FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
19-04-17 15:41  [P] źródło a kolor światła
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Mam pytanie do tych którzy znają się na fotografowaniu modeli. Ostatnio dostałem w prezencie taką latarkę. Daje dużo światła i można ją łatwo ustawiać, ale...



Niestety okazało się, że zdjęcia wychodzą przy niej niebieskie.



Nie wiem, czy to jest wina mojego starego aparat, czy jednak źródło światła ma znaczenie. Tak na oko barwa i natężenie światła wygląda dobrze, ale na zdjęciach wychodzi to jak widać. Nie wiem, czy można to jakoś zniwelować ustawieniem aparatu czy jednak muszę zainwestować w inne źródło światła, a jeżeli tak to jaki rodzaj oświetlenia polecacie.
Zdjęcia w plenerze wychodzą dobrze, tylko w Irlandii liczyć na słoneczne dni to duży optymizm.

--
USS Jaccard/ORP Gryf/HMS Abercrombie/Taszkient/Väinämöinen/HTMS Thonburi

1:33 Fokker Dr.I/Avia B-135/Fokker G.1B 1:50 Ki-44 Shoki/Avia B-135/Bf-109 E-4/I-153 Czajka/Spitfire Mk.Vc/CW-21 Demon

SU-76/Sd.Kfz. 265/Fiat-Ansaldo M11-39/7TP/T-60/Humber Mk.IV/

 
19-04-17 15:54  Odp: [P] źródło a kolor światła
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A jakim aparatem dysponujesz ? jeśli masz możliwość ustawiania balansu bieli to tam musisz pozamieniać . Możesz jeszcze w ustawieniach poszukać źródeł światła i tam wybrać takie przy którym robisz zdjęcie .

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
19-04-17 15:54  Odp: [P] źródło a kolor światła
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Mam podobną latarkę, tyle że pojedynczą. Światło jest wściekle białe i bardzo silne i dlatego przekłamuje kolory.

Zauważ że u fotografa nigdy nie jesteś oświetlony silnym reflektorem, tylko miękkim światłem rozproszonym przy pomocy specjalnego "parasola". Przy oświetleniu silnym reflektorem z wyraziście białym światłem nie poznałbyś się na zdjęciu ;-)

Użyj źródła łagodniejszego światła i już.

 
19-04-17 15:57  Odp: [P] źródło a kolor światła
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Jeśli aparat ma możliwość wyboru balansu bieli to należy popróbować z różnymi ustawieniami. Najczęściej aparat jest ustawiony na tryb Auto WB (White Balans). Można spróbować trybu światła jarzeniówek, lub zdjęć w cieniu. Najlepszy efekt byłby gdyby można było ręcznie ustawić balans bieli na białej kartce oświetlonej tym światłem, ale nie wszystkie aparaty dają tę możliwość.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
19-04-17 16:10  Odp: [P] źródło a kolor światła
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Aparat ma prawie 20 lat (Nikon 5900), ale się do niego mocno przyzwyczaiłem. Faktycznie znalazłem w ustawieniach regulację balansu bieli. mam ustawione A-WB ale mogę jeszcze wybrać :PRE White bal. preset, Daylight, Incandescent, Fluorescent, Cloudy, Shade, Speedlight.

Jak rozumiem muszę to wszystko wypróbować i wybrać najlepsze.

 
19-04-17 18:21  Odp: [P] źródło a kolor światła
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zacznij próbowanie od "fluorescent" - to teoretycznie są ustawienia dla jarzeniówki. A masz opcję ręcznego ustawiania balansu bieli? Podejrzewam że w tak starym aparacie może jej nie być.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
19-04-17 18:46  Odp: [P] źródło a kolor światła
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Coraz powszechniej używa się aparatów w telefonach. Te w smartfonach mają całkiem niezłe parametry, trzeba tylko też "pogrzebać " w ustawieniach. Poza tym są dostępne programy obróbki zdjęć- tu też da się wygląd zdjęcia "podciągnąć". I nie mówię o photoshopie ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
19-04-17 18:48  Odp: [P] źródło a kolor światła
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

https://archive.org/details/generalmanual_000075015 strona 86.

I trochę z mojej strony o fotografii:

Ludzie kupują aparaty i zamiast zacząć przygodę od przestudiowania instrukcji obsługi, zadają później milion durnych pytań: "co mam zrobić, bo mi coś focie nie wychodzą a tobie tak". Instrukcja obsługi aparatu, to pierwszy, a zarazem jedyny i elementarny podręcznik do fotografii. Wszystkie inne, w stylu szkoła foto w weekend" itp, to tylko powielenie tego co jest właśnie w instrukcji, z całą masą wody i patetycznych zwrotów, z pominięciem często istotnych funkcji, które posiada nasz aparat.

A post factum, to jest to jedno kliknięcie w wołarce do zdjęć DxO Optics:



Czas wykonania około 4s.
Może być dowolny inny soft z podstawowymi korektorami graficznymi.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
19-04-17 19:13  Odp: [P] źródło a kolor światła
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Aparacik robi tylko jpg zatem jak pisze Chopin albo obróbka w post-procesie albo jak widzę w instrukcji masz 6 przygotowanych pre-setów, WB auto i możliwość ręcznego ustawienia balansu bieli. Zatem po delikatnym grzebaniu nie powinno być problemow z uzyskaniem odpowiedniej barwy. WB auto - sio - w tym przypadku.
Światło żarowe i LED jest problemem dla większości aparatów, nawet tych z "górniejszej" półki.

Kłaniam się.
Darmuszka.

 
20-04-17 08:26  Odp: [P] źródło a kolor światła
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Kombinujecie jak koń pod górę, koledzy :-) Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu zmiana źródła światła, co zajmie raptem parę sekund - a to tego nie trzeba żadnych post-procesów ani regulacji balansów bieli :-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024