FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Wstawianie zdjęć na forum: tutoriale i miejsce na testy
Roboczy spis relacji: 1. OKRĘTY , 2. SAMOLOTY , 3...

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 1Strony:  1 
06-05-17 02:26  Odp: [R/G] Ursus Wz. 29 z MM 5/87
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2

Witajcie

Wena mnie ciągle trzyma, więc nie stopuję. Jak sobie obiecałem, porządkuję swoje podwórko i kończę to co zostało rozpoczęte wieki temu. A na dziś postępy prac i kilka anegdot związanych z modelem Ursusa Wz. 29 z MM. Model leciwy, klejony przeze mnie z sentymentu (kiedyś po wydaniu, mój tata go popełnił i pamiętam, że bardzo mi się podobał) i niejako z chęci cofnięcia się w czasie do młodszych lat. Tak jak niemal 90% moich modeli, jest on klejony z przeznaczeniem dla konkretnej osoby (nie mam gdzie tego trzymać, więc pozostawiam sobie jedynie jego fotki).

Sam model kupiłem na Allegro za śmieszną kwotę ale musiał być zawilgocony, bo papier ma nienaturalne przebarwienia i pęka w czasie cięcia nożyczkami… Bigowanie nie ma sensu bo wygląda to przeokrutnie (patrz zdjęcie ramy). Lepszy efekt daje nacięcie go i złamanie (ale wymaga późniejszego szlifowania i malowania co i tak zamierzam zrobić). Przykładem jest wieża.

Przebarwienia na pancerzu silnika... To ciekawa historia. Kleiłem sobie spokojnie model, kiedy stało się coś, co nie cierpiało zwłoki. i musiałem na kilka sekund odejść od roboty. I do kuchni akurat wbiegł mój syn ze swoją mamą. I koniecznie musieli zjeść serek w tym samym czasie kiedy ja kleiłem. Zza ściany usłyszałem najpierw "Cicho Antek, może tata nie zauważy!" a chwilę później "To musi jakoś zejść...". No cóż - pancerz przyjął porcję danio, ja odrobinę nerwów, żona reprymendę, syn dokończył serek i zacząłem ratować to co się stało. Lepiej nie będzie...

Obecnie jestem na etapie kół. Jest z nimi nieco zabawy. Zasadniczo jak na MM prawie wszystko pasuje. Lekko trzba doszlifować wewnętrzną część koła (felgę, ten biały walec) i oponę aby ją spasować. Ale są to zabiegi kosmetyczne

Małej modyfikacji zostanie poddana wewnętrzna część wypełniająca koło. Wycinam otwory zaznaczone czarną plamą bo słabo to wygląda. Może uda mi się gdzieś poszukać jak to koło wyglądało i co było w środku (wentyl?).

Zrezygnowałem całkowicie z rozwiązania zaproponowanego przez autora i usunąłem ząbki do wklejenia boku opony do podstawy bieżnika. Zrobiłem to na styk i od wewnątrz zalałem klejem. Będzie bardziej wytrzymałe.

Na dziś wystarczy, w niedzielę ciąg dalszy.

--

Post zmieniony (12-02-18 00:14)

Odpowiedz na tę wiadomość 

06-05-17 07:35  Odp: [R] Ursus Wz. 29 z MM 5/87
ABC 

Na Forum:
Galerie - 22

Model pasował idealnie. Też kupiłem żeby go ponownie skleić, zresztą tam w jednym numerze są dwa samochody pancerne w tym jeden z nich w dwóch wersjach. Z tego zo pamiętam to tam i jeszcze pachnący farbą drukarską słabo poddawał się bigowaniu. I też go nacinałem na zgięciach.

06-05-17 07:46  Odp: [R] Ursus Wz. 29 z MM 5/87
Norbik71 

Na Forum:
Galerie - 1

Kleiłem go jako dzieciak, w pierwszej technikum znaczy....

04-02-18 02:58  Odp: [R] Ursus Wz. 29 z MM 5/87
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2

No to jedziemy dalej. Postępy na dzień dzisiejszy:

Wał napędowy musiałem zrobić samodzielnie. 30 letni karton nie wykazywał żadnej chęci do współpracy. I wcale mnie to nie dziwi. Nowy element wykonałem z papieru do pieczenia. To samo z półosiami. Żona wybaczyła.

Spód wozu pomalowany szarą pactrą. Resory piórowe pociągnięte czarnym półmatem. Miałem zupełnie inne pojęcie o malowaniu kartonu. Myślałem, że to to samo co malowanie plastików, mój błąd.

Obecnie wóz stoi na kołach i cały spód jest poskładany

Nieco zabawy było z akcesoriami. Łopatę zrobiłem, aby wyglądała w sposób rzeczywisty i teraz muszę coś zrobić z czarnymi krechami na burcie. To samo z oskardem...

Korba

Zostało uzbrojenie i retusz. Dużo retuszu...

Wg instrukcji uzbrojenie jest proste i ma swój dziecinny urok, więc nieco mnie poniosło i z tego

Zrobiło się to

Mi się wydaję, że bardziej to przypomina km Hotchkiss niż dwie rurki. Zostało zrobić jeszcze takie dwa i działko. I koniec zbliża się wielkimi krokami.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

04-02-18 08:41  Odp: [R] Ursus Wz. 29 z MM 5/87
ABC 

Na Forum:
Galerie - 22

To bardzo dobry model. Też go 2 razy kleiłem i mam jeszcze jeden zeszyt . I teraz się podkręciłem. Wiadomo tam sa 2 samochody w tym numerze.

04-02-18 18:47  Odp: [R] Ursus Wz. 29 z MM 5/87
vansen 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Najważniejsze, że żona wybaczyła...

--
Panie, daj mi siłę, by zmienić to, co mogę zmienić, cierpliwość, by zaakceptować to, czego nie mogę zmienić, i kilka dobrych flaszek jako plan awaryjny.

11-02-18 15:25  Odp: [R/G] Ursus Wz. 29 z MM 5/87
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2

Wszystko zostało sklejone, tylko retusz pozostał, dlatego model uznaję za zakończony. Poniżej fotki wczorajszej nocki:

Doszedł kolejny km i działko. Wbrew tego co jest w wycinance u mnie jest zgodność historyczna czyli dwa km. Ten na wieży, był demontowany do strzelań plot i montowany w jarzmie na dachu wieży. Tak też będzie w moim modelu. Z działka nie jestem do końca zadowolony. Ale jest już wklejone więc nie będę tego niszczył. Chodzi o to, że z jarzma wychodziły osobno odrzutnik i lufa a u mnie przy jarzmie jest to połączone. Za późno się zorientowałem. Mój błąd. OK czas przejść do zdjęc:

I z pomalowanym uzbrojeniem:

Wrzucę jeszcze kilka fotek jak dokupię farby aby dokończyć retusz, ale niniejszym uznaję model za sklejony.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 1Strony:  1 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2018