FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
25-10-15 21:54  [R/G] Allege d'Arles - łódź transportowa 1:100 projekt własny
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Witam wszystkich. Po pracy w wirtualnym świecie 3D przyszedł czas na jego materializację.
Allege d'Arles ( http://l.allege.d.arles.pagespro-orange.fr/PAGES/historique%20du%20bateau.html )
były płaskodennymi łodziami używanymi do transportu u ujścia Rodanu. Wyszły z użycia wraz z upowszechnieniem kolei żelaznych.
Towary transportowane w dół Rodanu przeładowywane były w Arles właśnie na tego typu łodzie i dalej transportowane do portów morskich.
Miały one ok. 23 m długości, łacińskie ożaglowanie na jednym bądź dwóch masztach.
Korzystałem z planów "Souvenirs de Marine F-E. Paris" oraz modelu z Muzeum Morskiego w Paryżu
http://mnm.webmuseo.com/ws/musee-national-marine/app/collection/record/10125.
Modele tych jednostek zostały wydane przez Soclaine i BillingBoats. Bardzo dobrą replikę można zobaczyć tu:
http://b.rimlinger.free.fr/vazerac08.htm.

Nie zastosowałem żadnych "tajemniczych" technik w klejeniu, więc nie będę zaśmiecał forum pisaniem oczywistości.
Ciekawsze było, że to co wydawało się ułatwieniem w budowie okazało się pewną zagadką. Otóż płaskie dno zgodnie z planami wystawało poza obrys poszycia.
Zaprojektowanie tego oczywiście nie stanowi problemu ale kolejność montażu już tak: czy przykleić dno do "gołego" szkieletu, później dać poszycie poprzeczne i na koniec oczywiście podłużne?
A może zostawić całkiem sztywny szkielet i płaskie dno dokleić po poszyciu poprzecznym? Wreszcie może do gotowej skorupy na końcu dokleić dno,
dokładnie dopasowując jego obrys z obrysem poszycia zewnętrznego? Wybrałem opcję pierwszą, ale trzecia też wydaje mi się bardzo praktyczna, w skali 1:100 krawędź dna wystaje poza obrys nie więcej niż 1 mm,
więc mając burty można by dokładnie zamknąć kadłub od dołu zachowując tę wystającą krawędź 0,8 - 1mm.

Tak wyszedł szkielecik:


W środkowej części "pseudoładownia" - odtworzenie pełnej głębokości ładowni oczywiście jest możliwe, ale po pierwsze i tak niewiele widać w środku a po drugie wiązałoby się to z rozdzieleniem szkieletu na dwie części
i znacznym osłabieniem konstrukcji. Podobnie należało by "podciąć" wręgi w kierunku burt; pokład bez jakichś podpierających słupków mógłby stać się "miękki".
Albo zamknę ładownię i nic nie będzie widać, albo załaduję "po brzegi".

Poszycie poprzeczne, podpokład i górny pokładzik. (Drukarka oszalała - jasny szary beż drukowała raz na fioletowo, raz na pomarańczowo. Za którymś razem udało mi się osiągnąć szaro - zgniły kolor o odcieniu "niewiadomojakim" i tak zostało.)


Zrobiło się późno. Kolejne etapy jutro

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (02-12-15 08:14)

 
25-10-15 22:15  Odp: [R] Allege d'Arles - projekt własny
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Kolejny ciekawy projekt! Oj jestem ciekaw finału :)

--
54323031

 
26-10-15 06:51  Odp: [R] Allege d'Arles - projekt własny
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ciekawa propozycja. Kibicuję.

--
Pozdrawiam Darek

 
26-10-15 08:10  Odp: [R] Allege d'Arles - projekt własny
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Ha! "projekt własny" - to co Vikingi lubią najbardziej :) Kciuki trzymam

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
26-10-15 10:04  Odp: [R] Allege d'Arles - projekt własny
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Fajny projekt.
Ale.
Z moderatorskiego obowiazku przypomnę jednak o czytelniejszym formułowaniu tytułu wątku ; ja to widzę tak : Allege d'Arles - łódż ( barka) transportowa, skala... - projekt własny.
Ponadto: podawane linki powinny być w formie aktywnej , czyli na naszym forum ujęte w znaczniki < ... > lub typowo ... [/url}.
Uważam podawanie linków w formie nieaktywnej za mały wyraz braku szacunku dla innych forumowiczów i niedbalstwo autora wątku...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
26-10-15 10:16  Odp: [R] Allege d'Arles - projekt własny
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Kolejny ciekawy modelik. Podglądam. Powodzenia.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
26-10-15 10:39  Odp: [R] Allege d'Arles - łódź transportowa 1:100 projekt własny
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Mam nadzieję, że teraz lepiej.
Pozdrawiam

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
26-10-15 16:32  Odp: [R] Allege d'Arles - łódź transportowa 1:100 projekt własny
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Oki.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
26-10-15 21:00  Odp: [R] Allege d'Arles - łódź transportowa 1:100 projekt własny
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Uff, No niestety projekt trochę się cofnie, bo nawarstwiły się pewne błędy podczas klejenia, którye chciałem na dalszym etapie uwzględnić, by finalnie wszystko się ładnie dopięło. Ale się nie udało
1. Drukarka nieznacznie zmieniła długość szkieletu co chciałem zniwelować ściślejszym doklejeniem stew. Niby się udało, ale ograniczyło "szparę" pomiędzy poszyciem poprzecznym a stewą. To też dałoby się przejść, bo na poszyciu podłużnym pojawił się spory zapas długości - akurat ten, który miał chować się pod stewami.
Poszycie pod linią wody wyszło bardzo dobrze. W ramach oszczędzania tuszu "smołowane" powierzchnie pomalowałem farbą.


2. Prawdziwa "tragedia" zaczęła się przy burtach powyżej pokładu. Zawsze na poszyciu poprzecznym nanoszę przerywaną linię orientacyjnego przebiegu planek (+/- 0,5 mm). Kadłub wyglądał na tak łatwy, że "bezmyślnie" użyłem poszycia bez tych linii przerywanych (mimo, że leżał obok poprawnie wydrukowany egzemplarz) Tym samym nie wiedziałem, gdzie dokładnie ma być ułożona pierwsza planka na krawędzi pokładu. Na 2 i 3 zdjęciu powyżej tej planki jeszcze nie ma. Poniżej przyklejona "na oko".


Przerwa pomiędzy nimi ma być zasłonięta listwami odbojowymi (czy jak je zwał "whales"), więc idealne spasowanie na styk brakującej części nie jest konieczne. Niestety klejenie "na oko" skończyło się innymi kątami nachylenia, niezgodnością planek względem pokładu i ogólnie ocena niedostateczna. Lewa burta jeszcze ujdzie, prawą aż wstyd pokazywać. Ale nich będzie przestrogą dla łamiących zasady sztuki modelarskiej.
Lewa burta na "3-":


Prawa do wyrzucenia:


Kilka rzeczy na szczęście wyszło jak należy:


Cóż, rozważam dwie opcje 1: "Do pieca i od nowa" - nie pierwszy raz, 2: Przed opcją nr 1 zerwanie prawej burty i zamienienie na jedną część udającą trzy planki (te na zdjęciach klejone są z trzech pasków na zakładkę). Zalety - łatwiej skleić, trudniej o pomyłki. Wadą jest pogodzenie się z uproszczeniem burt, które w planach mają charakterystyczne "zawinięcie" do wewnątrz. Pojedynczy element oczywiście tego nie odtworzy. Zobaczymy co w nocy podpowie mi Neptun.

Pozdrawiam

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
26-10-15 21:12  Odp: [R] Allege d'Arles - łódź transportowa 1:100 projekt własny
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Zerwij i zrób burtę. Szkoda tyle roboty wywalać. Tak myślę.

--
54323031

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024