FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
03-03-17 21:46  [R/G] HMS Boxer 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 101)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Cześć!
W ramach przerwy od Dreda postanowiłem skleić jakąś niedużą łajbę. Wybór padł na model HMS Boxer z Bumażnoje Modelowanie, autorstwa Aleksandra Kustowa. Okręt ten należał do typu Ardent - bardzo wczesnego typu niszczycieli. Zbudowany został w 1894 roku i pełnił służbę do 8.2.1918, kiedy to zatonął po zderzeniu ze statkiem handlowym (cóż, zdarza się). Nie zasłużył się niczym szczególnym, przynajmniej z tego co zdołałem ustalić. Był uzbrojony w 1 działo 76mm, 5 dział 57mm i 2 pojedyncze wyrzutnie torped 450mm. Informacji i zdjęć nie ma w internecie wiele, więc raczej pola do popisu przy waloryzacji nie będzie. Udało mi się znaleźć 3 malutkie zdjęcia i rysunek jednego z bliźniaków.

Jak odjąć szkielet i zapas koloru wychodzą 2 arkusze A4 :D

Zacząłem od sklejenia szkieletu. Został on zaprojektowany z całymi wręgami i podzieloną na połowy wzdłużnicą, wkładaną z boków, ale przy tak małej jednostce to mi nie przeszkadza, a nawet ułatwia sprawę. Szkielet z laserów skleił się bez problemów. Problemem jest za to pokład. W moim egzemplarzu i wszystkich innych które widziałem na własne oczy rozlała się farba drukarska tworząc małe, różowe kropki na pewnej liczbie elementów. Najbardziej przeszkadza to właśnie na pokładzie, na innych nie rzuca się tak w oczy. Wyretuszowałem to nakładając małe kropki z szarej farby. Kolor troszeczkę się odróżnia, ale po przyklejeniu wszystkich elementów stanie sie to mniej widoczne. Szkielet osadziłem na podstawce, teraz czas na jego szlifowanie i oklejanie poszyciem.


Post zmieniony (07-08-17 11:27)

 
04-03-17 07:38  Odp: [R] HMS Boxer 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 101)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Też mi się podoba ten modelik, ale właśnie te różowe kropki za każdym razem ilekroć go oglądałem, trochę mnie od niego odpychały. Myślałem, że są jakies egzemplarze, które tego nie mają, ale z tego co piszesz, pewnie to ogólny problem z "trądzikiem" tej wycinanki:).
Chętnie zatem popatrzę, jak się z Boxerem poboksujesz:).

A ogólnie podoba mi się kierunek, w którym zmierzasz wybierając kolejne modele - coraz wcześniejsza epoka:)

Pozdrawiam

 
04-03-17 19:04  Odp: [R] HMS Boxer 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 101)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Uwielbiam te wczesne niszczyciele i dlatego z ciekawością będę śledził Twoją relację. Życzę powodzenia.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
05-03-17 11:38  Odp: [R] HMS Boxer 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 101)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Mariaszek:
Znalazłem już kolejny problem z drukiem, na szczęście ledwo widoczny - jeśli masz wycinankę pod ręką przyjrzyj się bardzo uważnie bulajom na burtach.
Tak wyszło, że poszedłem trochę wstecz w czasie, następny okręt po tych dwóch będzie już raczej drugowojenny, choć marzy mi się jakiś brytyjski predrednot. Może kiedyś ktoś wyda jednego z nich :)

Borowy:
Dzięki za zainteresowania. Bardzo ciekawie wygląda to jak przyłoży się jego kadłub do kadłuba drugowojennego niszczyciela - cały zmieściłby się w części podwodnej.

 
13-03-17 21:30  Odp: [R] HMS Boxer 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 101)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Kadłub wraz z częścią podwodną skończone.

Poszycie dna jest zrobione na zakładkę z poszyciem burt, z wyjątkiem rufy. Nie ma o tym informacji w instrukcji. Oklejałem od rufy do dziobu, podklejając każdy element poszycia papierem offsetowym dla usztywnienia. Okazało się, że było to za mało i są widoczne gdzieniegdzie krowie żebra. Jak ktoś będzie sklejać Boxera to ja bym radził bardziej zeszlifować szkielet i podklejać tekturą 0,2mm. Element rufowy (29) był u mnie za duży i musiałem z niego ściąć chyba z 1mm długości. Poza tym poszycie dna pasowało dobrze. Element dziobowy przykleiłem później - razem z burtami, dopasowując do pokładu.


Burty były zaprojektowane z zapasem długości około 3mm, o czym instrukcja nie wspomina. Stanowi to problem, ponieważ ich elementy mają bulaje na skrajach. Ja odciąłem pierwszy od dziobu bulaj ze środkowego elementu burt i potem odcinałem po troszeczku poszycia z dziobowego elementu. Jakbym odcinał tylko z dziobowego to skończyłbym w połowie jednego z bulajów! Bulaje wyciąłem, podkleiłem i oszkliłem. Burty po dostosowaniu długości pasowały idealnie. Obawiałem się jak wyjdzie zwężanie się kadłuba ku górze, ale wszystko pasowało bez problemów.


Zrobiłem też część podwodną modelu - śruby i stery. Popełniłem błąd i niestety wały śrub się lekko rozchylają, na szczęście widać to tylko patrząc od spodu. Opadają tez nieco, ale to jest akurat zgodne z instrukcją. Poza tym ponownie problemów nie zanotowano.


Rzut oka na całość:


Teraz czas na uformowanie i przyklejenie pokładu dziobowego, relingi, polery i sprzęt kotwiczy.

Post zmieniony (07-08-17 11:30)

 
26-03-17 18:23  Odp: [R] HMS Boxer 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 101)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Kolejny etap budowy za mną.

Prawidłowe uformowanie i przyklejenie pokładu dziobowego było dość pracochłonne i wymagało ostrożności, ponieważ całość opiera się tylko na jednym elemencie szkieletu. Dla sztywności płaską cześć podkleiłem papierem offsetowym. Relingu są 2 rodzaje - na dziobie jest wyższy i gęstszy niż z tyłu. Żeby móc go przyklejać musiałem zrobić osłony dział, a żeby je zrobić musiałem wykonać "nadbudówkę" - sterówkę i podstawę działa. Brezent na relingu zrobiłem z chusteczki.


Reling zrobiłem "normalnie" z drutu i żyłki. Początkowo chciałem użyć fototrawionych słupków z GPMu, ale po testach okazało się, że mają dla mnie więcej wad niż zalet. Bardzo łatwo wyginają się, ciężko jest je wsadzić w pokład i o ile średnica otworów w słupkach do podwójnego relingu jest OK i da się tam nawet wsadzić drut 0,2mm to w potrójne słupki nie byłem w stanie wsadzić żyłki 0,12mm. Być może będę tych słupków niekiedy używał, ale raczej nieczęsto. Wykonałem też resztę wyposażenia dziobu. Problemy miałem tylko z łańcuchem kotwicznym - chwilę musiałem się pogapić na rysunek w instrukcji żeby zrozumieć, jak on ma przebiegać.


Ciekawostką są flagsztoki. Jeden na dziobie, drugi na rufie, części 99 i 100. Każdy 2 podpory, normalka. W wycinance są do wycięcia z papieru co uważam za przesadę. Ja zrobiłem je z drutu. Znajdują się też w zestawie dodatków laserowych od GPMu, gdzie przyjęły dość ciekawą formę:


Teraz wezmę się za kominy i drugą podstawę działa.

Post zmieniony (07-08-17 11:33)

 
27-03-17 07:36  Odp: [R] HMS Boxer 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 101)
Black_Cat 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Fajny model.
Aż miło popatrzeć na Twoją pracę :)

 
12-04-17 22:20  Odp: [R] HMS Boxer 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 101)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Dzięki :)
Fajnie się składa takiego malucha, w miarę sprawnie idzie.

Zrobiłem kominy i drugą podstawę pod działo. W kominach wyloty (cz. 48c i 49c) były zdecydowanie za duże i trzeba je było solidnie przyszlifować. Formowanie wewnętrznych rur też nie było łatwe. Poza tym obeszło się bez większych problemów.


Całość w obecnym stanie:


Teraz zabieram się za "drobnicę pokładową" w tym koło 20 włazów i niewiele mniej wywietrzników.

Post zmieniony (07-08-17 11:36)

 
24-04-17 21:45  Odp: [R] HMS Boxer 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 101)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Wyposażenie pokładu zrobione.
Mogłem wreszcie poćwiczyć robienie wywietrzników :)
Początkowo wychodziły średnio i to widać (szpary i kanciastość kilku z nich), ale w połowie nabrałem wprawy. Mam też wrażenie, że albo część była źle zaprojektowana (ostatni segment za duży), albo autor chciał, żeby ostatni segment częściowo nachodził, a nie tylko stykał się z wcześniejszym. Poza tym problemów nie było a łajba zaczyna już coś przypominać.


W kolejnym odcinku uzbrojenie.

Post zmieniony (07-08-17 11:39)

 
25-04-17 16:03  Odp: [R] HMS Boxer 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 101)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Ładnie to wygląda. Jak będziesz robił w przyszłości wywietrzniki to weź od środka uformuj je trochę na okrągło np. drewnianą końcówką pędzelka.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024