FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
15-02-17 20:31  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
Endrju 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Dziękuję za wyjaśnienie. Nie wiedziałem, że takie urządzenia były montowane na Ju-88.

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

 
15-02-17 21:01  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

No popatrz Stachooo , Tegel piszesz - a ja tam tydzień mieszkałem niedaleko lotniska ( a może nawet i Ciebie :)
Z Tegel czy bez Tegel wiem że będzie co oglądać .... wiem !

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
18-03-17 07:26  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Przy okazji klejenia wyposażenia kabiny do Ju-88 zrobiłem zdjęcia krok po kroku niektórych elementów. Pomyślałem, że fajnie by było pokazać jak powstają te wszystkie drobiazgi. Może komuś się przydadzą moje wskazówki, a może ktoś podpowie mi jak można zrobić to lepiej :-)

"Pudełka" - kabina w dużej mierze składa sie z małych pudełeczek. Są to na przykład radioodbiorniki, skrzynki na amunicję, uzbrojenie, przyrządy celownicze czy różnego rodzaju inne urządzenia będące na wyposażeniu kokpitu. Klejenie tych pudełeczek bywa żmudne i monotonne ze względu na ich ilość i wielkość. Wypracowałem sobie metodę pozwalającą na sklejenie pudełek, może nie najszybszą, ale dającą dobry efekt.
Jako przykład wziąłem skrzynkę na amunicję (1). Przygotowuję element w następujący sposób - zaznaczam od zadrukowanej strony miejsca zagięć, nie nacinam elementu po zadrukowanej stronie! (2). Odwracam element i nacinam (nie rozcinam) w miejscu zagięcia dwa równoległe linie (3). Następnie czubkiem skalpela ustawionym pod kątem wybieram karton pomiędzy nacięciami (4). Powstaje rowek, dzięki któremu boki pudełka ładnie się zaginają(5). Krawędzie zagięcia nie wymagają retuszu (6) W przypadku nacięcia z drugiej strony krawędź trzeba wyretuszować. Należy pamiętać o tym, że dwa z czterech boków trzeba delikatnie zmniejszyć (o grubość kartonu, tak, żeby krawędzie spasowały się równo. Końcowy retusz, klej i efekt końcowy (7 i 8).



Tablica przyrządów to jeden z bardziej rzucających się w oczy elementów w kabinie. Jest wiele sposobów na jego wykonanie, ja najczęściej stosuję opisany poniżej. Potrzebny mi będzie: cienki i miękki drucik (tu najlepiej sprawdza się cynowy 0,2mm) oraz klej wikol lub introligatorski (koniecznie przeźroczysty po zaschnięciu). Drucik nawijam na coś o okrągłym przekroju o odpowiedniej średnicy, robię sprężynkę rozcinam i wychodzi mi mnóstwo drobnych pierścieni. Naklejam je na tablicę w odpowiednich miejscach dbając o to, by klej wypełnił cały pierścień i utworzył menisk wypukły. W celu uzyskania różnych średnic pierścieni nawinąłem drucik też na wykałaczkę. Po naklejeniu wszystkich pierścieni i wyschnięciu kleju tablica jest gotowa.


Kilka drobiazgów: drążek sterowy, pedały i coś jeszcze.


Dźwignie. Uważam, że warto trochę uplastycznić gałki na dźwigniach, płaskie nie wyglądają dobrze(1). Wycinam elementy tak, żebym mógł wygodnie nad nimi pracować(2) i umieszczam je w samozaciskowych szczypcach. Do dalszej pracy potrzebny będzie klej z rodziny wikolowatych i wykałaczka bądź pędzelek(3). Pędzelkiem bądź wykałaczką nakładam na gałkę kroplę kleju i pozostawiam do wyschnięcia. Zabieg zazwyczaj trzeba powtórzyć (4). Kiedy już wszystko ładnie wyschnie przychodzi pora na malowanie gałek (5) i umieszczenie ich w kabinie (6).



Fotele. Elementy zewnętrzne zaginam na krawędziach tak samo jak przy pudełkach i sklejam zewnętrzną stronę fotela. Elementy wewnętrzne rozcinam na krawędziach, dopasowuję i wklejam w zewnętrzną część. Fotel uzupełniam pozostałymi elementami. Pasy wzbogaciłem o klamry wykonane z drucika cynowego.




Celownik, jedna z tych małych rzeczy, które cieszą. Chyba jedna z najmniejszych :-)


Na koniec uzbrojenie, właściwie to tylko jego część: 3 karabiny maszynowe MG17 (7,92 mm) i jeden MG151 (15mm). Wszystko to jest zamontowane i ciasno upchane w prawej przedniej części kadłuba. Użyłem metalowych luf, wyglądają lepiej niż zwinięte z papieru, zwłaszcza MG17 z charakterystyczną perforacją. Widoczny na zdjęciu niebieski nos będzie zdejmowany, więc całość będzie dobrze widoczna. Jak widać muszę jeszcze nanieść parę poprawek (głównie retusz), ale to później. Kabina jest prawie gotowa, doszły jeszcze taśmy amunicyjne, ale nie załapały się na zdjęcia do tej części relacji. Muszę jeszcze zrobić karabiny tylnego strzelca (2 x MG81), gondolę pod kadłubem z dwoma działkami MGFF i oczywiście osłonę kabiny, ale to zostawiam sobie na później.





--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
19-03-17 11:08  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Fantastycznie pokazujesz fantastyczną robótkę. Ponieważ mam w planach "Nightfightera" Twoja relacja wzbudza we mnie sprzeczne uczucia - raz zniechęca mnie do zabrania się za niego z powodu uszczegółowienia i Twojego precyzyjnego wykonania (wiem, głupie...) a z drugiej strony strasznie mnie korci, żeby wreszcie się z nim zmierzyć i zobaczyć co z tego wyjdzie...
Naprawdę mi się podoba to co robisz...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
19-03-17 11:48  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Ehh... umieć tak sklejać samoloty jak Ty, to by było coś... :-)

Kapitalnie Ci to wychodzi :-)

 
21-03-17 09:13  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
Dziadek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1


 - 4

Witam...
"stachooo" pierwsza klasa jak zawsze, miałem okazję oglądać Twoje modele na żywo efekt piorunujący ...
Pozdrawiam...

--
Na półce "Relacje z Galerią"
*******************************
* Fokker Dr.1 MM * Fokker E.V (D.VIII) MM * Sopwith F.1 CAMEL MM * Fokker D.VII KK * Ścigacz OP MM * Fokker E.II GPM * Friedrichshafen FF33E GPM * Morane-Saulnier L-Answer * Nieuport IV-Answer * Macchi M.5 Answer wyd.I * Halberstadt D.II-GPM * Macchi M.5 Answer wyd.II * Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 * Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 *

W budowie "Relacje w Toku"
*******************************
Das Boot U-141 typ. IID GPM 31/2012
Ford Tfc - Modelik 8/04

 
21-03-17 09:24  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Miło się patrzy na piękną robote

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
22-03-17 19:32  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

stachooo bardzo się cieszę, że mogę nareszcie zobaczyć relację z prac nad tym konkretnym modelem. Co prawda osobiście zdecydowanie bardziej podoba mi się wersja Nightfighter, ale i tak z wielką ciekawością będę przyglądać się Twoim postępom. Powodzenia!

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

 
22-03-17 20:54  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Stachoooo pozdrawiam z dziwnego kraju :)) Piekna robota . Aż żal że kiedys dobiegnie końca.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
22-03-17 21:50  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Świetnie wykonujesz ten model. Czystość i dokładność na najwyższym poziomie.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024