FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
01-04-17 08:49  [N] WAK - FW-190F-8
Wydawnictwo WAK   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości




Wiemy, że dziś jest 1. kwietnia, ale w końcu to nie zapowiedź USS Nimitz w 1:100 :)
Druga z zapowiedzi kwietniowych to węgierski myśliwiec szturmowy FW-190F-8 autorstwa Jurka Janukowicza. Model w skali 1:33 i przeznaczony dla bardziej dla początkujących (jak Bf-109E-4 czy D.520C1), czyli brak jest komór podwozia, a kabina pilota jest jako opcjonalna.
Więcej na naszej stronie dziś wieczorem.

--
-----------------------------------------------
http://www.wak.pl
-----------------------------------------------------------------------
http://www.facebook.com/WAKpl

 
01-04-17 18:23  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Jak tak iładny jak na okładce to biorę mimo braku wnęk.

 
01-04-17 23:05  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Podaję za Internetem:
Jesienią 1944 r. Królewskie Węgierskie Siły Powietrzne zaczęły otrzymywać samoloty Fw-190F-8 i F-8/R1. Były intensywnie wykorzystywane w ciągu kilku następnych miesięcy do ataków szturmowych na wysunięte pozycje sowieckie. Od marca 1945 r. węgierskie Fw-190F ponosiły ciężkie straty. Węgierskie Siły Powietrzne otrzymały w sumie 72 Fw-190F. W sierpniu 1944 r. Rumuni przejęli 2 niemieckie samoloty Fw-190F. Były używane do szkolenia do początków 1945 r., kiedy to Sowieci, zgodnie z postanowieniami traktatu pokojowego pomiędzy ZSRS a Rumunią, skonfiskowali je. Po wojnie samolot Fw-190 F-8/U3 (R15) testowany był w Wielkiej Brytanii.
http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/1031/126/Focke-Wulf-Fw-190F

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
02-04-17 19:20  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
RAVEN6   

@ABC - moim zdaniem jest tak ładny jak na okładce ;-) Na stronie WAK (zakładka "sklep") zamieszczono zdjęcia przykładowych arkuszy. Kolory mi się bardzo podobają, model wygląda tez na bardzo prosty. Jest też to co lubię, czyli model przedstawia samolot, na którym latał konkretnie znany osobnik. Według internetu na tym samolocie latał na przełomie 1944 i 1945 pilot Lajos Varga. Dziwi mnie tylko kolor liczby "54" - moim zdaniem z fotografii wynika, że miała ona kolor biały, a nie żółty - proszę porównać kolor liczby, węża na kołpaku i przedniej części osłony silnika. Fotka: http://cdn-live.warthunder.com/uploads/1a/a9dc083ce90fd712315d953815c37ed880ddab_mq/mica.jpg Na fotce widac też, że samolot miał zdemontowaną część osłon podwozia głównego, acz może był to demontaż chwilowy. Swoją drogą zabawne miał bombki z tymi szczękami. Z racji tego, że autor (Jurgen) bywa czasami aktywny na forum, pozwolę sobie zadać pytanie o:
1. źródło wskazujące, że kolor liczby 54 był w jakimś okresie żółty a nie biały,
2. jeżeli takiego źródła nie ma - czy planowana jest errata - choćby cyfry o odpowiednim formacie do wydruku i zaklejenia obecnego koloru?
3. czy Autor będzie uprzejmy opracować dla modelarzy chcących "podpicować" tę Fokę wnękę podwozia i alternatywny szkielet skrzydeł (jeżeli modyfikacja obecnego jest konieczna) - do pobrania i samodzielnego wydruku? To byłoby miłe...
4. czy Autor będzie uprzejmy opracować dla modelarzy chcących "podpicować" tę Fokę bombki z namalowanymi szczękami takie jak na fotografii- do pobrania i samodzielnego wydruku? To też byłoby miłe...

Tak czy owak, ja pewnie zakupię. Cena jest bardzo niska, a malowanie piękne. No i karton oraz jakość druku WAKu też lubię.

 
02-04-17 19:57  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Wydawnictwo WAK   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Może postaram się odpowiedzieć na kilka pytań:
1-2.. Żółte 54 - malowanie zostało zaczerpnięte z kalkomanii firmy Techmod nr 48112. Przy wyborze malowania zaleciłem Jerzemu tylko dwie wytyczne: Węgier i wczesna wersja osłony kabiny. Patrząc na różne malowania nawet tych samych maszyn, widać że bardzo często dodawano różne modyfikacje do kamuflażu i nawet plansze barwne "kłócą się" między sobą. Stanęło więc na tym konkretnym.
3. Za dużo zmian - to tak w skrócie. W sumie bardziej sensowne byłoby wykreślenie modelu od nowa z przeznaczeniem dla modelarzy bardziej zaawansowanych.
4. Pomyślimy. Te bombki są naprawdę małe i chodziło o to, aby już nie "męczyć" docelowego odbiorcy modelu jeszcze wysiłkiem "w którą stronę ma być paszczęka i jak ją wyretuszować".

--
-----------------------------------------------
http://www.wak.pl
-----------------------------------------------------------------------
http://www.facebook.com/WAKpl

 
02-04-17 21:26  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Oznaczenia kodowe (na kadłubie) - żółte lub czarne na żółtym pasie a numery indywidualne z przodu kadłuba (np. 24, 54) - białe.
Źródło: "Sojusznicy Luftwaffe" cz. 2 J.Rajlich/Z.Lalak/M.J.Murawski/W.Bączkowski

 
02-04-17 21:37  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Perez69 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

ZDECYDOWANIE popieram opcje wydania erraty z bombkami model zakupię bo ładny ale bombki dodadzą mu uroku

--
"W odpowiednim wieku, trzeba rzucić tą pasję - ja rzuciłem i wracam"

 
03-04-17 09:36  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
RAVEN6   

@Wydawnictwo WAK - dziękuję za wyjaśnienia. W takim razie:
1-2. Bardzo prosiłbym o zamieszczenie do pobrania i wydruku fragmentu osłony silnika z białą liczbą 54 (można zrobić tę część w kilku różnych odcieniach, tak aby po wydruku można było wybrać tę, która z danej drukarki najlepiej odpowiada reszcie wycinanki pod względem kolorystycznym - vide MODEL-KOM z erratą do Su-7). Celowe wydawałoby się także zamieszczenie samej białej liczby 54 (cyfry należałoby nieznacznie powiększyć) aby chętny mógł je wyciąć i nakleić na oryginalną część z wycinanki. Rozumiem, że autor bazował na kalkach TECHMODU i nie zarzucam tu niechlujstwa, acz jednak lepszym źródłem wydaje mi się zdjęcie oryginału przedstawione przeze mnie. Jest ono także zgodne z zasadami opisanymi przez Ryszarda na podstawie przytoczonej publikacji. 3. Rozumiem. 4. Byłoby fajnie ;-)

 
03-04-17 13:02  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Perez69 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Przeglądając internety i wersje szturmowe FW-190, znalazłem pewną prawidłowość, że owe wersje zarówno z lotnictwa węgierskiego jak i np pułku Immelman posiadają inne osłony podwozia mianowicie osłoniete są tylko golenie a koło już nie. Czy ktoś z szanownych forumowiczów wie skąd i w jakim celu takie rozwiazanie ?

--
"W odpowiednim wieku, trzeba rzucić tą pasję - ja rzuciłem i wracam"

 
03-04-17 13:12  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jeszcze w temacie malowania.
Na okładce FW jest bez oznaczenia kodowego. Wg w/w książki (str. 70-73) na samolotach myśliwskich malowano literę kodową V(W), na bombowych - B i liczbę przydzieloną dla danego typu maszyny.

Na rys. widać także, że górny czerwony pas na sterze kierunku jest dłuższy.
Na poniższym zdjęciu FW bez owiewek podwozia - można wnioskować, że ich demontaż nie był jednostkowy.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024