FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
24-02-17 19:03  [technika] - klej który do czego?
Mirek   

Witam.Zakupilem takie kleje:butapren,patex Express,patex classic uniwersal, uhu hart,bcg.Prosze doświadczonych modelarzy o podpowiedź który do jakich części i powierzchni.I jaki jeszcze warto byłoby klej dokupić. I co to są kleje polimerowe i konkretnie jaki warto kupić.z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie

 
24-02-17 19:15  Odp: [technika] - klej który do czego?
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Kolego, przecież zadałeś to samo pytanie w innym temacie i dostałeś już na nie odpowiedź. Po co nowy temat?

--

Post zmieniony (24-02-17 19:24)

 
24-02-17 19:32  Odp: [technika] - klej który do czego?
Mirek   

W tej miejscowości co mieszkam tylko takie kleje udało mi się kupić. Czytałem na forum wszystko o klejach i szczerze zgłupialem. Chodzi mi o to czy te konkretne co kupiłem są wystarczające i co nimi Kleic (czy małe części,duże itp.)pytam dla uporządkowania wiadomości.Nie ma się co dziwić.czasem początkujący żądają trochę "dziwne" pytania.

 
24-02-17 19:45  Odp: [technika] - klej który do czego?
MSB 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Cztery z wymienionych przez Ciebie klejów są opisane tutaj. Zawsze to trochę wiedzy, miłej lektury.

--

 
24-02-17 19:49  Odp: [technika] - klej który do czego?
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Mirek, nie mam pretensji o to że zadajesz jakieś dziwne pytania, tylko o to że najpierw pytasz w jednym temacie, dostajesz odpowiedź i *pomimo tego* zakładasz nowy temat z tym samym pytaniem na które ludzie ci już zaczęli gdzie indziej odpowiadać.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
25-02-17 00:30  Odp: [technika] - klej który do czego?
Piterkowiec 

Na Forum:
Galerie - 12
 

Panie Mirku,
nawet najlepszy opis klejów i technik ich zastosowania oraz nanoszenia nie zastąpi prób, kombinowania, a przede wszystkim praktyki i doświadczenia zdobywanego podczas sklejania modeli.

Kupił Pan 4 kleje : 3 polimerowe (patex Express,patex classic uniwersal, uhu hart)
i jeden wodny (BCG).

Moja rada jest taka, niech Pan zaopatrzy się w jakiś prosty i niedrogi model.
Osobiście polecam wydawnictwo "Profile" Kartonowa Kolekcja, a w niej chociażby Fokker E.V.

Przed sklejaniem warto zeskanować poszczególne arkusze wyłącznie na własny użytek aby w razie "zepsucia" jakiejś części móc ją dodrukować.

Początkiem sklejania modelu będzie wykonania szkieletu kadłuba oraz kabinki.
Jest tam kilka części szkieletowych do podklejenia.
Na każdą część proszę zastosować inny klej polimerowy (patex Express,patex classic uniwersal, uhu hart).

Zapewne już wówczas (podczas nanoszenia kleju) zauważy Pan, że klej X Panu pasuje, a klej Y już nie. Bo to zależy od upodobań.
Jedne kleje schnął krótko inne dłużej. Jedne bardziej nitkują inne mniej bądź wcale.
Większość z nich ma mało przyjemny zapach.
Natomiast kleje polimerowe mają to do siebie, że ich nieumiejętne (oczywiście nieumyślnie) stosowanie może powodować zabrudzenie sklejonych powierzchni.
Wiadomo jak to jest podczas klejenia, gdzieś się ciapnie pędzlem, bądź za grubo się nałoży i wychodzi nadmiar kleju który ciężko usunąć (zwłaszcza na drobnicy).
A te zabrudzenia widać i zwyczajnie się nieestetyczne.
Dlatego do sklejania stykowego, drobnicy raczej się nie nadaje.

Klej polimerowy można nakładać pędzlem o średnio-twardym włosiu, zużytą kartą płatniczą/lojalnościową , paluchem, wykałaczką itd. Chodzi o to aby w nałożyć równomierną i stosunkowo cienką ilość kleju na powierzchnię, aby po dociśnięciu klej nie wypłynął spod sklejanych powierzchni.

Oj , chyba mój wywód jej zbyt długi.

W każdym, niezależnie od tego jaki jakiego użyje Pan kleju (polimerowego) do podklejania, zapewniam Pana, że po sklejeniu pierwszego modelu, nabierze Pan tyle doświadczenia, że następny model będzie lepiej wykonany.

--
Pozdrawiam

Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" Lao-tzu, chiński filozof

 
25-02-17 15:57  Odp: [technika] - klej który do czego?
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

http://www.jankolodziej.neostrada.pl/images/abc.pdf

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024