby lepiej oddać jego prawdziwy wygląd. Efekt nieco psują włoski sterczące z nici. Próbowałem wygładzić je impregnując nić BCG, ale efekt nie jest do końca zadowalający.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:37)

 
01-06-17 21:20  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dominiku, uwierz mi że na żywo drążek wygląda dobrze. Owszem, jak się mocno przyjrzysz to gdzieś tam widać niewielkie włoski, ale tym co się przede wszystkim rzuca w oczy jak się na niego patrzy to oplot uchwytu. Czyli tak jak chciałem. Na przyszłość spróbuję użyć cienkiego drucika z cyny zamiast nici. Jeśli uda się go opleść efekt może być lepszy.

Fotel i płyta pancerna za fotelem zrobione. Pasy z wycinanki jakieś takie nijakie, więc uplastyczniłem nieco klamry.


--

Post zmieniony (03-01-19 22:37)

 
01-06-17 23:30  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Straszne są te ilości drobnicy

Ja póki co kwalifikuję to do kategorii "ciekawe doświadczenie" ;-) Faktycznie szkoda że większość zostanie zasłonięta poszyciem. Cóż, pozostaną zdjęcia i satysfakcja.

Inna sprawa, że w tym modelu naprawdę jest sporo do zrobienia w kabinie. A potem drugie tyle przy podwoziu i wnękach. Rzuciłem właśnie okiem na wycinankę Spitfire'a którą też rozważałem do pocięcia i stwierdzam, że gdybym się za nią wziął to już bym kleił kadłub.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
03-06-17 13:39  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> tam w kabinie nie było takich ramek z płaskich kształtowników, to była konstrukcja z rurek. Elementy z opracowania należy raczej potraktować jako szablon do posklejania kratownicy z drutu lub ciasno zwiniętego papieru.

Aż mi się przypomina rowinowy Spitfire ;-)

Zrobiłem busolę i tablicę przyrządów. Zegary przeszklone, obramowane i ze śrubkami. Makro bezlitośnie obnaża niedoróbki, ale gołym okiem nie są one widoczne. Ciekawe że na dwóch czy trzech zegarach da się wszystko odczytać (podziałka, napisy), a reszta jest rozmyta przez raster. Dobrałem też w końcu nieco lepszy kolor do retuszu tego czarnego, który czarnym nie jest.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:38)

 
04-06-17 21:08  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

zbin, masz rację - drucik powinien być nieco cieńszy, ale niestety tylko taki miałem. Na szczęście nie rzuca się to bardzo w oczy i efekt końcowy uważam za zadowalający. Dorzucę jeszcze dwie fotki z samego procesu powstawania tablicy.

Ostatnia rzecz do zrobienia w kabinie to wyposażenie ścianek. Ale zanim zacząłem je przyklejać postanowiłem przymierzyć ściany kabiny na sucho.

Jak widać coś tam się na dole nie chciało zejść, więc delikatnie oszlifowałem wręgi i jest dobrze. Następnie wykonałem celownik i detale. Celownik sprawił mi nieco problemów. Pierwsze podejście było nieudane, musiałem rozkleić druty, oczyścić je i skleić jeszcze raz.

Przyklejanie zacząłem od prawej burty.

Nie mogę powiedzieć że wszystko się wszędzie spasowało co do ułamka milimetra, ale liczę że uda się uniknąć nieprzyjemności przy przyklejaniu poszycia. Krawędzie łączeń lewej i prawej burty zalałem CA, a następnie wyszlifowałem je papierem ściernym.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:38)

 
15-06-17 19:44  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

No niestety, skończyło się rumakowanie. Przy przyklejaniu poszycia wyszły błędy, które musiałem popełnić przy sklejaniu szkieletu.

Zacząłem od sklejenia poszycia silnika z części 74-78, uformowania części 70 i 71 oraz sklejenia części 72.

Przy poszyciu silnika pojawił się pierwszy problem. Górna część sklejona z części 74-77 jest minimalnie dłuższa od doklejanych z dołu po bokach części 78L/P, powiedzmy o jakieś 0,2mm. Przyjrzałem się dokładnie innym relacjom w internecie i wygląda na to że nie tylko ja mam ten problem. Oczywiście nie wypatrzyłem tego wcześniej na zdjęciach, więc sam też się na to nadziałem, a wystarczyłoby wyciąć części 74-77 po wewnętrznej stronie linii obrysu. Ten problem będzie miał swoje dalsze konsekwencje za chwilę.

Oklejanie kadłuba zacząłem od części 69. Musiałem w tym celu lekko przeszlifować górne i dolne łączenie burt, ale nie licząc tego wszystko spasowało się idealnie. Niestety, przy mierzeniu części 70 okazało się że po prostu nie pasuje. Jeśli spasowałbym ją tak żeby łączenie z częścią 69 po prawej stronie było dobrze to po lewej stronie na dole zostawała szpara na ponad 1mm (i na vice versa). Po oględzinach uznałem, że problem wynika ze zbytnio wystającej do góry tablicy przyrządów. Czemu tak się stało? Naprawdę nie wiem. Wręga za tablicą to gotowy laser, sama tablica przyrządów oparła się dokładnie na bocznych kratownicach. Zaczęło się więc mozolne szlifowanie, w wyniku którego właściwie starłem na wylot poszycie wewnętrzne przed tablicą przyrządów. Ponieważ poszycie zewnętrzne musi się mieć na czym oprzeć, sięgnąłem po szpachlę.

Przy mierzeniu części 71 również okazało się, że konieczne jest szlifowanie, żeby spasowała się z przyklejoną wcześniej częścią 70. Ostateczny efekt oceniam jako dobry.

Niemniej jednak przyklejanie tych dwóch części powinno zająć ze dwa kwadranse, a ostatecznie zajęło 3 godziny.

Niestety to nie koniec problemów. Poszycie silnika również niespecjalnie pasuje. Spodziewałem się, że wspomniane 0,2mm różnicy długości pomiędzy częściami 74-77 a 78 doprowadzi do powstania szpary, ale okazuje się że łączenie w ogóle się rozjeżdża u dołu i szpara robi się większa (jakieś 0,5mm). W pierwszej chwili myślałem, o doszlifowaniu szkieletu tak żeby dociągnąć poszycie u dołu, ale to bez sensu bo rozjedzie się właściwie wszystko - wlot powietrza, rury wydechowe, kołpak śmigła. Myślę, żeby uciąć szkielet, wkleić go do poszycia silnika, doszlifować wystający kikut tak żeby poszycie zeszło się dobrze. Planuję też nasączyć tylną krawędź części 74 CA i doszlifować ją, żeby nie wystawała za części 78. Wszystko to będzie bardzo pracochłonne i ryzykowne i nie ukrywam że boję się o efekt końcowy, szczególnie jeśli chodzi o szlifowanie krawędzi części 74. Rozważam też, czy nie skleić już na tym etapie skrzydła, żeby móc je zawczasu przymierzyć i ewentualnie podjąć działania korygujące jak będę doklejał odcięty przód szkieletu. Segment 72 póki co czeka na doklejenie do całości.

Przyglądając relacje w internecie mam wrażenie, że jestem jedyną osobą która popełniała taki błąd - innym się jakoś wszystko spasowało. Najbardziej frustrujące jest to że nawet nie wiem gdzie popełniłem błąd, więc nawet nie mogę uznać że się czegoś z tej pomyłki nauczyłem.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:39)

 
16-06-17 22:37  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Szybka aktualizacja z dzisiejszego wieczoru. Próbuję dojść co jest nie tak. Przymiarka poszycia silnika wygląda tak.

Uwagę zwracają dwie rzeczy. Po pierwsze olbrzymia szczelina z prawej strony. Przejrzałem zdjęcia w innych relacjach i nie jestem jedynym któremu w tym miejscu coś się nie zgrało, chociaż u innych szczelina nie była aż tak wielka. Po drugie pasek łączący z przodu właściwie zachodzi na przednią wręgę. I faktycznie, po doklejeniu ostatniego fragmentu poszycia z przodu wystaje on o jakieś półtora milimetra za wręgę.

Co sugeruje że źle przykleiłem poszycie. Tyle że część 69 jest spasowana idealnie: jej przód przylega do krawędzi płyty pancernej za fotelem, tył układa się z paskiem łączącym. Nie mam po prostu pomysłu gdzie tu miejsce na błąd. Jedna rzecz która przyszła mi do głowy jest taka, że relacje które znalazłem w sieci do tej pory dotyczą wydania z Kartonowego Arsenału. Możliwe to że w Military Model wprowadzono jakieś modyfikacje które skończyły się w ten sposób?

Przyznam szczerze, że morale mi bardzo spadło, ale zamierzam dalej walczyć. Następnym krokiem będzie złożenie szkieletu skrzydeł i zobaczenie czy pasuje do wycięć w szkielecie kadłuba. Przednią część szkieletu tak czy siak muszę uciąć, pytanie tylko w którym miejscu. Boję się co z tego wszystkiego wyjdzie. Mądrze postąpił kolega kajym wywalając większość szkieletu części nosowej.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:40)

 
17-06-17 11:32  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Haogenie, lasery są wycięte dobrze. Nauczyłem się przy P-38 żeby mierzyć lasery do tego co jest w wycinance :-)

ZbiGu, jako że jest to mój pierwszy model od Halińskiego wolałem nie kombinować z przeróbkami. Jak słusznie zauważył Halogen techniki wyuczone na modelach innych wydawnictw mogą się nie sprawdzić na Halu - dlatego uznałem że wolę nie kombinować i skleję model zgodnie z projektem. Inna sprawa, że na podstawie renderów bardzo trudno jest mi wyobrazić sobie jak niektóre fragmenty modelu będą wyglądać. Bardzo dużym problemem jest dla mnie brak przekrojów, szczególnie tych pokazujących wzajemne ułożenie elementów szkieletu.

A teraz pytanie do osób które posiadają tą wycinankę w wersji z Kartonowego Arsenału: jak długa są u was u części 69 i 70 mierzone u dołu (po linii oprofilowania skrzydeł)? U mnie jest odpowiednie 32,2mm i 25,7mm.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024