FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Wstawianie zdjęć na forum: tutoriale i miejsce na testy
Roboczy spis relacji: 1. OKRĘTY , 2. SAMOLOTY , 3...

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
09-04-17 18:16  [R] Parowóz Ol49 w skali 1:45. Na Mazury, Mazury, Mazury...
Patryk.K 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 6

- 1

Witam wszystkich entuzjastycznie w nowej, Pingwiniej relacji. :-)

Będzie to parowóz w skali 1:45!
A dlaczego?
Dlatego, że jak pewnie zauważyliście, zawsze dużo kłapie dziobem, gdy wyjdzie kolejowa, modelarska nowość. Zazwyczaj pytam, kiedy w 45 i czy w ogóle?

Głupio tak kłapać, gdy się nic nie robi w tym kierunku, prawda? Owszem, kolekcjonuję sobie tę skalę, głównie wyroby spod znaku ADW, ale nie jestem tylko i wyłącznie zapatrzony w ich wydania. Zbieractwo zbieractwem, jednak w końcu przyszedł czas na lepienie. :-)

Szkutnikom i żeglarzom przypominam, że ostatni morski wyrób spod moich rąk wyszedł osiem miesięcy temu, a był to Jacht holenderski. Osobiście czasami we łbie przestawia mi się, że to cała wieczność, ale to było nieco pół roku temu. Potem zabrałem się za wąskotorówkę w skali H0e, którą pewnie większość z Was jeszcze doskonale pamięta, bo ukończyłem projekt w zeszłym miesiącu.

I dlatego dla równowagi we wszechświecie, przyszła pora by zadowolić swoich Obserwatorów spod znaku 1:45.

Moim wybrańcem- parowozem został Ol49 wydawnictwa Modelik.

Dlaczego akurat Ol-ka?

Powód jest raczej prozaiczny. :-) Tego parowozu brakuje mi w kolekcji czterdziestek-piątek ADW.
Więc dlaczego Modelik?
W wydaniu ADW parowóz Ol49 posiada numer inwentarzowy 69 i przydział do parowozowni Wolsztyn, co mi nie pasuje, bo ja Wolsztyn traktuję hmm… po macoszemu.

Natomiast Ol-ka wydania Modelika jest spod numeru 61 parowozowni Ełk, a że ja bardzo lubię Mazury, to mi szczególnie leży. :-)
W moim ulubionym, katowickim sklepie był jeden i drugi model, więc miałem wybór. Z powyższego powodu i po ręcznych oględzinach wybrałem Modelik.

Przewiduję, że sam projekt tych obu wydawnictw nie będzie się jakoś znacznie różnił, bo w obu przypadkach projektantem jest – przez niektórych znienawidzony i przeklęty ;-) - Adrian Wandtke. Chociaż… no właśnie… chociaż w Modeliku, zapewne swoje trzy grosze, dodał niejaki - Jan Kołodziej. ;-) Więc podejrzewam, że Modelik może być nieco lepsiejszy.

O samym parowozie Ol49 można powiedzieć tyle, że jest on odpowiedzią na zapotrzebowanie nowego sprzętu do prowadzenia pociągów osobowych w powojennej Polsce. Parowozy Ol49 na tyle wpisały się w polski krajobraz, że dotrwały do końca eksploatacji trakcji parowej na PKP.

Ol49-61 | Ełk | 06.08.1987
Źr. http://forum.modelarstwo.info | Autor: Generał

Ol49-61 | Baranowo | 13.7.1985
Źr. http://www.zelpage.cz | Autor: Drahos Svestka

Żeby się motywować zakupiłem sobie album autorstwa Dariusza Brodowskiego "Parowozy". :-)

Jeżeli chodzi o model, to na chwilę obecną powstały boki ostoi. Wymęczone i wyleżane przez 2,5 tygodnia nie posiadają "efektu banana" i wyglądają nie najgorzej. :-)
Wymęczone, bo nie lubię wycinać otworów w preszpanie, ale co zrobić. :-) Trzeba działać! Aaa... i nie stosuję elementów wycinanych laserowo.

Co do samego wydruku, to spasowany bardzo dobrze. Niekiedy powstało delikatne przesunięcie otworu, ale to niczemu nie grozi. Było na tyle delikatne, że zniknęło w procesie szlifowania i retuszowania. Chodzi mi oczywiście o odbicie elementów, bo jak wiadomo jeden bok ostoi składa się z dwóch kolorowych części - zewnętrznej i wewnętrznej.

Powróciłem do macierzy, czyli na wstaw.org. :-) Jakoś fotobaket mi wysiadł, a nic nie grzebałem. Wyczytałem w sieci, że 3 dni temu mieli jakąś poważną awarię i jak widać, do mnie poprawa jeszcze nie dotarła. ;-)
Ja wiem, że pisałem iż w razie czego nie będę płacił (noo zależy ile ;-)), ale może warto przemyśleć jakiś "nasz" forumowy hosting?
Szkoda błądzić po necie, skoro tutaj wyrobiłem sobie Pingwinią markę. :-)

Serdeczne pozdrowienia
Patryk "Rico"

--
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: HMS "Alert" 1777 | JKM ''Wodnik'' 1623 | "Pospeshniy" 1845 | "Lexington" 1776 | Jacht holenderski 1768
Inne: Halny | RMS "Titanic" 1:1200
H0: Dworzec Baranowice | Katowicki Jelcz-Berliet PR100
H0e: Parowóz Bn2t + salonka | Wagon 1Aw (Bxhpi) + Przygłów | Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica" | Wagon samosyp Cukrowni "Kruszwica" | Ładownia
1:45 - Parowóz Tr203

Odpowiedz na tę wiadomość 

09-04-17 20:52  Odp: [R] Parowóz Ol49 w skali 1:45. Na Mazury, Mazury, Mazury...
Viking_BB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11

I kurde spadłem z krzesła!!!! Mój osobisty Pingwiniasty zasuwa z parowozem 1445 :) Do tego trzymał to w tajemnicy i mydlił oczy skubaniec wizjami wagonów, spalinówek i innego złomu...

Znaczy malować całości nie budiesz?
--

Post zmieniony (09-04-17 21:17)

09-04-17 22:52  Odp: [R] Parowóz Ol49 w skali 1:45. Na Mazury, Mazury, Mazury...
ZbiG 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 50

- 21

Nie jestem kolejnikiem; parowozy jednak mię zachwycają! Poza tym - pięknie rozpoczęta relacja. Z głową. I - zrozumiale nawet dla takiego jak ja laika. Taki parowóz stoi chyba na wielkiej niegdyś stacji KORSZE?
Jak poznałem muzeum kolejnictwa w Kościerzynie, to już jeżdżę tam co roku. Tam chyba również taka maszyna sobie stoi? Nie pamiętam: - tyle tam tych potężnych, wspaniałych maszyn...
Serdecznie życzę zadowolenia z pracy przy tym zabytku!

10-04-17 14:05  Odp: [R] Parowóz Ol49 w skali 1:45. Na Mazury, Mazury, Mazury...
Marabut   

Jestem ciekaw różnic w Modeliku i ADW .Viking zaszczepil mnie w kolej 1:45 i zakupiłem trzy parowozy w tym Ol 49 z ADW.

10-04-17 20:55  Odp: [R] Parowóz Ol49 w skali 1:45. Na Mazury, Mazury, Mazury...
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5

Powodzenia w budowie. Też pomału dłubię. Bardzo pomału. U mnie będzie numerek 3 :)
Ponoć popielnik nie pasuje na miejsce przeznaczenia. Jeszcze nie dotarłem do tego etapu, ale poradzono mi poprzymierzać wcześniej.

--
Pozdrawiam, Arturo :)

11-04-17 08:02  Odp: [R] Parowóz Ol49 w skali 1:45. Na Mazury, Mazury, Mazury...
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 9
Galerie - 16

Uuuuu ! To ja siadam i podgladam:)

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

12-04-17 08:48  Odp: [R] Parowóz Ol49 w skali 1:45. Na Mazury, Mazury, Mazury...
Adam Cook - bomb 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 16
Galerie - 55

- 19

No i pięknie :-)

Oelka jest - zaraz po Ty2 - moim najulubieńszym parowozem.

A że modele kleisz z kozackim efektem relacje wzorowe prowadząc, więc i budowa będzie warta podpatrzenia.

Bardzo się ciesze na Twoje zmagania z tym modelem, tym bardziej że mam go w domu ale w 1:25.

Z kolejarskim pozdrowieniem
Adam

--
<<<Wszystko co jeździ , a w szczególności po szynach , RULEZZZ>>>

13-04-17 09:19  Odp: [R] Parowóz Ol49 w skali 1:45. Na Mazury, Mazury, Mazury...
MK747 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

Tez chetnie popatrze na relacje, bo parowozik zgrabniutki i piekny:)
Tak przy okazji jak na spowiedzi:) ostatni raz jechalem planowym pociagiem prowadzonym oelka w 88 roku na odcinku Elk - Drygaly do brata na przysiege w Bemowie Piskim. Wtedy jeszcze byla kolej...

16-04-17 09:20  Odp: [R] Parowóz Ol49 w skali 1:45. Na Mazury, Mazury, Mazury...
Patryk.K 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 6

- 1

Viking_BB - Ano zasuwam z parowozem. :-) Dlaczego w 1:45, to już tłumaczyłem powyżej, a czy mydliłem oczy? To nie było mydlenie, a głośne myślenie nad modelarską egzystencją. Ol49 to był hmm jak gdyby impuls. Kupiłem w jeden taki weekend, a na następny zacząłem kleić, więc wycinanka leżała niecały tydzień. Było to 11 marca. :-)
I oczywiście Przyjacielu – NIE BĘDĘ MALOWAŁ. :-) Moja kobita przekazała mi już Twoje wczorajsze niezadowolenie z tego powodu. ;-)))

ZbiG - Dziękuję za uznanie. Bardzo się cieszę, że początek relacji okazał się przejrzystym. :-) I masz rację. Jedna z Ol-ek „zatrzymała się” w Korszach. To Ol49-38 – ostatni przydział: parowozownia Ełk.
Kościerzyna również posiada Ol49. Ol49-71 – ostatni przydział: parowozownia Kościerzyna.

Marabut - To w takim razie możesz na podstawie mojej relacji wyłapywać te różnice. :-) A jeszcze gdybyś tutaj o nich pisał, to już w ogóle oooo. :-)

Arturo – Dziękuję i również trzymam kciuki. Gdy coś nie będzie chciało wleźć tam gdzie trzeba, to dam znać!

Rodrus - To siadaj! Zapraszam! Ale też napisz coś czasem. ;-)

Adam – Dobrze Cię tu widzieć! Fajnie, że Ci się spodobało! A z tym „kozackim efektem” to może i bym podyskutował, ale… ale jednak nie. ;-) Bo skoro tak sądzisz, to pozostaje mi się bardzo cieszyć! :-D

MK747 – A zapraszam, zapraszam. :-) Porządne wspomnienie! Takie dokumentowanie wspomnień jest bardzo cenne. :-)

Jeśli chodzi o model, to doszły elementy zawieszenia. Nie było z nimi problemów.
Jedynie gdy się zrobi zdjęcie pod złym kątem, to możecie mieć wrażenie, że kolor czerwony jest niejednolity.
Zapewniam jednak, że w rzeczywistości barwa jest zwarta i wyrazista. :-)

--
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: HMS "Alert" 1777 | JKM ''Wodnik'' 1623 | "Pospeshniy" 1845 | "Lexington" 1776 | Jacht holenderski 1768
Inne: Halny | RMS "Titanic" 1:1200
H0: Dworzec Baranowice | Katowicki Jelcz-Berliet PR100
H0e: Parowóz Bn2t + salonka | Wagon 1Aw (Bxhpi) + Przygłów | Parowóz C1n2t Cukrowni "Kruszwica" | Wagon samosyp Cukrowni "Kruszwica" | Ładownia
1:45 - Parowóz Tr203

16-04-17 13:26  Odp: [R] Parowóz Ol49 w skali 1:45. Na Mazury, Mazury, Mazury...
Draccus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2

No no pingwin znowu w natarciu. Siadam i patrzę sobie po cichutku :)

--
Na desce kreślarskiej
Ty51-1
Stronka
3DD

Pozdrawiam

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2018