FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
23-03-17 20:47  [N] TS-16B GROT GPM 490
AWOT   

Po otrzymaniu egzemplarzy autorskich postanowiłem się trochę pochwalić moim ostatnim modelem.
Sam model powstał w ramach współpracy z Tomkiem Królem i przedstawia dwusilnikową wersję Grota. Jak pisałem w zapowiedziach, model powstał na podstawie oryginalnej dokumentacji technicznej.
Model zadedykowaliśmy zmarłemu niedawno Panu Tadeuszowi Grzelczakowi.

Ponieważ model miał być srebrny, wydawca postanowił, że będzie wydrukowany zarówno na "kredzie" jak i "offsecie". Żeby nie zmuszać modelarzy do zastanawiania się, którą opcję wybrać umieścił obydwie w jednym zeszycie. Elementy kartonowe obydwu wersji zajmują łącznie 8 arkuszy A4. Elementy szkieletu z instrukcją i opisem umieszczone są na 4 kartkach i wewnętrznych stronach okładki. Kopiując elementy szkieletu można będzie zbudować dwa modele tego samolotu. Pierwszy segment kadłuba jest w wersji "stożkowej" i "listkowej" zatem modelarze będą mieli możliwość wyboru.

Wydawca oferuje do modelu szkielet wycinany laserem, tłoczoną osłonę kabiny i koła.























--

Post zmieniony (23-03-17 20:55)

 
23-03-17 22:19  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
FloggerB   

Mam i ja i jestem pod bardzo pozytywnym wrażeniem.
Od siebie chcę dodać że model opracowany jest wielowariantowo- można go wykonać w wersji uproszczonej i pokomplikować również.
Opracowanie zwraca uwagę swoją modułowością tak jakby koncepcja opracowania oryginału inspirowała autorów modelu do identycznego podejścia.
W zeszycie otrzymujemy praktycznie dwa modele - wystarczy zrobić ksero wręg albo zakupić dwa zestawy laserów i dwie kabinki.
Widać że autorom zależało aby był nie tylko kupowany ale i sklejany, widać włożone serce i chęć zapoznania światka kartonowych dłubaczy z historią i koncepcją tej konstrukcji.

Zawsze bałem się papieru kredowego i mam w sklejaniu kredy maleńkie doświadczenie ale w tym przypadku decyduję się na klejenie obu wersji - tej zwykłej aby mieć ciekawy model a kredowej równolegle - z ciekawości czy coś z tego wyjdzie.
I czy Tu-22 nie zawróci mi głowie :)))

Post zmieniony (23-03-17 22:20)

 
23-03-17 22:44  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

A ja pozwolę sobie na odrobinę krytyki, mam nadzieję że konstruktywnej ;-) Nie podoba mi się rozrysowanie części A5-A8 i A12. Segmenty można było rozciąć na białym polu, sprawiając że łączenie nie będzie widoczne przy sklejaniu.

Duży plus za dwa rodzaje druku i za dwa różne rozrysowania nosa samolotu.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
23-03-17 23:28  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
Piterkowiec 

Na Forum:
Galerie - 12
 

Oj bardzo ładny samolot. Chyba warty zakupu, choć cena model + laserki 80zł , to już dużawo.
Szkoda, że autor nie uzbroił go co nieco.

--
Pozdrawiam

Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" Lao-tzu, chiński filozof

 
24-03-17 08:42  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
FloggerB   

killy9999
dobra uwaga i dziwne że nie zawsze jest to stosowane - mam nadzieję że będzie to standard - u tych najlepszych z najlepszych również

Tak - cena....ale praktycznie to za dwa modele

Post zmieniony (24-03-17 08:43)

 
24-03-17 10:34  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
AWOT   

Wiem, że na tych segmentach można było ukryć łączenie ale świadomie tego nie zrobiłem. Na przednich segmentach nie da się tego zrobić więc i tak trzeba sobie jakoś z tym poradzić.
Gdyby dodać uzbrojenie to model by musiał mieć dodatkowe dwa arkusze a to podnosi cenę. Poza tym jest to model wersji B, która miała być wariantem typowo treningowym.

--

AWOT

 
24-03-17 10:39  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

A czy, kiedy i gdzie zobaczymy wariant A, uzbrojony? ;)

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
24-03-17 11:40  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Wiem, że na tych segmentach można było ukryć łączenie ale świadomie tego nie zrobiłem. Na przednich segmentach nie da się tego zrobić więc i tak trzeba sobie jakoś z tym poradzić.

Dziwne podejście. Dla mnie lepiej jest mieć odkryte łączenia tylko na trzech segmentach zamiast na ośmiu. Uważam że przy zastosowanym rozwiązaniu będzie trudniej uzyskać dobry efekt końcowy, a przecież można było ułatwić modelarzom życie. Ale to tylko moje zdanie jako potencjalnego klienta.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
24-03-17 15:29  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
FloggerB   

killy9999- doskonałym przykładem Twojego podejścia jest MiG-21 ze szwem segmentów na górze gdzie zakrywa je garb - i super.
W tym modelu jest to najbardziej klasyczne (czyli najczęściej występujące) opracowanie i na spasowanie wpłynie tak jak w znakomitej większości tego typu modeli - przecież tutaj najważniejsza jest "straszna symmetryja".
Ukrycie szwu jest kwestią czysto estetyczną i tak w dużej mierze zależną od umiejętności sklejającego.
Masz rację i chciałbym aby to projektanci względnili w kolejnych opracowaniach ale wybacz - trochę się czepiasz - mam nadzieję że coś jeszcze znajdziesz w tym modelu.

Post zmieniony (24-03-17 15:44)

 
24-03-17 16:34  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

FloggerB-gdzie Ty tu widzisz czepialstwo? Sam jestem za tym, żeby wszelkiego rodzaju łączenia były na modelach jak najmniej widoczne. Burzy symetrię/estetykę? Zależy dla kogo. Dla mnie lepiej model by wyglądał gdyby nawet co drugi segment miał szew niż taki co ma na całej długości. Sam pod względem projektowania preferuję tą drugą formę i wszelkiego rodzaju szwy staram się robić tak żeby jak najmniej rzucały się w oczy (czyli łączenia w ten sposób żeby były jak najbardziej zakryte/szwy w różnej maści drobnicy tak żeby były innymi częściami zasłonięte itp.
W przypadku sklejania gotowych projektów coś takiego jest trudniej uzyskać-praktycznie tylko w przypadku drobnicy (np.polery na okrętach-sklejam w pary szwami "do siebie").

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024