FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 11Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 
06-11-17 12:56  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Mariuszu, tak właśnie próbowałem ale jakoś mi nie poszło zbyt dobrze. Może zbiorę się w sobie i spróbuję jeszcze raz.

Sporo stresu miałem przez weekend ze sklejaniem skrzydeł. Po wstępnych przymiarkach wyszło że: klapy wystają spod poszycia skrzydeł, ale nie centropłata; lotki wystają znacząco poza krawędź spływu skrzydła; oraz wnęki lotek są przesunięte o jakiś 1mm względem poszycia - od wewnętrznej strony lotka wchodziła pod poszycie górne, od zewnętrznej żeberko wystawało spod końcówki skrzydła. Już się bałem że będzie skończy się kupnem drugiej wycinanki, ale zacząłem wszystko dokładnie przymierzać i kombinować i jakoś udało się z tego wybrnąć względnie dobrze. Zacząłem od doklejenia końcówek skrzydeł i złączenia góry z dołem tak żeby dało się wygodnie mierzyć.

Po dłuższym zastanowieniu postawiłem na rozwiązanie siłowe. Usunąłem żeberka zamykające wnęki lotek oraz części zamykające komory lotek i klap. Następnie pilnikiem usunąłem część tektury tak żeby wnęki były głębsze.

No i ostatecznie wyszło w ten sposób (lotki póki co włożone na sucho).

Biorąc pod uwagę wcześniejsze czarne wizje że trzeba będzie całe skrzydło posłać do kosza, to jestem całkiem zadowolony z efektu końcowego. Bałem się że krawędź spływu będzie trudna do wykonania, ale ostatecznie weszło nieźle.

Nie obeszło się bez kilku potknięć. Dolne łączenie skrzydło-centropłat straszy szparą, którą trzeba będzie zawikolować albo zakleić paskiem poszycia. Lotki nadal nieznacznie wystają po wewnętrznej stronie (prawdopodobnie zamaskuję problem delikatnie je wychylając). No i podposzycie po prawej od dołu delikatnie się zapadło, przez co powierzchnia skrzydła jest tutaj nieco wklęsła (i zapewne to jest też przyczyną szpary w łączeniu). Na szczęście nie rzuca się to w oczy.

W następnym odcinku klapy.

Post zmieniony (03-01-19 22:46)

 
06-11-17 16:46  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Jarpen   

Killy, a co nazywasz podposzyciem,bo zwykle podposzycie przykleja się bezpośrednio do poszycia właściwego żeby uzyskać większo sztywność płata. Zwykle jest to karton,wtedy nie trzeba tak bardzo rozbudowanego szkieletu. Ja zwykle wywalam to wszystko do kosza, zostawiam tylko dzwigar i kilka żeber a sztywny płat sam się trzyma kupy. W niektórych miejscach przyklejam dwie warstwy jak mało jednej.
Pozdro.

 
06-11-17 17:04  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

No, tutaj nieco nadużywam określenia "poposzycie". Tak jak napisałem we wcześniejszym wpisie wkleiłem ukształtowaną tekturę pomiędzy żebra szkieletu. Do tej pory zawsze robiłem tak jak piszesz, ale w przypadku Hala nie chciałem dokładać dodatkowej warstwy kartonu pomiędzy poszyciem a szkieletem z obawy o spasowanie.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
06-11-17 17:24  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Jarpen   

No tak,ten płat jest trochę nietypowy, bo składa się z oddzielnej góry i dołu tak jak i w spitfire,i przez to trudny do kształtowania.Ale i tak sobie dobrze poradziłeś. Przy tego typu szkieletach zawsze coś tam się nie zgra do końca.

 
07-11-17 13:42  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Troche masz pod gorke z tym modelem. Mogles wybrac cos prostszego, bo Tempest do latwych nie nalezy. Mimo kilku podtkniec nie jest zle, takze zycze powodzenia przy kolejnym etapie budowy.
Co do brudzenia kol to zasada jest prosta. Jezeli malowales akrylami opony i felge (swoja droga powinna byc ona srebrna), wtedy brudzenie robisz farbami na podstawie oleju. Czyli bierzesz humbrola albo olejne farby w tubce i rozrabiasz z rozpuszczalnikiem typu white spirit (benzyna lakowa) lub terpentyna. Robisz taka "wode" o zabarwieniu koloru, ktory jest Ci potrzebny. Nastepnie punktowo wpuszczasz to we wglebienia. Czekasz az podeschnie (15-20min) i rozcierasz suchym czystym pedzelkiem. W przypadku jak robia sie zacieki mokre to czekasz dalej do wyschniecia. Natomiast jezeli uzyles do malowania kol (opon i felgi) falb na bazie oleju (humbrol) to wtedy wash musi byc akrylowy. Jednak lepszy jest wash olejny bo dluzej schnie i pozwala lepiej modulowac cienie na powierzchni.
To jest bardzo prosty zabieg do zrobienia i powiem szczerze, ze raczej popsuc sie tego nie da. Jedyne co to trzeba pamietac ze nie mozna robic wash na farbe o tej samej bazie, trzeba to oddzielic lakierem o innej bazie. Polecam youtube, tam filmikow instruktazowych jest milion.
Poza tym mozna wash kupic gotowy. Co znacznie upraszcza sprawe.

Przepraszam za brak polskich znakow.

 
07-11-17 16:06  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Mogles wybrac cos prostszego, bo Tempest do latwych nie nalezy.

No cóż, przyznaję że nieco nie doceniłem modelu. Spodziewałem się że główna trudność będzie leżeć w dużej ilości drobnicy w kabinie, łukowej krawędzi natarcia i wlocie powietrza, a tymczasem problemy wynikły w kilku innych miejscach. Ale mimo wszystko cieszę się że wybrałem właśnie ten model. Jedna sprawa że samolot fajny, ale przede wszystkim lubię takie wyzwania modelarskie, gdzie trzeba dać z siebie wszystko i jeszcze trochę żeby się udało. Dużo się dzięki temu nauczyłem.

Dzięki za wyjaśnienie co do brudzenia opon. Czy farba/wash "enamel" (emalia?) kwalifikuje się jako olejna?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
07-11-17 16:12  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

A, i jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia. W modelu nie ma przewidzianego stopnia do kabiny pilota.

Wydaje mi się, że powinien być.

--

Post zmieniony (03-01-19 22:46)

 
07-11-17 16:30  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 33


 - 4

Przyjrzyj się uważnie części 147P. Stopień jest tylko w pozycji schowanej.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
08-11-17 09:17  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Tak, enamel jest olejna. Zmywana jest za pomoca terpentyny, a rozcienczana rozcienczalnikami na bazie white spirit. Humbrol, Model Master Enamel sa farbami tego typu. Nie jestem pewny, ale chyba rowniez Revell.
Jednak najlepszy wash robi sie z farb artystycznych (np. Van Gogh), potrzebny jest kolor czarny i brazowy. Mozna je kupic w sklepie dla plastykow, badz w niektorych empikach (tylko tu jest dosc drogo i srednio sie oplaca). Koszt takiej farby to okolo 15zl za tubke jednego koloru (starczy ona na cale zycie). White spirit (benzyna lakowa) dostepny w sklepach dla plastykow, badz zwyczajnie w marketach budowlanych.
Jezeli bede mial czas w weekend to postaram sie zrobic taki manual jak ja maluje kola.

 
08-11-17 14:45  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ceva, faktycznie jest stopień. Myślę czy go nie zrobić w pozycji wysuniętej.

Rowin, dzięki. Wydaje mi się że na podstawie twojego opisu wiem jak to zrobić. Pozostaje bardziej kwestia zdobycia składników. Pytałem o enamel bo mam akurat wash Humbrola w kolorze ziemi, tyle że jest on bardzo gęsty. Można zamiast white spirit użyć po prostu rozcieńczalnika humbrolowego? Nawiasem mówiąc to czy gdzieś w sieci dostępne są zdjęcia twojego Tempesta w wysokiej rozdzielczości (czyli inne niż te na stronie Hala)?

A co do koloru felg, to postanowiłem zrobić szare, a nie srebrne, z tego powodu że golenie podwozia też są szare (mimo że powinny być srebrne). Uznałem że dziwnie byłoby mieć golenie i felgi w innych kolorach.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 11Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024