FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 29Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 
11-10-07 23:15  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Pablo76   

Witam Wszystkich

Jestem nowy na tym forum, ale zaglądam tu od dłuższego czasu. I pomimo tego, że nie jestem modelarzem, to postanowiłem podzielić się z Tobą Mariuszu, jak i innymi kolegami budującymi modele parowozów, swoją (zaręczam ugruntowaną) wiedzą na temat ich budowy. Wierzę, że moje "czepialstwo" nie zostanie źle odebrane i pomoże wszystkim tworzyć w przyszłości modele wręcz genialne- o talent i Wasze umiejętności (a w szczególności Twoje Mariuszu) nie muszę , jak widzę się martwić :)

Zanim przejdę do konkretów- Mariusz BRAWO!!! Ale...

O tym wkrótce :)

Pozdrawiam serdecznie

Paweł

 
15-10-07 16:21  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Dzisiaj zademonstruje jak zrobiłem budkę maszynisty (część zewnętrzną).

Najpierw zrobiłem podłogę z tektury 1mm i nakleiłem na nią drewniane paski, które następnie nieco przybrudziłem. Te "białawe" miejsca to odblaski, ślady po "rozlanej" wodzie i oleju:





Następnie zrobiłem wszystkie ścianki boczne i drzwiczki. Ścianki przednia i tylna są trochę niedokładnie spasowane (cześć zewnętrzna z wewnętrzną) . Należy wyciąć z zapasem jak na zdjęciach ten biały naddatek. Każdą ściankę malowałem trzykrotnie. Napisy zrobiłem metodą poprzednio opisaną przy klapie dymnicy i jak dla mnie to uważam, że wyszły zupełnie przyzwoicie. Są małe niedokładności, ale na którym parowozie były one namalowane idealnie, nie zatarły się i nie przybrudziły ?





W dalszej kolejności skleiłem ze sobą wszystkie ściany. Podłoga jest cały czas nie przyklejona.



Dorobiłem nowe pokrycie dachu. W oryginale składa się ono z trzech pasów blachy. Zrobiłem od podstaw klapę na dachu. Po pomalowaniu dach pobrudziłem. Z całego nadwozia parowozu dach był najbardziej brudny i przyrdzewiały.





I mała przymiarka na sucho do całości



Na zewnątrz pozostało dorobić jeszcze różne tabliczki, poręcze, uchwyty, zaczepy, boczne szybki i wstawić drzwi. W środku budka będzie malowana i częściowo wykładana drewnem, ale o tym w następnym odcinku.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
16-10-07 00:30  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Gdybyś nie był precyzyjnym to bym się nie czepiał. Na dachu twojej budki brakuje haków.


Ja w swojej "dwójce" zrobiłem to tak:

Jak będę miał trochę czasu to porobię więcej fotek.
Pozdrawiam.

P.S-Mam takie pytanie, czy modele tak dużych parowozów łączycie na stałe z tendrem, czy tender jest przyłożony tylko do modelu??? Skoro tak to jak wygląda sprawa połączeń różnych przewodów? jeżeli nie, to jak przenosicie model ?

 
16-10-07 10:02  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Robert B. - tym razem to się faktycznie czepiasz i to bez powodu :-). Napisałem przecież wyżej, że "pozostało dorobić jeszcze różne tabliczki, poręcze, uchwyty, zaczepy". To co nazywasz hakiem to zaczep. Wszystkie odstające elementy, żeby nie uległy uszkodzeniu w trakcie prac, zostaną zamocowane po zrobieniu wnętrza. Na dachu widać miejsca przyklejenia zaczepów - są na nie naklejone prostokąty z taśmy maskującej (lepiej się będą trzymały nie pomalowanego papieru).

Kwestię połączenia parowozu z tendrem masz wyjaśnioną na zdjęciach w mojej relacji Ol49.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
23-10-07 16:29  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

W dzisiejszym odcinku ciąg dalszy budki maszynisty - tym razem wnętrze. Ściany oraz sufit wyłożone są drewnianymi deseczkami. Zrobiłem okna boczne i okienka przednie, wstawiłem drzwi. Okna i drzwi są częściowo otwarte. Dorobiłem skrzynkę elektryczną z włącznikami. Nie jest to super cacko jak u innych, ale specjalnie się do tego elementu nie przykładałem, bo pod sufitem po zamontowaniu budki na stałe, będzie mało widoczny. Zrobiłem też wszystkie poręcze i parę mniejszych detali. Pozostałe brakujące elementy przykleję dopiero po zamontowaniu budki na stałe. Budkę odkładam na bok, najpierw zrobię pozostałe wyposażenie stojaka kotła.

Oto parę fotek:











Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
23-10-07 17:20  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Ciekawie to wygląda. Choć już w swoim życiu widziałem wiele parowozów, jeszcze nigdy nie spotkałem się z budką maszynisty wyłożoną od środka ,,boazerią" ;-)

--



Post zmieniony (23-10-07 17:21)

 
24-10-07 11:05  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

PiterATS - w parowozach Ty2 taka "boazeria" była powszechna. W zachowanych jeszcze pod parą parowozach Ty2 911 i 953 (w Chabówce) też ją możesz spotkać. Czasami te deski są pomalowane farbą, ale w 911 zachowały się w stanie surowym (nie licząc środków konserwujących, oleju i brudu)



Ta boazeria to pikuś. Żona zażyczyła sobie, aby wskazówki w manometrach się ruszały, pokrętła obracały, a w wodoskazach była woda :-)

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
24-10-07 19:35  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Hej
Chyba mam Déjà vu :), he he he he, Jak byś potrzebował schematu rozmieszczenia instalacji elektrycznej w budce maszynisty to odezwij się. A tak po za tym to podoba mnie sie to bardzo.

 
30-10-07 17:14  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Dzisiaj tylko małe co nieco. Zaczęło się robienie wyposażenia, które jest małe, zabiera sporo czasu i jest mało efektowne luzem. Zrobiłem parę detali, które będę montował w dalszej kolejności. Najwięcej czasu zabrały mi pokrywy zaworów wyczystkowych (możecie mnie poprawić, jeśli się to inaczej nazywa) w liczbie 10 szt. Oryginalne pokrywy były sklejane metodą listkową. Ja je zrobiłem z 3 sklejonych ze sobą kółeczek z tektury 1mm. Następnie nożykiem olfa ściąłem wstępnie brzegi i po nasączeniu CA szlifowałem (powtarzać kilka razy), aż do uzyskania wymaganego kształtu. Jedną pokrywkę robi się godzinę, ale warto, gdyż wyglądają chyba lepiej niż te oryginalne z wycinanki.

Oto kilka fotek z frontu robót:





Do końca grudnia tempo prac raczej nie wzrośnie, bo w tym czasie mam więcej pracy zawodowej. Ale i tak postaram się co tydzień coś tu wstawić.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

PS. Kto wie co to za samolot w rogu ostatniego zdjęcia ?

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
30-10-07 19:30  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 32


 - 4

B 17 G :-)
Zgadłem?

Co wygrałem? ;-)

--

Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI




Post zmieniony (31-10-07 00:03)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 29Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024