FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
11-03-17 21:31  [R/G] BRDM 2 ausf. R5 [GPM]
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Tym razem dość nietypowo jak dla mnie jeśli chodzi o przedział czasowy w którym funkcjonował/funkcjonuje obiekt relacji. Ma to mianowicie być BRDM 2 ausf. R2 czyli wersja dowódcza wyposażona w dodatkowe anteny. Dlatego taki skok w bok, gdyż ma to być prezent dla mojej siostry, która takim jeździ dowodząc kompanią takich wozów.

A co do samego modelu. Szkielet zgodnie z opisem instrukcji jest bardzo rozbudowany. Początkowo podchodziłem do niego jak pies do jeża, nie wiedziałem jak się do niego zabrać. Jednak po zaczęciu samo jakoś leciało, wszystko układało się w logiczna całość. Do budowy szkieletu wykorzystałem lasery, które bardzo przyspieszyły pracę – to co na zdjęciach to efekt jednego wieczora. Jednak dla klejących w standardzie taka mała uwaga – niektóre elementy trzeba wziąć z wycinanki i podkleić samodzielnie, gdyż posiadają fragmenty z malowaniem – np. widać to na elementach wnęki tylnej osi.
Szkielet złożony na sucho, gdyż jeszcze muszę wykonać znajdujące się w środku elementy pędnika wodnego.




--

Post zmieniony (13-03-19 21:40)

 
11-03-17 21:44  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R2
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. No to kibicuję w budowie modelu i zazdroszczę siostry ;)

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
11-03-17 22:30  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R2
Sławek 

Na Forum:
Galerie - 37


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 3

Miałem kobiety w kompanii ale .....kibicuję budowie

 
11-03-17 23:04  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R2
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Mam jedynie jako autor jeszcze dwie uwagi odnośnie szkieletu- niektóre elementy trzeba faktycznie podkleić kolorem z wycinanki, ale są jeszcze elementy na 10stronie wycinanki-typu K37a, K46a, K42/K42a, które trzeba było wkleić w trakcie (np.cz.k37a jest pomiędzy cz.K37, a K37b). Teraz to jedyna trudność trudność to taka, że po prostu musisz od nich odciąć białe pola (czyli troszkę bardziej skomplikowany kształt trzeba wyciąć).

A druga uwaga-że troszkę poskąpiłeś fazowania krawędzi- głównie z tego co widzę to pomiędzy cz.K51/K52/K53 i przy nadbudówce K54/K64/ I jeszcze taką drobną uwagę mam (choć pewnie to wina tego, że jest częściowo złożony na sucho)-cz."szkieletowa" K48 powinna być na równo z cz.K51a/K52. Później jak nakleisz części kolorowe-K48/K75 też powinny być przyklejone na równo (ale to już wyniknie ze szkieletu).


A jeśli chodzi o samą konstrukcję szkieletu to po prostu sam wychodzę z założenia, że wszystko co jest płaskie powinno mieć oparcie na szkielecie (chyba Berni też chciał, żeby było "sporo" szkieletu). Fakt, że niekiedy komplikuje to mocno szkielet (w tym przypadku taki wyszedł-Szakal przez to że nie posiada dodatkowych kół i pędnika wodnego to jest znacznie prostszy), ale mając do dyspozycji szkielet wycinany laserowo to tak naprawdę złożenie takiego szkieletu to jak "puzzle" 3D. "Standardowe" szkielety-czyli w stylu "5 wręg na krzyż" może i szybciej się wykonuje, ale później więcej uwagi trzeba poświęcić na oklejenie, żeby poszycie się nie zapadało, później trzeba uważać na przyklejanie różnych elementów do poszycia (bo znowu może przy przyduszeniu się zapaść/odcisnąć jakaś wręga), no i na końcu kwestia taka że ciężko model złapać, bo coś się może odcisnąć. W tym wypadku to największy problem to prawidłowe sklejenie szkieletu-dalej jest z górki, bo szkielet niemalże sam się okleja i łapać też można wszędzie, bo nic się nie ma prawa zapaść.


Może ta relacji będzie dla Ciebie pomocna: http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=192686&t=192686&filtr=1
Relacja z klejenia testowego Szakala- kadłub BRDM-2 ma tak naprawdę "tylko" rozszerzony szkielet o wnęki kół pomocniczych i pędnik wodny (w Szakalu to zostało zaspawane). No i w wersji ostatecznej są inne wnęki na mosty (później "wpadły" mi lepsze materiały i zdjęcia tamtej części kadłuba), no i kilka różnic w drobnicy.

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
11-03-17 23:09  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R5
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Dziękuję za wypowiedź autora. Tak z tymi elementami 37 dałem ciała, ale to jest do wyprostowania. Pewne wątpliwości mam jeszcze co do tyłów wnęk kół pomocniczych, ale na nie przyjdzie czas. Fazowanie krawędzi natomiast chcę wykonać po sklejeniu szkieletu w całość i nasączeniu krawędzi jakimś cyjanopanem. Jak dla mnie tak rozbudowany szkielet to idealne rozwiązanie, nie trzeba kombinować z dodatkowymi wzmocnieniami, gdzie potem się okazuje, że z czymś koliduje. Tutaj wszystko się układa w całość.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
11-03-17 23:21  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R5
radett 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Galerie - 1
 

Będzie w barwach NVA ?

--
Prawdziwy krytyk cnoty się nie boi... :D
http://paprykarzmodelarski.szczecin.pl/
forum modelarskie II RP : http://forum.asg.koszalin.pl/viewforum.php?f=168&sid=bde8111b43a1f0b898b514234de2056e

 
11-03-17 23:42  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R5
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Barwy polskie, czyli wersja malowania z wycinanki bez oznaczeń i zmienione blachy na konkretne numery.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
12-03-17 10:00  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R5
radett 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Galerie - 1
 

to skąd i po co te "ausf." a tytule?

--
Prawdziwy krytyk cnoty się nie boi... :D
http://paprykarzmodelarski.szczecin.pl/
forum modelarskie II RP : http://forum.asg.koszalin.pl/viewforum.php?f=168&sid=bde8111b43a1f0b898b514234de2056e

 
12-03-17 10:20  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R5
Rysiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 16
Galerie - 12
 

Fajnie. Do BRDM-2 mam sentyment bo jak była wojna pomykałem nim po lotnisku w Gdańsku.

--
Pomimo wielu sklejonych modeli wciąż jestem początkujący ...

 
12-03-17 11:32  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R5
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Demon szaleje z kolejnym modelem. Będzie co podziwiać :-)
A swoją drogą, zastanawiam się czemu wydawcy nie idą krok dalej i nie stworzą innych wersji tego wozu np. chemiczny BRDM-2rs lub w wersji ppanc z ppk itp. Fajne wozy i ciekawe konstrukcje.

Demon czekam na kolejne aktualizacje i życzę powodzenia w budowie, choć znając Ciebie, to tylko proforma ;-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024