FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
03-04-17 13:19  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
tomek   

W modelu na stronie wak czerwony pasek też jest dłuższy :)

 
03-04-17 15:24  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
RAVEN6   

Co do osłon podwozia - nawet kalki Techmodu, na które powołuje się Wydawca pokazują, że część ich była zdemontowana. W sumie żaden problem odciąć samemu - choć z pełnymi podoba mi się bardziej. Jak dla mnie fajny model - tylko ta biała/żółta "54" mi bruździ...

 
03-04-17 22:19  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Cześć i czołem!

Faktycznie, przeglądam forum dosyć regularnie, ale nieco pasywnie - głównie śledząc nowości.

Widzę że opracowanie modelu poruszyło jak zwykle tropicieli poprawności merytorycznej czegoś co jest zwykłą zabawką i przeznaczoną dla początkującego grona modelarzy. Gdzie główny nacisk położony jest na łatwość wycięcia i sklejenia modelu przy zachowaniu wierności kształtów oryginału. Więc użyte słowo 'niechlujność' przez RAVENa6 zostało użyte dosyć niefrasobliwie i nieco na wyrost, to jednak mnie zabolało. Chodziło ci RAVEN zapewne o słowo 'niedopatrzenie' bo owszem, nieco ich popełniłem.

Pierwszą rzeczą do której się przyznaje to obcięte osłony kół - faktycznie, wersje węgierskie
mają je obcięte. Model adaptowałem na podstawie planów wersji F-8 która miała całe kształty osłon. Przeoczyłem po prostu ten fakt. Jest to łatwe do zniwelowania.

Druga sprawa - uśmiechy rekinie na bombkach - zrobię dla WAKu taki mały suplement i owe bombki będzie można pobrać i wydrukować. W oryginalnej wycinance obawiałem się że te zębicha nie wyjdą poprawnie w druku ze względu na ich rozmiar. Ale jak chcecie to proszę bardzo.

Trzecia sprawa - komór wnęk podwozia nie ma i nie będzie. Komplikują za bardzo układ szkieletu skrzydła. Przynajmniej w skali trudności w jakiej był zamysł wycinanki konstruowany.

Czwarta sprawa - kolor numeru na osłonie silnika. Model przedstawia specyficzną i konkretną maszynę o nazwie "Yellow 54". Zwyczajowo maszyny węgierskie miały numer malowany białą farbą, ale ta maszyna akurat kolorem żółtym - oraz przednią część osłony silnika. Stąd ta nazwa - dla tego wybrałem akurat to malowanie. Na przedstawionym wcześniej czarno-białym zdjęciu (trochę to śmieszne konfabulować na temat kolorów na podstawie czarno-białego zdjęcia) numer 54 jest wyraźnie ciemniejszy niż wąż przy śmigle i napisie MICA. Można natomiast sądzić, że pas osłony silnika nie jest żółty tylko w innym odcieniu, żółty kolor nie da takiego ciemnego koloru w skali szarości. Więc kolor "54" jest poprawny. Można się jedynie zastanawiać nad kolorem pierścienia na osłonie silnika.

Jeśli coś pominąłem proszę o uwagi.

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
03-04-17 23:11  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Jedna techniczna uwaga. Wszystko jest fajnie i absolutnie nie czepiam się, tylko że interpetacja kolorów na filmach cz-b jest trudna z uwagi na rózną czułość filmów na kolory (filmy ortochromatyczne, panchromatyczne. na jednym z nich - chyba na orto :) - żółty był prawie czarny) i filtrów. Wojtek Matusiak fajnie to pokazał w jednym z tomów AJPressowej monografii Spita.Kokarda z zupełnie różnymi "kolorami" na zdjęciach cz-b.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
03-04-17 23:52  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Perez69 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

No i super, czyli tylko bombki :)

--
"W odpowiednim wieku, trzeba rzucić tą pasję - ja rzuciłem i wracam"

 
04-04-17 08:01  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
tomek   

W grze war tunder jest ten samolot ale pod oznaczeniem
RHAF Fw 190f-8 White 54 "mica"

 
04-04-17 08:23  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
RAVEN6   

@Jurgen - Błagam, zanim poczujesz się dotknięty i zarzucisz komuś "niefrasobliwość" wróć proszę na stronę nr 1 i przeczytaj ponownie moją wypowiedź.. Albo i nie, zacytuję sam siebie: " Rozumiem, że autor bazował na kalkach TECHMODU i nie zarzucam tu niechlujstwa, acz jednak lepszym źródłem wydaje mi się zdjęcie oryginału przedstawione przeze mnie.". Nie bardzo wiem, gdzie niby zarzucam Ci "niechlujność", skoro przyjąłem do wiadomości Twoje źródło i napisałem "nie zarzucam tu niechlujstwa". Więc nie wiem niby co to za "niefrasobliwość". Użyłem zwrotu "nie zarzucam tu niechlujstwa", aby uniknąć podejrzeń o czepialstwo i krytykanctwo. Natomiast wskazałem Ci dużo lepsze źródło, niż kalki Techmodu bo zdjęcie oryginału, którego - przyznaj się sam przed sobą - zapewne nie widziałeś przed opracowaniem modelu. Ja z kolei czuję się dotknięty zarzutem jakobym "konfabulował" - to słowo oznacza mniej więcej tyle co "zmyślać". Oczywiście co do koloru liczby 54 na podstawie czarno-białego zdjęcia można dyskutować, ale na dwóch monitorach (służbowy i domowy) jak na moje oko to liczba ta ma odcień bardzo zbliżony do białego węża na kołpaku (a może wąż na kołpaku nie był biały tylko np. zielony? Nie no OK żartuję). Nie będę tu prowokował dyskusji takiej jak wystąpiła przy P-47 od Pana Halińskiego, ale zwróć uwagę, że teraz nawet sam dostrzegasz, że na zdjęciu widać WYRAŹNĄ różnicę między kolorem przedniej części osłony silnika a kolorem liczby 54. Jeżeli zatem upierasz się, że liczba była żółta, to pewnikiem taka nie była osłona silnika. Mogłaby być co najwyżej czerwona (były takie kolory osłon w przypadku Fw-190 - fakt). No ale w modelu jak byk i osłona i liczba są żółte. Zdjęcie temu na pewno przeczy. Więc odpowiedz sobie proszę na pytanie, czy to ja konfabuluję, czy konfabulacją jest kolor części w modelu. I nijak nie kupuję tłumaczenia, że model ma być prostą zabawką. Poprawna kolorystyka na pewno nie utrudnia sklejenia. Wydanie erraty też nie boli - robiły tak już różne wydawnictwa i nie ma w tym nic złego. Ten Fw-190 ze względu na piękne, ciekawe malowanie leżał w moim kręgu planów zakupowych, lecz takie nieścisłości dosyć mocno mnie zniechęcają. Wiem, że to niby "zabawka" ale akurat to też i "model" (czyli jakieś odwzorowanie rzeczywistego obiektu). W tym przypadku trudno mówić o celowym i akceptowalnym uproszczeniu (zwróć uwagę, że nie czepiam się np. uproszczonego kształtu nasady statecznika pionowego - tu jest to celowe ze względu na target wycinanki; co do kolorystyki - nie widzę usprawiedliwienia). I nie ma się co złościć, że ktoś zwraca uwagę na pewne nieścisłości, które zresztą można skorygować.
Pozdrawiam
konfabulujący i niefrasobliwy tropiciel RAVEN6

Post zmieniony (04-04-17 11:16)

 
04-04-17 08:27  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Ale dyskusja;) a ja tam jak bedzie w empiczku se zakupie. Brawo i poprosze wiecej prostszych modeli. Wiem nie jestem poczatkujacy, ale jakos lubie se dziabnac cos co niema miliona czesci ,ot tak dla relaksu :)

--
Si vis pacem, para bellum

 
04-04-17 11:50  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Perez69 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ja zdecydowanie tez, ale trzasnąć erratę z bombkami i osławionym numerem 54, i dołączyć np do modelu który wleci do Empiku to moim zdaniem miły ukłon w stronę sklejaczy :)

--
"W odpowiednim wieku, trzeba rzucić tą pasję - ja rzuciłem i wracam"

 
04-04-17 19:08  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
tomek   

Czy jest już w empiku...?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024