FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
24-04-17 16:32  [R/G] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Zapraszam do relacji z budowy kolejnego modelu. Tym razem wyrób Naszych południowych sąsiadów, czyli AERO L-29 Delfin.



W moim wykonaniu będzie to model z wycinanki KEL (Kartonowa Encyklopedia Lotnictwa, wyd. WIR) przeskalowany z orginalnej skali 1:50 do skali ~1:33. Do modelu dostałem gratis "wkładkę" z dodatkowymi zbiornikami paliwa. Egzemplarz który posiadam, ma chyba lekko wypłowiałe kolory, bo kolor pomarańczowy tygrysa bardziej przypomina w mieszankę jasnego pomarańczowego z domieszką różu (taki odcień bardziej piaskowy). W necie widziałem zdjęcia kilku sklejonych modeli i tam kolory były bardziej "żywe". Stąd przeskalowany model został wydrukowany na arkuszu barwionego w masie brystolu o odcieniu zbliżonym do koloru malowania samolotu "w naturze".



Kwestia wyblakłego koloru, może dotyczyć tego egzemplarza, który został zakupiony ~3m-ce temu. Jak "leżakował" wcześniej nie wiem. Być może jednak taki kolor arkuszy był zamierzony. Odnośnie kolorów to też trochę dziwna sprawa, bo na zdjęciach oryginalny kolor wychodzi bardziej nasycony, a barwiony brystol zaś wychodzi strasznie żółty. W rzeczywistości kolory są mniej nasycone.





Odnośnie samego modelu, poza zmianą skali mam zamiar skleić to co dali w wycinance, raczej bez dodatków "od siebie". Główną zmianą będzie zmiana połączenia segmentów z podwójnej wręgi na pojedynczą ze sklejką. Jeszcze się zastanawiam, ale na 99% model będzie wykonany "w locie" bez podwozia. Ma wtedy ładniejszą sylwetkę.

Spodziewam się, że drobna szparka/niezgodność w 1:50, po przeskalowaniu może okazać się spora wyrwą, ale to pokaże przyszłość. Póki co jest w miarę ok. Plusem tego opracowania dla mnie jest to, że grzbiet kadłuba jest osobnym elementem, i wszelkie nacięcia/korekty obwodów będzie można później zaślepić grzbietem. Szkoda tylko, że autor nie pokusił się schować pod owym grzbietem połączeń. Ale trudno.

Kilka zdjęć z początku budowy.




Segment 4 okazał się trochę za duży na obwodzie przy wrędze "C" i trzeba go było lekko zwęzić (widoczne na zdjęciu nacięcie)



Post zmieniony (01-07-17 12:17)

 
24-04-17 17:21  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

@Piterkowiec - MiG zakończony > http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=327563&t=327563&filtr=0&page=1
Mimo kilku problemów (głównie wnęki podwozia) sklejało się go przyjemnie, a efekt końcowy mi się podoba, i cieszy oko.

 
24-04-17 23:26  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Pamiętam, że kiedyś Zarkov robił akcje i na krótko udostępnił swoje modele za darmo. Z jednej takiej akcji mam gdzieś na dysku L-29 w malowaniu Bułgarskim (chyba pierwsze opracowanie tego modelu). Teraz na stronie sklepu za free można ściągnąć dość szczegółowe modele małych awionetek DAR 21 Vecto/DAR 27M Spector w skali 1:32 czy dość szczegółowy HH-65A "Dolphin" w malowaniu "Virgin HEMS London" lub "US Coast Guard" w 1:48

 
27-04-17 23:03  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Z racji powrotu do pracy, prace przy modelu posuwają się powoli do przodu, ale może majówka da większe postępy ;).

Zdjęcia kilku sklejonych segmentów
Segmenty 2 i 3 - seg. 3 trzeb było minimalnie zwęzić na obwodzie, ale to nie problem, raczej kosmetyka. W segment 2 została wklejona dodatkowa wręga (nie przewidziana w opracowaniu) celem lepszego ukształtowania noska. Fragment sklejki między segmentami został zaczerniony by po połączeniu nie wyszła żółta kreska od barwionego brystolu przy załamaniu segmentów


Segment 8, ostatni. Z nim było trochę problemów. Jakoś przeglądając galerie tego modelu w necie, nikt nie chciał pochwalić się swoim wykonaniem końcówki kadłuba. Z racji skąpej instrukcji i rysunku schematycznego modelu, element skleiłem tak jak wydawało mi się poprawnie (zamierzenie przez autora). Czy tak miało być w rzeczywistości trudno powiedzieć, być może to wykonanie to fantastyka.



W każdym bądź razie w mojej koncepcji wykonania tego segmentu, nie pasował element wylotu silnika, który zrobiony został "na nowo" z kawałka czarnego brystolu. Po sklejeniu wylot ma kształt zbliżony do eliptycznego (ścięty stożek), a ten oryginalny "schodzi" się na szpic w miejscu klejenia.




Dopasować też trzeba było wręgę "G", która została wklejona po sklejeniu segmentu i osadzeniu wylotu. W opracowaniu ma ona kształt podobny do gruszki (szersza na dole), a u mnie pasowała zbliżona do elipsy (dół okazał się za szeroki i po włożeniu zniekształca całe poszycie segmentu)


W każdym bądź razie zadowolony jestem z tego jak ten segment ostatecznie wyszedł, bo pasuje do kadłuba bez większego dopasowywania czy szczelin. Pasuje też dość dobrze do ogólnej linii obrysu kadłuba.

Post zmieniony (01-07-17 12:21)

 
01-05-17 18:54  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Dziś zdjęcia z kilku ostatnich din pracy nad modelem.

Miał być delfin, a wychodzi żółta łódź podwodna :) - czyli cygaro kadłuba w komplecie.





Nosek delfina


Tak jak się spodziewałem idealnie nie jest. Z racji większej skali, niedociągnięcia modelu/opracowania także stają się bardzie widoczne. Segmenty pasują dość dobrze, trzeba było tylko w kilku popracować nad obwodem.

Grzbiet modelu podzieliłem sobie na 3 większe sekcje: owiewkę kabiny, cześć środkowa i ogon.

Owiewka:
Z racji wydruku na papierze barwionym i wyblakłych kolorów oryginału, błękit wyszedł blady i przy sztucznym świetle zlewa się z żółtym. Przy dziennym świetle, wychodzi lepiej, ale i tak będę musiał coś zrobić z "szybami".



Ogon i szkielet.
Zanim ogon został przyklejony do kadłuba, najpierw przykleiłem do gotowego ogona część garbu przed ogonem, i dopiero potem jako jeden element przykleiłem do kadłuba i wcześniejszych elementów garbu. Wynika to z tego, że nie ma zaznaczonego na modelu miejsca przyklejenia ogona. Jego miejsce poniekąd wynika z klejenia kolejnych elementów garbu.



Statecznik poziomy:



Kompletny kadłub w wklejonym dźwigarem skrzydła




Odnośnie łat tygrysiego wzoru, to pasują różnie. Na segmentach nie ma problemu i samo cygaro kadłuba wychodzi ładnie, nawet w miejscach "szwu". Schody zaczynają się jeśli chodzi o styk kadłub-garb. Niektóre cętki pasują idealnie, inne gorzej. Jednam myślę, że odrobina pracy z czarnym tuszem czy cienkopisem i spasowanie da się trochę poprawić.

Post zmieniony (01-07-17 12:31)

 
03-05-17 18:07  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Dziś zdjęcia z prac przy centropłacie i wlotach powietrza.

Poszycie pasuje dobrze do szkieletu skrzydeł i nie trzeba kombinować



Wloty natomiast wymagają więcej nakładu i kombinowania (co zapewne widać na zdjęciach, że są lekko wymęczone). Wydaje mi się (porównując z innymi), że wynika to z trochę źle zaprojektowanej cześć wlotu, zwłaszcza jeśli chodzi o dolny jej fragment. Nie pasuje do obłości kadłuba i wlotu, w związku z czym powstaje szpara przy kadłubie.



Przyklejone są już także klapy luków podwozia oraz oprofilowanie kadłub-skrzydło

@Chopin - teraz okien już nie wytnę bo za późno, ale coś wykombinuję. Poza tym, pod owiewką schowane jest rozcięcie niepasującego poszycia :(

Post zmieniony (01-07-17 12:33)

 
07-05-17 16:01  Odp: [R] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Szydła już sklejone w całości, przyklejony także statecznik poziomy na ogonie

Prawe skrzydło:


Lewe skrzydło


Statecznik


Poprawiłem też w końcu "oszklenie" kabiny - niestety na obecny etap modelu nic lepszego nie przyszło mi do głowy.


Części już niewiele zostało. Pozostały same duperele i drobnica w postaci anteny czy czujników

Post zmieniony (01-07-17 12:38)

 
08-05-17 20:57  Odp: [R/G] L-29 Delfin @1:33 na bazie WIR/KEL 1:50
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Jak wspomniałem wcześniej, budowa modelu dobiegła końca. Póki co zrezygnowałem z dodatkowych zbiorników paliwa. Trochę burzą one sylwetkę modelu "w locie" i wydaje mi się, że lepiej pasowały by do modelu z wyciągniętym podwoziem. Kto wie, może w przyszłości pojawi się mały "upgrade" w postaci doklejonych zbiorników. Z racji, że są one dodane do modelu bazowego jako "suplement" na poszyciu nie ma zaznaczonego miejsca ich przyklejenia, więc nie ma żadnych plam, czy "brakujących" elementów.

Zdjęcia gotowego modelu:







I jeszcze raz pierwowzór:


Malowanie strasznie mi się podoba, i szkoda, że tego typu malowania/kamuflaże "okazjonalne" są taką egzotyką na rynku.

Post zmieniony (01-07-17 12:41)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024