FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
24-03-17 18:26  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

FloggerB, nie jest moim celem umniejszać jakość projektu AWOTa. W końcu dzisiaj prawie wszyscy projektanci samolotów stosują takie podejście, że umieszczają łączenie na spodzie segmentu bez względu na to czy można by je było ukryć czy nie (wyjątki od tej reguły są wyjątkowo nieliczne). Chcę jedynie zwrócić uwagę na możliwość poprawy w tym zakresie. To tak jak kiedyś wszyscy projektowali łączenie segmentów na dwie wręgi, a potem dokonała się zmiana w myśleniu projektantów i dzisiaj praktycznie wszyscy robią wręga+pasek.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
24-03-17 20:23  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
AWOT   

killy9999 dzięki za twoją opinię. Jestem otwarty na życzenia i sugestie modelarzy. W kolejnych modelach postaram się ukrywać połączenia. No chyba, że będzie to tylko jeden czy dwa segmenty w całej konstrukcji. W projekcie nad którym obecnie pracuję uda mi się ukryć większość łączeń segmentów. W Grocie górę wzięło przyzwyczajenie ;-)

--

AWOT

 
24-03-17 21:05  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
FloggerB   

No i da się konstruktywnie !

 
01-04-17 12:11  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Dzięki uprzejmości autora otrzymałem egzemplarz autorski modelu GROT. Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem opracowania, które wygląda na szczegółowe i precyzyjne tym bardziej, że autorzy posługiwali się oryginalną dokumentacją fabryczną, chociaż nie wiem czy kompletną.
Praktycznie dwa modele, jeden na kredzie, drugi standard za jedyne 60 PLN (z laserami 80 PLN). Wg mnie model wart tej ceny.
Jedynie miałbym zastrzeżenia do grubości kartonu - mógł być troszkę cieńszy. Spodziewam się kłopotów przy "ostrych" krawędziach natarcia skrzydeł i usterzeń. Doświadczony modelarz sobie poradzi przez podcięcie lub rozcięcie "siatek", mniej doświadczony będzie miał kłopoty z zagięciem bo karton na druku może popękać.

--

Post zmieniony (01-04-17 12:12)

 
01-04-17 15:52  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
AWOT   

Ostoja, jako współautor modelu jeszcze raz dziękuję za fachową pomoc. Dzięki tobie udało się rozszyfrować krzywe opisujące bryłę samolotu. Masz więc spory wkład w jego opracowanie.

--

AWOT

 
03-04-17 21:17  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Stałem się i ja posiadaczem Grota, a skoro go mam to napiszę co o nim myślę.
Pierwsze pozytywne zaskoczenie to sylwetka jaką mógłby prezentować oryginał, gdyby powstał. Jakoś trudno mi z racji kształtu umieścić ten samolot na przełomie lat 50 i 60, moim zdaniem wygląda bardziej współcześnie. Niestety nie powstał.
A teraz o projekcie.
Autor zasadniczo z tych "sklejalnych" więc zapewne w tym przypadku nie będzie inaczej choć jest to współpraca autorska, jak duża trudno stwierdzić. Model nie wygląda na szczególnie skomplikowany ani zbyt uproszczony z wyjątkiem jednego drobiazgu, ale o tym później.
Uwagi i spostrzeżenia. O widocznych łączeniach obwodów poszyć segmentów już było wspomniane, o podzieleniu segmentu dziobowego A3 chyba też, a jak nie to według mnie by się przydało dla płynniejszego i bardziej opływowego kształtu dziobu. Przydała by się też wręga na połączeniu segmentu A1 i A2. Wręga/szablon wewnątrz osłony kabiny. Rezygnacja z pasków na łączeniach segmentów kabinowych w wersji z wnętrzem kabiny na rzecz połączenia na dwie wręgi nie do końca mnie przekonuje. Brak informacji o konieczności wycięcia w poszyciu A9 otworów wnęk podwozia. Plus za zdublowanie trudniejszych elementów. Wielowariantowość modelu prosty/trudniejszy dla wielu może być plusem. Nie mogę się przekonać do przyjętego przez autora systemu numeracji części. Numeracja podzespołów ma zalety dla projektanta, dla mnie chyba nie do końca, bo w razie jak nie wypatrzę na rysunkach lub opisie np. czy po części A34 szukać do sklejania część A35 czy już może zacząć sklejać jako następną część B1. A teraz "drobiazg", patrząc na arkusz z wręgami skrzydeł wydało mi się, że na częściach WC6. WC6L i WC6P zapomniano nałożyć kolor wnętrza gdyż na pierwszy rzut oka wydały mi się dźwigarem zamykającym wnęki lotek i klap. Jakie było moje zdziwienie, że kolor nie jest potrzebny bo ani nie ma lotek ani klap. W tym modelu nie ma żadnych oddzielnych powierzchni sterowch! Mamy 21 wiek, chyba? Da się to dorobić, ale że nie ma tego w projekcie, mimo że projektant przewiduje wariant prosty i trudniejszy wydaje się nieco zaskakujące. Jeżeli to kwestia objętości wycinanki to szczerze zamieniłbym tą wkładkę na kredzie na jeden, lub dwa arkusze na których mogłyby być owe oddzielne powierzchnie sterowe, a nawet kolejne malowanie. Jest jeszcze jedna uwaga z mojej strony, na którą już autor nie miał wpływu. Druk, jakość druku, co by nie powiedzieć standardowa od dłuższego czasu dla GPM. Już dawno nie widziałem modelu z tego wydawnictwa gdzie nie miałbym jakichkolwiek zastrzeżeń do jakości druku. Praktycznie w każdym modelu występują mniejsze lub większe przesunięcia kolorów, rozszczepienia barw składowych lub różnice w kolorach. W Grocie te dwie ostatnie przypadłości akurat nie występują, za to praktycznie na każdym arkuszu są przesunięcia kolorów mniejsze lub większe (fragmentami w okolicach nawet 0,5mm). Szczęście w nieszczęściu że występują w większości w mało widocznych miejscach albo są zniwelowane przez zmniejszone białe pola. W paru miejscach są jednak widoczne. No cóż GPM...
Co by jeszcze nie pisać i ew. narzekać niepodważalnym plusem jest fakt, że ukazał się Grot autorstwa właśnie AWOT-a. Mimo wymienionych minusów i uwag cieszę się, że mam go w rękach.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
03-04-17 21:35  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

ceva co do jakości druku, to puszczę Ci trochę farby, a i dla ogółu będzie to informacja: właśnie mamy XXIw., i dlatego będzie jeszcze gorzej... Niestety :-( "Cudowny postęp technologiczny" i ciecie kosztów gdzie popadnie... Już nawet papier nie jest z celulozy. Jeszcze z rozrzewnieniem będziemy wspominać małego MODELARZA z lat 70'-90' ubiegłego wieku, na jakim to fantastycznym i plastycznym kartonie był drukowany i z jaką precyzją: przesunięcia kolorów tylko do 1,5mm... Ja mam to już na co dzień. Reszta się doczeka...

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
03-04-17 22:00  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
AWOT   

Ceva, stery wysokości można zrobić oddzielne ;-) Brak oddzielnych lotek i klap to świadome posunięcie. Profil skrzydła jest bardzo cienki (naddźwiękowy) i moim zdaniem uformowanie krawędzi natarcia lotki i klapy było by wręcz niemożliwe.
A numeracji z dodatkowymi oznaczeniami literowymi będę się trzymał ;-) To z resztą nie jest mój pomysł ale nieżyjącego już Tadeusza Grzelczaka.

--

AWOT

 
04-04-17 06:49  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
István 

 

Awot, co planujesz dalej ? Nie chce Mig-21F13?

 
04-04-17 07:52  Odp: [N] TS-16B GROT GPM 490
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

O jak Awot już robi takie mało znane czy prototypowe samoloty to proponuję polski samolot Miś z lat 50 - tych. Bardzo ładny obiekt.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024