FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
11-03-17 21:31  [R/G] BRDM 2 ausf. R5 [GPM]
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Tym razem dość nietypowo jak dla mnie jeśli chodzi o przedział czasowy w którym funkcjonował/funkcjonuje obiekt relacji. Ma to mianowicie być BRDM 2 ausf. R2 czyli wersja dowódcza wyposażona w dodatkowe anteny. Dlatego taki skok w bok, gdyż ma to być prezent dla mojej siostry, która takim jeździ dowodząc kompanią takich wozów.

A co do samego modelu. Szkielet zgodnie z opisem instrukcji jest bardzo rozbudowany. Początkowo podchodziłem do niego jak pies do jeża, nie wiedziałem jak się do niego zabrać. Jednak po zaczęciu samo jakoś leciało, wszystko układało się w logiczna całość. Do budowy szkieletu wykorzystałem lasery, które bardzo przyspieszyły pracę – to co na zdjęciach to efekt jednego wieczora. Jednak dla klejących w standardzie taka mała uwaga – niektóre elementy trzeba wziąć z wycinanki i podkleić samodzielnie, gdyż posiadają fragmenty z malowaniem – np. widać to na elementach wnęki tylnej osi.
Szkielet złożony na sucho, gdyż jeszcze muszę wykonać znajdujące się w środku elementy pędnika wodnego.




--

Post zmieniony (13-03-19 21:40)

 
11-03-17 23:09  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R5
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Dziękuję za wypowiedź autora. Tak z tymi elementami 37 dałem ciała, ale to jest do wyprostowania. Pewne wątpliwości mam jeszcze co do tyłów wnęk kół pomocniczych, ale na nie przyjdzie czas. Fazowanie krawędzi natomiast chcę wykonać po sklejeniu szkieletu w całość i nasączeniu krawędzi jakimś cyjanopanem. Jak dla mnie tak rozbudowany szkielet to idealne rozwiązanie, nie trzeba kombinować z dodatkowymi wzmocnieniami, gdzie potem się okazuje, że z czymś koliduje. Tutaj wszystko się układa w całość.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
11-03-17 23:42  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R5
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Barwy polskie, czyli wersja malowania z wycinanki bez oznaczeń i zmienione blachy na konkretne numery.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
17-03-17 18:56  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R5 [GPM]
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Szanowni Panowie, odpowiadając na Wasze pytania. Jest to dokładnie ta wycinanka
Tytuł wątku zaktualizowałem, natomiast co do tego ausf, to z jednej strony tak to żart i nawiązanie do "mojej" tematyki, ale też określa konkretną wersję. Wycinanka zawiera model BRDM 2 w wersji podstawowej, natomiast ja chciałbym zrobić wersję dowódczą, czyli właśnie R5. Ot i cała tajemnica ;)

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
30-01-19 19:42  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R5 [GPM]
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Od ostatniej aktualizacji minęły prawie dwa lata. Zapewne nikt (ze mną włącznie) nie spodziewał się, że będzie jeszcze kontynuowana. Gdzieś w sieci znalazłem relację z budowy tego pojazdu w której pisało, że gość pojawił się jednego dnia i już więcej go nie było – znaczy chodziło o mnie ;) i dostałem delikatną reprymendę słowną, połączoną z naganą wzrokową udzieloną przez tą, dla której model ma być sklejony…no i jednak postanowiłem go skończyć. Przynajmniej przestanie mi zawadzać w szafce…
Ale wracając do samego modelu. Przestój i zniechęcenie spowodowała tak naprawdę wnęka tylnej osi i kanał pędnika wodnego. Za żadne skarby nie układało mi się w głowie, jak to ma być zrobione. Po przerwie jakoś udało się to wymyślić, chociaż kanał od strony tyłu będzie zaślepiony – tutaj nijak nie pasowały mi części. Zresztą słowo pasować jest w tej relacji kluczem. Nie wiem w czym tkwi problem. Czy we mnie, czy w opracowaniu, czy jeszcze w laserach. Niestety masa części jest nie pasująca i trzeba albo docinać, albo uzupełniać. Miałem tak po prawdzie nie robić zdjęć, a tym bardziej zbliżeń, bo „szału ni ma”, ale z drugiej strony stwierdziłem, że uzyskany kształt kadłuba z tymi wszystkimi wnękami jest na tyle ciekawy, że warto jednak udokumentować jego powstawanie. Z drugiej strony, jak na jeden z podstawowych pojazdów naszej armii, użytkowanych historycznie i współcześnie, to nie ma relacji z jego budowy. A wszelkie niedociągnięcia będę się starał w stosownym momencie zamaskować, będzie on np. dość mocno brudzony.
Zdjęcia prezentują obecny stan zaawansowania prac. Mam nadzieję, że kolejny wpis pojawi się szybciej niż bieżący w stosunku do poprzedniego ;)





--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
14-02-19 17:57  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R5 [GPM]
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Endrju, kończ, kończ, bo model to ciekawy, a pojazd mocno klasyczny.
Dzisiaj niewiele tekstu i kilka zdjęć. Dla odmiany, w trakcie wyposażania kadłuba zrobiłem wieżę. Jest już na gotowo, tzn. posiada wszystkie przewidziane przez wycinankę elementy. Kadłub też dostał co nieco. Muszę przyznać, że im bliżej końca tym fajniej mi się go klei…mam nadzieję, ze zawieszenie i koła nie zmienią tej opinii.




--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
15-02-19 07:04  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R5 [GPM]
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Sławek: serdecznie dziękuję za uwagi! Linę nawinę. Nawet na tym etapie powinno to być możliwe. Kausze wykonane są wg wzoru szablonów :( Ciężko je będzie wymienić, bo ze względu na umiejscowienie są zalane solidnie superglutem...możliwe, ze po malowaniu, gdy nie będą świecić, będą się mniej rzucały w oczy. Osłona tłumika do analizy. Oprócz tego musi się wypowiedzieć odbiorca modelu, jak chce mieć ;) Szkoda, że takie uwagi dostaje się już po sklejeniu, gdy przeważnie nie ma jak poprawić błędów :(
StuGu: Lufa jest wykonana z połączenia elementów wycinankowych, laserów i wysuszonej trawki ;) Wycinanka to tłumik, podstawa/osłona dolna i pierścień nakładany na lufę w połowie, lasery to te ażurowe siatki naokoło, a trawka to lufa właściwa.
Fajnie, że się podoba. Ja z niecierpliwością czekam na baloniaste koła.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
07-03-19 19:52  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R5 [GPM]
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Powoli, a jednak ciągle zmierzam do końca – na razie elementów wycinankowych, a później mam nadzieję również dodatkowych. Tym razem na warsztacie były duże, skomplikowane i widoczne w modelu elementy – koła. Było ich 8 – 4 nośne oraz 4 pomocnicze. Patrząc na rysunki wyglądały na bardzo skomplikowane…ii w zasadzie takie były, ale kleiło się je bardzo przyjemnie. Uzyskany efekt również mi się podoba. Ich wygląd końcowy to efekt hybrydy części wycinankowych oraz ciętych laserem. W przypadku tych drugich, pomimo, że bardzo pomagały, trzeba było uważać co się montuje. Spowodowane było to tym, ze np. niektóre okręgi były nie wycięte tam gdzie powinny być, a niektóre części ni jak nie pasowały do wycinankowego pierwowzoru. Zachwycony natomiast jestem bieżnikiem. Ma on formę kostek na podkładzie dającym kształt na obwodzie koła, czyli nie dłubiemy setek pojedynczych kosteczek, a przyklejamy jeden element. Minusem tego rozwiązania, o którym boleśnie się przekonałem było to, że te drobne elementy nawet po delikatnym dotknięciu po prostu odpadały. Ostatecznie poradziłem sobie gruntując koła rozwodnionym BCG.
Na końcowych zdjęciach wszystkie koła są już zamontowane, a spód kadłuba delikatnie przybrudzony pastelami, szczególnie w miejscach gdzie nie miałbym jak dojść po montażu kół.





--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
13-03-19 21:33  Odp: [R] BRDM 2 ausf. R5 [GPM]
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Szanowni Państwo, witam w ostatnim odcinku tej przydługiej telenoweli. Wszak trwała ona dwa lata…pomijam 1,5 roczną przerwę ;)
Co mogę powiedzieć? Model dał mi trochę popalić. Ale to nie do końca tak, że było z nim coś nie tak, czy coś. Po prostu pewne rzeczy mi nie siadły, ale przyznaję, że były zaprojektowane sensownie i praktycznie. Galeria prezentuje to czym wersja R5 różni się od wersji innych. Myślę, że te wszystkie anteny dodają temu pojazdowi wyjątkowości i charakteru, równocześnie sprawiając, że jest trudny do fotografowania…tak, wiem, zdjęcia są kompletnie do…niczego. Z jednej strony anteny (a szczególnie teleskopowa) jest wysoka i wymaga odpowiedniej perspektywy, aby ująć całość, z drugiej strony podstawa jest integralną częścią prezentacji poprzez odciągi, które bez niej byłyby po prostu kawałkami nitki, czy też uziomem, który do czegoś musi być podłączony i musi być ujęta. Przy okazji kilka zdjęć z budowy podstawki. Jak zwykle zapominałem w trakcie budowy o zdjęciach kolejnych etapów. Jakie by jednak te zdjęcia nie były i jak by model nie wyszedł, nie widziałem innego przedstawiającego tą wersję pojazdu. :D teraz tylko trochę żal, go oddawać, bo mi się zaczął podobać, ale słowo się rzekło… ;)
Zapraszam do oglądania.







Wiecie co? Obejrzałem te zdjęcia jeszcze raz i doszedłem do wniosku, że one są tak złe, że w oczy szczypie :D Trochę żeniła, a więc zamieszczam mały suplement do galerii. Stare zdjęcia zostawiam, żeby móc zobaczyć całość – pojazd i podstawkę oraz żeby były za wzór jak nie robić zdjęć…ale kto choć raz nie zamieścił kiepskiego zdjęcia, niech pierwszy rzuci hejtem ;)






--

Post zmieniony (14-03-19 17:46)

 
14-03-19 17:51  Odp: [R/G] BRDM 2 ausf. R5 [GPM]
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Pozwoliłem sobie dokonać małej aktualizacji galerii, spowodowanej mocno średnimi zdjęciami podczas pierwszego podejścia ;)

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024