FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
07-04-17 12:09  [G] Latarnia morska Jastarnia, skala 1:50 Wektor
Konsyliarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Dzień dobry:) Mam na imię Piotr i jestem początkującym modelarzem.
Dawno temu, mniej więcej 10 lat wstecz, skleiłem kilka plastikowych oraz kartonowych modeli, ale z tamtego okresu nie zostało mi już dosłownie nic. Brakowało mi czasu, narzędzi, cierpliwości... Pochodzę z małego, świętokrzyskiego miasteczka, gdzie poza mną nikt modelarstwem się nie interesował a z powodu braku dostępu do Sieci nie miałem możliwości czytania forów internetowych i stosowania się do porad w nich zawartych.

Model latarni morskiej w założeniu miał być pamiątką z wakacji. Kupiłem go wraz z zestawem elementów wyciętych laserem, choć okazało się, że wykorzystałem tylko kilka części.
Podszedłem do tematu jako zupełnie zielony w tej branży, lecz skorzystałem z wielu porad znalezionych w Internecie i efekt przekucia teorii w praktykę widać na zdjęciach.

Wszystkie części wyciąłem nożykami z zestawu z Biedronki, całość połączyłem klejami "introligatorskim" Magic oraz BCG z zieloną nakrętką. Do kompletu mam strasznie brudną, kupioną okazyjnie (wraz z rozklekolatym cyrklem) używaną matę do cięcia Olfa, metalową linijkę, pędzelek i kilka 10-letnich farb oraz dziurkacz kaletniczy. To cały mój warsztat, który w przyszłości chciałbym nieco powiększyć i zmodernizować.

Odnośnie samego modelu to wiem, że popełniłem przy nim wiele błędów, lecz w przyszłości planuję skleić go ponownie, zwaloryzowany, rzecz jasna po nabraniu wprawy.

Jeśli chodzi o samo opracowanie, to z pewnością nie jest to pozycja dla początkujących. Wprawdzie części jest niewiele, lecz żeby całość wyglądała jako-tako potrzeba precyzji, bo przy tak dużej skali widać nawet najdrobniejsze potknięcia i niedopracowania. Ogromny walec stanowiący ściany latarni powinien - moim zdaniem - składać się z kilku części, ponieważ uformowanie go (cały czas mam na myśli siebie - początkującego) to droga przez mękę, nawet przy użyciu BCG i kilku rurek PCV o różnej średnicy.

Pozwolicie Państwo, że sam sobie wytknę parę najpoważniejszych błędów i spróbuję się z nich wytłumaczyć:
1. Nie wyciąłem bulajów w walcu - mają średnicę 6mm - za małe na cyrkiel, za duże na dziurkacz - wolałem nie dzięciołować, bo byłem pewien, że mi to nie wyjdzie (wcześniej robiłem kilkanaście prób na arkuszu z bloku technicznego), poza tym pewnie połamałbym walec przy zwijaniu. Uprzejmie proszę o poradę na przyszłość jak wycina się takie duże wewnętrzne otwory.
2. Szyby laterny - uparłem się, żeby zrobić przeźroczyste, lecz ramki okienne... Zestaw wycięty laserem szybko popsułem, później kombinowałem z pojedynczymi paskami, ale cóż... Nie umiałem tego zrobić, podobnie jak bulajów. Kiedyś się nauczę:)
3. Gruba wręga wewnątrz laterny - mój straszny błąd, na który nie mogę znaleźć usprawiedliwienia. Po prostu nie pomyślałem, że skoro robię przeszklone wnętrze nie będzie ona potrzebna, a później nie dało się jej odkleić od filigranowej konstrukcji okien.
4. Retusz, malowanie, ślady farby tam, gdzie nie powinno ich być - pierwszy raz w życiu retuszowałem model, ręka czasem mi zadrżała z powodu braku wprawy, poza tym czerwona farbka Humbrola ma minimum 10 lat. Nie miałem pojęcia, że stara farba, nawet po rozcieńczeniu może ciągnąć się jak ser na pizzy a na dodatek kryć różnymi odcieniami nawet po jednym pociągnięciu pędzla. Zwłaszcza, że po otwarciu słoiczka i wymieszaniu wyglądała tak, jak powinna. Obiecuję, że dla następnego modelu kupię nowe farby.
5. Fotografie - przepraszam za tło, nie mam w domu innego miejsca, gdzie nic nie wchodzi mi w kadr. Znam zasady robienia zdjęć i jeśli mocno je nagiąłem - zrobię zdjęcia jeszcze raz, najwyżej w plenerze.
P.S. Daszek jest prosty - mój aparat powoduje efekt rybiego oka w trybie "super makro".

Tyle, jeśli chodzi o mój powitalny post. Zapraszam do galerii i konstruktywnej krytyki, do której na 100% się zastosuję.




--

 
07-04-17 12:31  Odp: [G] Latarnia morska Jastarnia, skala 1:50 Wektor
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Ale ładna :)

--
Każdy kilogram obywatela z wyższym wykształceniem szczególnym dobrem narodu.

 
07-04-17 13:20  Odp: [G] Latarnia morska Jastarnia, skala 1:50 Wektor
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Bardzo ładnie zrobiony model, naprawdę świetny początek :-) Jakieś plany co do kolejnego modelu?

> Uprzejmie proszę o poradę na przyszłość jak wycina się takie duże wewnętrzne otwory.

Ja znam dwa sposoby. Jeden to skalpel. Jak sam zauważyłeś nie wychodzi to na początku i trzeba nabrać dużo wprawy zanim efekty będą zadowalające. Druga metoda to ucięta i zaostrzona igła lekarska. Wycięta krawędź nie będzie miała idealnie równej krzywizny, dlatego może być konieczne jej wygładzenie igłą/wykałaczką. Czyli metoda mniej precyzyjna, ale dla początkującego łatwiejsza.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
07-04-17 14:54  Odp: [G] Latarnia morska Jastarnia, skala 1:50 Wektor
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Świetny model. Duża dbałość o odwzorowanie szczegółów. Gratulacje!

Drobnymi niedociągnięciami się nie martw, tylko Ty je widzisz. To trochę tak jak ze zmarszczkami u kobiet - w większości nikt ich nie zauważa poza nimi samymi ;-)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
07-04-17 15:05  Odp: [G] Latarnia morska Jastarnia, skala 1:50 Wektor
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Cześć, co do wycinania bulajów, i otworów o małej średnicy - ja stosuję taki sposób:


--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
07-04-17 16:32  Odp: [G] Latarnia morska Jastarnia, skala 1:50 Wektor
Konsyliarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Zajonc Poziomka
Bardzo dziękuję:) Szkoda, że przy Pana starszych galeriach nie można już zobaczyć zdjęć, obecne prezentują się świetnie, zwłaszcza modele wykonane przez dzieci, których talent rozwija Pan po mistrzowsku:)

killy9999
Bardzo dziękuję za pochwałę, cieszę się, że dzięki forum udało mi się skleić model, który spotkał się z tak ciepłym przyjęciem:)
Nie mogę się jeszcze zdecydować na konkretny model, ale chciałbym mieć na półce cywilny statek. Holownik w skali 1:50 lub mniejszej, w przyszłości kontenerowiec Hollandia wydawnictwa GPM jako ukoronowanie mojej modelarskiej kariery. Ale przede mną jeszcze długa droga do tego ostatniego. Zaczęliśmy z Żoną budowę wagonu wąskotorowego ze ściankami z balsy, ale na razie nie mogę pokazać zdjęć, bo poza dziesiątkami deseczek nie mamy nic:)
Dziobanie nożykiem na razie mi nie wychodzi, bo te wąskie ostrza z zestawu z Biedronki są wykonane z tak miękkiej stali, że ciężko ciąć bez linijki, a te sztywniejsze są zbyt szerokie na cięcie okręgów. W najbliższym czasie planuję kupno prawdziwego nożyka z Olfy.

Waldek K
Bardzo dziękuję:) W klasie pamiątek z wakacji i tak jest dobrze, samodzielnie wykonana latarnia wygląda na półce znacznie lepiej niż muszelka albo ciosany siekierką rybacki stateczek:)
W kwestii drobnych potknięć - zauważam je dzięki poziomowi tego forum, bo na podstawie prac jego użytkowników wiem, że błędów "mogłoby nie być".

Tomasz K
Dziękuję za poradę, nie pomyślałem o żyletce. Po wycięciu otworu należy jego ścianki nasączyć klejem cyjanoakrylowym w celu późniejszego szlifowania? Jeśli tak, to jak ochronić druk przed zmianą koloru? I czy da się wykonać z papieru ramę bulaja?

Mam jeszcze jedno pytanie do wszystkich: Jest sens lakierowania modelu (martwię się o szyby i podstawkę) czy lepiej wykonać gablotkę z pleksy?

 
07-04-17 19:50  Odp: [G] Latarnia morska Jastarnia, skala 1:50 Wektor
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Fajna latarnia wyszła :) Gratsy :)

--
Si vis pacem, para bellum

 
07-04-17 20:07  Odp: [G] Latarnia morska Jastarnia, skala 1:50 Wektor
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Obiecujące początki :-)
Czekam na pełnokrwistą relacje z Twej strony :-)

 
07-04-17 20:48  Odp: [G] Latarnia morska Jastarnia, skala 1:50 Wektor
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

I wyszło bardzo ładnie. Bierz się za coś kolejnego, byś nie wyszedł z wprawy:-)

Pozdrawiam

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
07-04-17 21:32  Odp: [G] Latarnia morska Jastarnia, skala 1:50 Wektor
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Gratuluję wykonania modelu. Podoba mi się i to bardzo.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024