FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
10-03-17 12:43  [R/G] I-58 Otsu Gata (B3) stan na rok 1944 (1:200) [Na podstawie modelu z MO]
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Cześć,

Rozpoczynam nową relację z budowy japońskiego okrętu.

Miałem nic nie zaczynać nowego ponieważ pracuję obecnie nad lotniskowcem Zuiho ale zabierając się za ten okręt nie byłem świadomy faktu że zamiast kleić będę wszystko projektował od nowa. Niestety z modelu Answera nie zostało prawie nic a obecnie więcej czasu spędzam projektując niż klejąc. Dlatego postanowiłem dla odstresowania zabrać się za coś dobrze opracowanego, szybkiego w montażu i w miarę prostego.

Padło na I-58 Otsu Gata (B3) z Modelarstwa Okrętowego.
Model będzie w całości malowany, będzie miał podział blach na kadłubie, pokład układany z forniru oraz inne dodatki. Dodatkowo model będzie miał inną nadbudówkę oraz samolot. Uznałem że konfiguracja z 1944 roku kiedy okręt miał samolot z przodu i 4 Kaiteny z tyłu jest ciekawsza.

Segmenty modelu sklejało się łatwo i przyjemnie. Wszystko pasowało i w 3 dni od rozpoczęcia prac miałem już gotowy kadłub (bez części tzw. lekkiej).

Następnie pokryłem cały kadłub cyjanoakrylem żeby szpachla akrylowa jakiej używam nie zwichrowała mi papieru. Nałożyłem szpachelkę i docierałem. Na koniec pomalowałem model farbą z puszki jaka była aktualnie pod ręką. Obecnie modelik wygląda tak.



--

Post zmieniony (02-10-18 14:33)

 
10-03-17 22:04  Odp: [R] I-58 Otsu Gata (B3) stan na rok 1944 (1:200) [Na podstawie modelu z MO]
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Strasznie mnie nastraszyłeś Zuiho,;-(, Ale i ten model czeka w kolejce, więc z chęcią będę zaglądał.

--
W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............

 
11-03-17 09:14  Odp: [R] I-58 Otsu Gata (B3) stan na rok 1944 (1:200) [Na podstawie modelu z MO]
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Cyryl,

Tak ten model wg mojej opinii przedstawia tylko zielony japoński lotniskowiec przypominający Zuiho. Ładny dla kogoś komu nie zależy na dokładności historycznej. Ale kiedy wszystkie pomosty na burtach są albo złego kształtu albo źle umiejscowione (np. jeden długi pomost w modelu to tak naprawdę 3 mniejsze i to umiejscowione na różnych wysokościach) to może to zniechęcić do klejenia. Ale... to dyskusja na inny wątek. Tu rządzi mały podwodniaczek:)

Oklejam właśnie powoli burty:


--

Post zmieniony (02-10-18 14:34)

 
15-03-17 08:01  Odp: [R] I-58 Otsu Gata (B3) stan na rok 1944 (1:200) [Na podstawie modelu z MO]
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Cześć,

Skończyłem oklejać kadłub pasami poszycia.



Teraz szpachlą akrylową pozalepiam co większe dziurki i pokryje go ponownie cyjanoakrylem dla utwardzenia i impregnacji. Kadłuby po takich zabiegach są bardzo sztywne i twarde.

--

Post zmieniony (02-10-18 14:34)

 
15-03-17 12:20  Odp: [R] I-58 Otsu Gata (B3) stan na rok 1944 (1:200) [Na podstawie modelu z MO]
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

No to śledze postępy

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
15-03-17 17:45  Odp: [R] I-58 Otsu Gata (B3) stan na rok 1944 (1:200) [Na podstawie modelu z MO]
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Fajny.
Mam pytanie odnośnie budowy kadłuba.
W wycinance jest on zaprojektowany w "stylu samolotowym". Czy zmniejszałeś wręgi i oklejki o grubość poszycia i ewentualnie szpachli?
I na jakiej podstawie robiłeś linie podziału blach poszycia? jeśli można wiedzieć?
Pytam bo też się przymierzam do tego modelu, tylko w wersji takiej jak przewiduje wycinanka.
Pozdrawiam.

--
W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............

 
15-03-17 21:38  Odp: [R] I-58 Otsu Gata (B3) stan na rok 1944 (1:200) [Na podstawie modelu z MO]
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Nie zmniejszałem obwodu wręg. Kadłub robiłem tak jak sugerowano w wycinance. Jedynie co robiłem inaczej to sklejałem segmenty od środka w obie strony a nie jak sugeruje wycinanka - od rufy ku dziobowi. Warstwa szpachli to są u mnie dosłownie "części milimetra". Nigdy nie nakładam tony szpachli bo jej nie lubię. Nakładałem ją tylko w miejscach gdzie tego potrzebowałem lub jak popełniłem jakiś błąd który musiałem wyrównać. Najwięcej szpachli musiałem dać na dziób żeby nie było widocznych załamań na wręgach (ostatni segment) Reszta to farba z puszki. Pasy poszycia naklejałem bezpośrednio na kadłub.

Podział blach wzorowałem na tych rysunkach,



oraz zdjęciach łodzi podwodnych typu B z tej publikacji:


Pozdrawiam,
Kuba

Post zmieniony (02-10-18 14:35)

 
16-03-17 16:22  Odp: [R] I-58 Otsu Gata (B3) stan na rok 1944 (1:200) [Na podstawie modelu z MO]
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Wszystko jasne.
Dzięki.

--
W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............

 
16-03-17 21:23  Odp: [R] I-58 Otsu Gata (B3) stan na rok 1944 (1:200) [Na podstawie modelu z MO]
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Cześć,

Kadłub pokryłem cyjanoakrylem dla utwardzenia i przeszlifowałem drobnym papierem ściernym.



Obecnie pracuję nad pokładem



W celu lepszego odwzorowania miejsca przelewowego które było umiejscowione na łączeniu części kadłuba lekkiego i głównego zamierzam zrobić taką modyfikację.



Chodzi o tą szczelinę na prawie całej długości kadłuba między poszyciem lekkim a głównym. Widać ją na renderze tego modelu z relacji budowy modelu testowego



Uważam że zrobienie tego bez poziomej podpory na całej długości mogłoby zwichrować krawędź burty.

Do zobaczenia w kolejnej odsłonie.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
16-03-17 21:47  Odp: [R] I-58 Otsu Gata (B3) stan na rok 1944 (1:200) [Na podstawie modelu z MO]
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Podoba mi się to co już wykonałeś.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024