FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
03-03-17 15:03  [R/G] Niemieckie działo pancerne 15cm sIG33 GPM 30/2016
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam w kolejnej relacji
Model w zapowiedziach na stronie GPM-u wisiał prawie rok. Jak wreszcie trafił do sprzedaży tuż przed świętami to już wiedziałem co Mikołaj ma mi zapakować w ozdobny papier z choinką.

[list][/list]
Model autorstwa Pana Dariusza Płoszajskiego nabyłem razem z laserowymi dodatkami


Model rozrysowany jest na 10 stronach kartonowych oraz dwóch offsetowych z elementami do podklejenia na tekturę.
Przykładowe arkusze:


Rysunki montażowe zawierają cztery strony formatu A4. Opis budowy to skromne pół strony :-/ Model nie zawiera wnętrza


Początek oklejania:


Pomimo długiego oczekiwania model wygląda jakby był zaprojektowany w wielkim pośpiechu i niedokładnie. Brakuje rysunków montażowych nadbudówki działa (jest rzut główny i jeden raczej schematyczny rysunek armaty). Razi też gruba kreska która w szczególności na białym kamuflażu nadbudówki bardzo rzuca się w oczy. Model wygląda tak jakby wzięto dół od P III J i ktoś dorysował część górną w instrukcji jest nawet mowa o wnętrzu przedziału bojowego której w tym modelu nie ma. Szkielet też jest zaprojektowany w taki sposób, jakby model miał posiadać wnętrze.

Pierwszy "kfiotek" pojawił się przy oklejaniu przodu kadłuba.


Odciąłem, dociąłem dopasowałem (oczywiście wszystko bez rysunków) wtedy pojawił się drugi babol - szpara u podstawy

Naprawienie zamaskowanie tego byłoby łatwe, gdyby w modelu znajdował się choć pasek zapasu koloru :-(

Szkielet nadbudówki złożony na przysłowiowego "czuja", a dwa elementy prawdopodobnie spodu nadbudówki musiałem ostro docinać.
Nadbudówkę okleiłem najpierw kserówką poszycia a dopiero na nią dałem właściwe, porozcinane na czynniki pierwsze poszycie.

Dzięki temu sztukowany kawałem prawie się zamaskował.

Postanowiłem zamknąć nadbudówkę. Aby tego dokonać musiałem wkleić armatę. Pierwsza przymiarka podstawy działa nie napawała optymizmem.

Co niestety tylko się potwierdziło.


Otwór poszerzyłem i armatę zainstalowałem.


Na zdjęciu surówki, które znajduje się w modelu proszę zwrócić uwagę jak blisko jest listwa otaczająca otwór działa a karabin maszynowy.

Nie mam pojęcia gdzie powinienem przykleić ten element :-(


Dorobiłem spód pojazdu:

Czemu tylko niektóre elementy spodu kadłuba są białe? :-(

Przybyły też błotniki:


A teraz kolejny bukiet "kfiotków" :evil:

Tak wygląda rysunek montażowy, a tak części które udało mi się zlokalizować jako prawdopodobne elementy kół podtrzymujących

Numeracja w cały świat a dodatkowo o zgrozo brakuje części która zamykała koło od zewnętrznej strony ( 176b1 na rysunku)

Na dokładkę "za chiny ludowe" nie wiem co to i gdzie to przykleić.

kołami podtrzymującymi jakoś się uporałem. Brakujące "dekielki" dorobiłem

Potem przyszła kolej na koła napędowe. Niestety historia lubi się powtarzać

Oraz części które udało mi się zlokalizować jako mogące być elementami kół napędowych

Jakoś je jednak poskładałem. Nigdy do tej pory nie nawertowałem się innych wycinanek, żeby skleić tą konkretną.


Stan zawieszenia modelu na chwilę obecną


Pozdrawiam

Post zmieniony (09-05-17 20:42)

 
03-03-17 15:54  Odp: [R] Niemieckie działo pancerne 15cm sIG33 GPM 30/2016
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Spasowanie elementów swoją drogą, ale totalne niedopasowanie graficzne elementów to już przegięcie - najbardziej rzuca się w oczy górna płyta przedziału bojowego i dolna płyta wanny kadłuba...

--
http://messer.cba.pl

 
03-03-17 16:28  Odp: [R] Niemieckie działo pancerne 15cm sIG33 GPM 30/2016
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Już na zdjęciach surówki kąt pochylenia wydawał mi się inny niż w Pz III I stugu, a Twoje problemy tylko moje spostrzeżenie potwierdziły.
Dlaczego tak się stało, skoro autor bazował na modelu Pz III to zagadka wydawcy.
Co do kolorystyki bym sie nie czepiał, bo tak mógł wyglądać pojazd w okresie roztopów, jeszcze z zimowym kamo, a dół już po wiosennych błotnych kąpielach ;-).

Teraz uwaga do Ciebie El_paw, skoro tyle wycinanek przewertowałeś, to dlaczego dekle rolek podtrzymujących zrobiłeś sferyczne, a nie płaskie.
W oryginale, ale i we wszystkich znanych mi modelach są one prawidłowo opracowane i są krążkiem. Tu przedobrzyłeś.
Rzadki i ciekawy pojazd wart dopracowania, a skoro ma tyle baboli, to po poprawkach może pojawić się konieczność malowania. Dla mnie to zaleta, dla innych grzech ;-)

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
03-03-17 16:54  Odp: [R] Niemieckie działo pancerne 15cm sIG33 GPM 30/2016
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Na zdjęciu przedstawiającym dół wanny widać, że cała jest "ubłocona" a doklejone do niej elementy mają grafikę jak na górnych powierzchniach kadłuba.

--
http://messer.cba.pl

 
03-03-17 17:30  Odp: [R] Niemieckie działo pancerne 15cm sIG33 GPM 30/2016
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Miałem wielką ochotę na ten model...ale chyba mi przeszło. I nie jestem z tego powodu wcale zadowolony. A Tobie pomimo problemów idzie ładnie.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
03-03-17 22:00  Odp: [R] Niemieckie działo pancerne 15cm sIG33 GPM 30/2016
MateuszB 

Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Witam,

messer ma rację. Spód wanny jest cały w błocie a wszelkie drobne elementy są jakby zaśnieżone.

--
"jeszcze Polska nie zginęła, kiedy My żyjemy!"

 
07-03-17 22:07  Odp: [R] Niemieckie działo pancerne 15cm sIG33 GPM 30/2016
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam
Ta numeracja to chyba została celowo zaszyfrowana, żeby wróg nie zgłębił tajników konstrukcji.
Rysunek sobie ...

... a części sobie


Jakoś to jednak poskładałem
Zawieszenie koła napinającego ...

... oraz samo koło

Trochę głupio wygląda ten biały "kołpak" na kole ale w tym modelu już chyba nic mnie nie zdziwi.

PITERPANZER niestety co do tych dekli to zasugerowałem się rysunkiem montażowym. Mój błąd.

Pozdrawiam

--

 
08-03-17 06:58  Odp: [R] Niemieckie działo pancerne 15cm sIG33 GPM 30/2016
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Te pozamieniane kolory to jakaś porażka jest.
Co do postępów w klejeniu to brakuje Ci w mechanizmie napinającym osłony śruby - na instrukcji nr 94f, natomiast na arkuszu z częściami 55.
Tak ładnie mogły koło siebie wyglądać zimowy StuG, Pzkpfw III i właśnie ten SiG, ehhhhh :(

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
15-04-17 19:34  Odp: [R] Niemieckie działo pancerne 15cm sIG33 GPM 30/2016
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam
Dawno nie aktualizowałem relacji :-(
Niestety nawał obowiązków i niepewność związana z likwidacją gimnazjów nie nastrajały do klejenia.

Coś tam jednak ostatnio udało mi się ulepić. Babole modelu to między innymi za krótkie paski/oklejki kół jezdnych, bo do pomylonej numeracji już się przyzwyczaiłem.
Oto moje wypociny:


Pozdrawiam

--

 
23-04-17 20:35  Odp: [R] Niemieckie działo pancerne 15cm sIG33 GPM 30/2016
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam
Ten model jest naprawdę pechowy. Nawet w laserowych gąsienicach zapomniano wyciąć wpusty na zęby. Musiałem każdy ząbek dociąć.
Gąski już na miejscu. Oto fotki:



Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024