FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
26-03-17 21:16  [R/G] MiG-29, MM nr 7-8-9/2013, skala 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam Wszystkich
Watek będzie relacją z budowy MiG'a 29 z najnowszego nr Małego Modelarza opatrzonego numerkiem z rocznika 2013 (swoją drogą mogli by w końcu uaktualnić tą numerację roczników, bo robi się z nią ******). Jest to kolejne życie poczciwego i oklepanego w każdą stronę, staruszka, w nowym malowaniu. Nowością w tym wcieleniu jest także pojawienie się wnęk podwozia (do wykonania jako wariant budowy).



Model mam zamiar zbudować "po swojemu", czyli lekko zmieniając pewne rozwiązania w proponowanej przez autora konstrukcji. Póki co zmianie uległa koncepcja wręg w cześć "rurowej" polegająca na zmianie podwójnych wręg na wręgę z oklejka (to rozwiązanie jest dla mnie wygodniejsze). Innym będzie zmiana sposobu osadzenia goleni podwozia w kadłubie (widoczne na zdjęciach otwory we wnękach). kolejne zmiany najprawdopodobniej wyjdą "w praniu". Z zew. model będzie bliższy "standardowi", tj. bez retuszu czy innych widocznych "udziwnień".

Poniżej kilka pierwszych zdjęć i uwag z budowy.
Zapraszam do zaglądania

Płyta centralna:




Fotel pilota:


Kadłub (cz. rurowa) wraz z wklejonym kokpitem




Rzut oka na sam kokpit:


(tak wiem, te spinacze wyszły strasznie, ale tylko na fotkach :) )

Wnęka przedniego podwozia:


Segment "4":






!Uwaga - niestety przy klejeniu tego segmentu wychodzi spora szpara: do wyboru albo na dole, albo na górze. Zapewne klejąc na 2 wręgi można by to zniwelować mozolnym szlifowaniem na równej powierzchni

Kadłub:




Wkrótce kolejne zdjęcia z postępów budowy, więc zapraszam

Post zmieniony (01-07-17 13:48)

 
26-03-17 22:26  Odp: [R] MiG-29, MM nr 7-8-9/2013, skala 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Racja, płytę od tyłu trzeba skrócić o ~1,5mm bo jest dłuższa od arkuszy poszycia. Co do samego poszycia planuje podkleić je tekturą by się nie zwichrowały: od góry chyba starczy ~tektura 0,5mm, jednak od dołu planuję 1mm, bo gondole jednak powinny mieć jakąś stabilniejszą podstawę. Z tego co już wyszło, to albo płyta pozioma jest za długa albo poszycie za krótkie o te 1,5mm, przez co wzmocnienia pod stateczniki pionowe trzeba trochę przesunąć, bo w zaznaczonej szczelinie wychodzi wręga 21C :(



@ABC - jak nie wyjdzie, to będzie podejście do przeskalowanego UB z WAK. Tam znak składa się chyba z 3 częsci

Post zmieniony (01-07-17 13:41)

 
27-03-17 13:13  Odp: [R] MiG-29, MM nr 7-8-9/2013, skala 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

@kari - nie zmienia się czegoś "doskonałego"

Kilka fotek z postępów:
Wzmocnienia płyty pod arkusze poszycia i wklejona część wnęki podwozia głównego. Wklejenie tego fragmentu może być kłopotliwe po przyklejeniu poszycia spodu dlatego zostało odcięte od poszycia gondoli i wklejone teraz. W dodatku stawowi podparcie dla swobodnie wiszącego narożnika poszycia. Wzmocnienia podłużne są w osi, w której przyklejona ma być podłożnica gondoli silnikowej.




i podklejone tekturą 1mm same poszycia (dopasowane tzw "odpady po budowlane")
W chwili obecnej leżą pod prasą "książkową" by sie nie powichrowały podczas schnięcia kleju




Post zmieniony (01-07-17 13:43)

 
29-03-17 15:14  Odp: [R] MiG-29, MM nr 7-8-9/2013, skala 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Dziękuje za zainteresowanie relacją.

Kilka zdjęć z postępów:
Poszycie górne i dolne płyty:



Wzmocnienia dla części 26 L/P - by uniknąć pofalowania na krawędzi styku z kadłubem. W utworzonej wnęce część przeciwwagi w postaci kawałków plasteliny (by za bardzo nie obciążać nosa - tam będzie w razie konieczności)



Przyklejone części 26:



Rzut oka na samą tarczę:


Wychodzą lekkie szparki i przesunięcia, ale tego można się było spodziewać. W końcu to nie Haliński za 300zł, tylko 10 razy tańszy MM. Ale póki co to uważam, że tragedii nie ma.

Post zmieniony (01-07-17 13:37)

 
29-03-17 17:09  Odp: [R] MiG-29, MM nr 7-8-9/2013, skala 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

O plastelinę średnio się martwię, bo została oblana klejem i takie rozwiązanie się dotąd sprawdzało. Odnośnie przedniej wnęki, szpara niestety też wyszła :( - wniosek: wkleić wnękę po sklejeniu całości i dociąć tylne zakończenie do obrysu kadłuba. Tu na zaślepienie wnęki poszła jedna z owijek tylnej goleni - i tak mam zamiar zrobić ten element po swojemu - z cienkiego papieru.

 
29-03-17 21:05  Odp: [R] MiG-29, MM nr 7-8-9/2013, skala 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Zwykle używam wkrętów. We wręgach i tak robię otwory montażowe (2~3mm) by łapać wręgę pęsetą i ją ew. obrócić w osi, otwory zostają i w nie potem wkręcam wkręty (najczęściej czarne do kartonogipsów). Zwykle starczają 2 do 3 o dł. ~45mm. Przy wkręcaniu staram się by wkręt przeszedł przez 2 wręgi by "nie latał" albo go kawałkiem tektury stabilizuje na końcu. Po wkręceniu wszystko jest zalewane klejem. Z nakrętkami mam różne doświadczenia - trochę ciężko je do czegoś pewnie złapać i w nosowych segmentach nie ma na tyle miejsca by ją tam zmieścić.

Coś w ten sposób:


czasami w nosowych segmencie wkręcając lub wykręcając można lekko przesuwać obciążenie.

Odnośnie nieszczęsnej części 8. faktycznie na płasko pasuje idealnie, jednak po wyobleniu brakuje ~1,5 mm na długości. U mnie szpara zatkana kawałami tektury w odpowiednich kolorach. Tym razem za "dawcę" koloru czerwonego zrobi rulon pocisku - człon zasadniczy skrócił się o te ~1,5mm. Niestety lepszego dawcy brak, bo w wydaniu nie przewidziano zapasów koloru. Efekt w miarę ok, choć na "żywo' nie wygląda tak tragicznie jak na zdjęciach:


Jeszcze wspomina szczelina przy komorze przedniego koła:


[E]: praktyczny przykład - dociążenie nosa Iskry:



Post zmieniony (01-07-17 13:39)

 
30-03-17 23:00  Odp: [R] MiG-29, MM nr 7-8-9/2013, skala 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
małe postępy przy pracy z kadłubem:










"zaślepki" - przejścia kadłub-płat dość dobrze pasują kamuflażem, gorzej z podziałem blach. Malowanie także rozjeżdża się w przypadku cz. 27, zwłaszcza widać to w na lewej części. By dopasować kolor trzeba części skrócić o ~1,5mm na długości (nie pasuje jaśniejszy fragment przy wylocie z wnęki na działko). Co ciekawe, cz. 34 czyli "przejście" pasuje nadzwyczaj dobrze. Niestety skrócenie cz. 27 powoduje zakłócenie podziału blach i lekkie zniekształcenie kamuflażu. Dla mnie tragedii nie ma.

Póki co to raczej koniec przy pacy z kadłubem, teraz czas na obie gondole silnikowe i kolejne przeboje z wnęką na podwozie.

Post zmieniony (01-07-17 13:40)

 
31-03-17 20:42  Odp: [R] MiG-29, MM nr 7-8-9/2013, skala 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Dziękuję za zainteresowanie relacją i przesłane rady.
Przyjże się także tym silnikom, skoro stwarzają kłopoty :)

Odnośnie kabinki - mam zamiar użyć wytłoczki zamówionej w GPM. Niestety nie nosi ona oznaczenia dopasowania do modelu, więc liczę się z tym, że jej "kroplowatość" nie będzie podobna do jedynej słusznej linii. Może pasować do MiG'a z FLY MODEL, HOBBY MODEL, DESIGN, SUPER MODEL czy nawet do HALIŃSKIEGO (chociaż w to akurat bardzo wątpię). Gdyby to była wersja UB problem byłby mniejszy, bo z tego co kojarzę były tylko 2 wydania tej wersji GPM i SUPER MODEL.

Odnośnie fotela to mnie on nie przeszkadza, pamiętam czasy gdy w ogóle wnętrze było "rarytasem", a za fotel robił kawałek paska wygięty w "L" i przyklejony do wręgi lub krawędzi kabiny.
Jak ktoś chce się męczyć 4m-ce na wykonaniu wnętrza kabiny co do kabelka zasilania podświetlenia tablicy przyrządów tylko po to by to potem zamknąć poszyciem i podziwiać ten "raj" przez otwór w wymiarach 2x3cm to jego sprawa. O ile wiem masochizm nie jest zakazany i może przyjmować różne formy ;).

Ogólne założenia były takie by jak najlepiej skleić to co dali, a życie nauczyło by dawać sobie z tym radę na własne sposoby.

[E]: zdjęcie szkieletu gondoli silnikowych i usztywnień pod styki połączeń oklejek z tektury 1mm, by się boki nie powichrowały. Póki co "na sucho" wszystko pasuje



Post zmieniony (01-07-17 13:31)

 
01-04-17 23:25  Odp: [R] MiG-29, MM nr 7-8-9/2013, skala 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam

Dziś zdjęcia z prac nad zasadniczymi częściami gondoli silnikowych.



Faktycznie jest z nimi problem, ale u mnie akurat problemem był "nowy" element tego wydania czyli wnęka podwozia. O ile tylna część wnęki pasuje w miarę ok, o tyle już przednia trochę nie. U Mnie problemem okazała się ścianka czołowa, która trzeba było trochę dosztukować. Jeśli ktoś wykonuje model bez w/w wnęk to problemu raczej nie powinien mieć bop poszycie pasuje w miarę ok (tylko delikatne szparki). Jeśli ktoś robi wnęki, polecam lekko zmodyfikować ściankę przednią i powinno być ok (najlepiej kilka razy przymierzyć).




Obie gondole:


Obecna sylwetka:



Post zmieniony (01-07-17 13:34)

 
02-04-17 23:47  Odp: [R] MiG-29, MM nr 7-8-9/2013, skala 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Dziękuję za miłe słowa i doping.

Co do samego modelu, to powiem tylko tyle, to tylko 3 dyszki. Prawdę powiedziawszy, jak na dzisiejsze standardy, niestety ;(, to to są śmieszne pieniądze jak na tak spory model. A nawet jak coś się naprawdę konkretnie spieprzy, to wystarczy ubrać przysłowiowe kapcie i skoczyć do najbliższego kiosku. Poza tym alternatywy za bardzo nie ma. Pozostałe wydania (FLY MODEL, SUPER MODEL, HOBBY MODEL) na rynku wtórnym wychodzą drożej, a też nie są idealne. W miarę dostępny pozostaje jeszcze MiG z GPM, w wersji UB, ale jak wiadomo on też nie jest bez wad (zwłaszcza wałkowany temat dysz wylotowych nie podobnych do niczego). Natomiast ceny za wydania DESIGN czy HALIŃSKI często osiągają ceny zaporowe dla sporej części modelarzy (`300zł). A jak coś się "sknoci" w tak kosztownym modelu, to jednak jakoś bardziej boli.


Co do Mojego modelu, dziś niewiele: dysze wylotowe i koniec "układanki" symbolu kościuszkowskiego.

Dysze:
Niestety wew. części nie mają oznaczenia kierunku, jednak po zdjęciach samolotów takie ich wklejenie najbardziej przypominało stan faktyczny (w necie można spotkać się z relacjami/galeriami, gdzie element ten wklejony jest odwrotnie, tj. listki do przodu, gładki pierścień ku tyłowi).


Górne osłony silników:
Grzbietowe "garby" gondoli silnikowych - w opracowaniu nie przewidziano podparcia i połączenie osłona-dysza jest "pływające". Użyte przez Mnie podparcie powstało jako wycinek koła o średnicy 32mm, odcięty od koła przy cięciwie ~25/26mm (uwzględniona grubość kartonu sklejki).


Symbol kościuszkowski:
Całkiem nieźle wygląda nie tylko z odległości 1m, ale także i z bliska :). Po sklejeniu całej układanki wychodzi mi, że najbardziej do reszty nie pasuje fragment połączenia cz. 7 z 8, a mianowicie cz. 8 jest o jakieś 2/3mm za krótka, przez co powstaje spora dziura na połączeniu obu części. Pozostałe elementy układanki pasują o dziwo poprawnie, a w każdym bądź razie da się je przykleić tak by było dobrze.



Post zmieniony (01-07-17 13:35)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024