FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
09-03-17 01:32  [R] Mil Mi-14PŁ 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Cześć,
tym razem chciałem przedstawić Wam trochę zdjęć z budowy PŁa n/b 1001. Model jest opracowany w skali 1:50 i w założeniu ma się składać z niewielkiej ilości nieskomplikowanych części. Ma przez to być łatwy do sklejenia dla początkującego a jednocześnie graficznie dopracowany i atrakcyjny mimo pewnych uproszczeń bryły.

Jeszcze w wersji 2D:


Kilka pierwszych segmentów środkowej części kadłuba:


I spód kadłuba, charakterystyczny kształt bezredanowej łodzi:


Kabina pilotów, model można wykonać bez wnętrza, wtedy w segmentach zostawiamy niebieskie pola (widać je na drugim zdjęciu). Na potrzeby tej relacji robię wersję maksimum:


Ciąg dalszy mam nadzieję wkrótce nastąpi.

 
10-03-17 00:11  Odp: [R] Mil Mi-14PŁ 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzięki wszystkim za zainteresowanie. Tak, jest to moje opracowanie (siatki) a graficznie dopieścił je jak nietrudno się domyślić po komentarzu Chopin. Skala 1:50 wynika z przyjętej konwencji przystępnego modelu dla początkujących. Jeżeli ma być mniej elementów to bryła musi być uproszczona więc lepiej będzie wyglądał w mniejszej skali. Chociaż model i tak będzie całkiem spory ze względu na duże rozmiary oryginału.

Trudno w tej chwili mówić o jakiejś dacie ukazania się modelu, mimo wszystko trochę jeszcze zostało przy nim pracy.

Chopin: pasowanie grafiki jest bardzo dobre, jak będą się pojawiać jakieś uwagi to będziemy już konsultować na maila, czy i jak poprawiać. Jeśli chodzi o sklejki to rzeczywiście gdyby były kolorowe to w przypadku powstania szpar mniej rzucałyby się w oczy, jednak z tym wstrzymajmy się chwilę bo widzę, że trzeba będzie niektóre poprawić.

 
13-03-17 01:43  Odp: [R] Mil Mi-14PŁ 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Coś się porobiło ze zdjęciami w pierwszym poście, teraz już działają ale wcześniej photobucket przywrócił mi konto do stanu sprzed kilku dni przez co wszystko co skasowałem wróciło a co wrzuciłem znikło. Na maila do supportu z kulturalnym pytaniem "WTF?" nie dostałem odpowiedzi za to zacząłem dostawać od nich reklamowy spam.

Wracając do tematu:

Kupiłem dzisiaj w końcu folię na okładki do bindowania więc mogłem powklejać okienka i skleić razem górne i dolne elementy środkowej części kadłuba. Od przodu i od tyłu wpasowane jest po jednej wrędze.



Przód kadłuba z kabiną pilotów, wszystkie te elementy musiałem pomalować po drugiej stronie arkusza na szaro żeby wnętrze nie raziło białymi ścianami.



Po kolei części składają się w zgrabny nosek.



Dopasowany na sucho do reszty kadłuba, pasuje elegancko. Zanim jednak go dokleję muszę dokończyć kabinę pilotów i wkleić ją do wnętrza przedniej części kadłuba i dopiero taki komplet złożyć razem z resztą.



W międzyczasie powstają też trzy segmenty tyłu kadłuba.

 
14-03-17 21:33  Odp: [R] Mil Mi-14PŁ 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Cześć Ostoja, podejrzewam że jest tu więcej podglądaczy tylko nieliczni piszą:)
Zabrałem się dzisiaj za oszklenie ale ze względu na trudności jakie napotkałem, wynikające z konieczności wycięcia cienkich ramek i poklejenia tego na folii, tym razem zdjęć nie będzie. Muszę to zrobić jeszcze raz z drugiego egzemplarza.

 
19-03-17 23:31  Odp: [R] Mil Mi-14PŁ 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Przednia szyba wklejona, ostatni element czeka na kabinę pilotów, bo potrzebny będzie dostęp od góry podczas wsuwania całego kokpitu:



I rzeczony kokpit, już z fotelami, drążkami, orczykami i tablicami:



Najtrudniejsza faza, czyli połączenie tego razem i zaklejenie daszka. Kabinę wsuwałem najpierw dołem i kiedy podłoga została przyklejona do noska a tablice przyrządów do ścian, górą wjechał sufit z górnymi tablicami przełączników. Rozwiązanie jest skuteczne ale zawiodłem trochę jako modelarz i nie jestem do końca zadowolony z tego jak ładnie to wyszło. Jak na prototyp wystarczy.



Spasowany na sucho z całą resztą:



Tylna część kadłuba:



Wyciąłem też elementy osłony silników i przekładni, już niedługo przyjdzie ich kolej.



To tyle na dziś, najtrudniejszy i najbardziej pracochłonny etap mam już za sobą więc mam nadzieję że uda się trochę przyspieszyć ślimacze tempo.

 
20-03-17 22:19  Odp: [R] Mil Mi-14PŁ 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Chopin mają tą samą konstrukcję, wewnętrzną stronę kartonu pomalowałem szarym akrylowym Revellem i tylko dodałem nóżki bo ich rzeczywiście na arkuszach brakowało. Zastanawiam się nad dorysowaniem jeszcze jednej części do foteli żeby nie trzeba było malować i jednocześnie siedziska będą ładniej wyglądały.

Rozumiem ciągoty do 1/33, taka skala miałaby pewne oczywiste zalety i dość praktyczne wady. Kiedy będziecie mogli zobaczyć model w pełnej krasie możemy wrócić do rozważania która skala jest najlepsza.

 
29-03-17 21:01  Odp: [R] Mil Mi-14PŁ 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Szkielecik górnej części kadłuba:



Który następnie trzeba okleić kilkoma elementami. Generalnie łatwiej je najpierw wstępnie uformować, skleić razem a potem owinąć na szkielecie niż robić to pojedynczo:





Tyłek musiałem kleić jeszcze raz z drugiego egzemplarza bo pierwszy przesączyłem na krawędzi klejem-BCG-podobnym i ze stożkowego elementu zrobiła się trąbka:



Na deser nauczka dlaczego nie należy dobierać koloru retuszu pod sztucznym oświetleniem. W pierwotnej wersji mieszałem farby akrylowe przy lampce z ledową "żarówką" i wszystko było ok dopóki nie zobaczyłem tego następnego dnia przy świetle słonecznym - retusz był zbyt różowy. Więc popołudniu domieszałem przy oknie inną kompozycję barwną i tak teraz wygląda pod lampką. Balans bieli jest ok - pod lampą błyskową wychodzi tak samo. A na słońcu retusz jest praktycznie niezauważalny.



--

 
29-03-17 23:47  Odp: [R] Mil Mi-14PŁ 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Umknął bo, o ile w ogóle był, to był na arkuszu ze szkieletem. Niektórych elementów mogło brakować i przez to też nie wszystkie są wycięte laserem.

 
04-04-17 23:31  Odp: [R] Mil Mi-14PŁ 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzisiaj tylko jedno zdjęcie bo już późno na pstrykanie lampą, więcej fotek z postępów zrobię i wrzucę jutro. Środkowa część kadłuba z doklejoną już na stałe górą (silniki i przekładnia). Przód i belka ogonowa nadal pasowane na sucho.



--

 
05-04-17 22:57  Odp: [R] Mil Mi-14PŁ 1:50
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Ostoja - kanciaste wloty to ten kompromis na który trzeba było pójść żeby model był stosunkowo prosty. I tak mam wrażenie że miejscami można było okroić liczbę elementów. Priorytetem dla mnie jest zawsze poprawność bryły i zachowanie proporcji, uproszczenia takie jak te wloty są w mojej ocenie akceptowalne jeżeli są świadomym wyborem i robione są z głową.

Belka ogonowa:



Gondole podwozia głównego wymagają jeszcze retuszu bo białe krawędzie mocno rzucają się w oczy, ale te wszystkie podmalówki zrobię pewnie dopiero w weekend jak będę mógł posiedzieć nad modelem przy świetle dziennym.



Widać powoli światełko w tunelu, w zasadzie to co zostało to głównie drobnica.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024