FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
21-02-17 17:37  Tektura do podklejania
whitek92   

Witam wszystkich. Może temat już oklepany. Szukałem odpowiedzi na moje pytanie ale nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
Właśnie zamierzam rozpocząć przygodę z modelarstwem kartonowym. W instrukcji do modelu z 1970 roku piszę "...wyszczególnione części naklejamy na tekturę...". Nie ma informacji jakiej grubości ma to by tektura? Czy ktoś może mi podpowiedzieć jaka ma to być grubość tektury? Czy musi być to koniecznie tektura modelarska czy może gdzieś znajdę zamiennik takowej jak np. opakowanie, jeśli tak to jakie konkretnie? Pozdrawiam.

 
21-02-17 17:40  Odp: Tektura do podklejania
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Najszybciej znajdziesz w papierniczych lub plastycznych. Możesz też wykorzystać np różne pudełka z jednolitej tektury.
Najczęściej używana grubość tektury to 1 mm.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
21-02-17 17:41  Odp: Tektura do podklejania
FloggerB   

Brakowało tego wątku oj brakowało :)))

 
21-02-17 17:53  Odp: Tektura do podklejania
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=210868&t=210868&filtr=0&page=1
Warto poczytać. Na większość swoich pytań znajdziesz odpowiedź w tym poradniku

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
21-02-17 19:14  Odp: Tektura do podklejania
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

whitek92 > tak jak powiedział kolega Bizon: najpierw przejrzyj poradnik a potem poszukaj w sklepie plastycznym. Zdecydowana większość sklepów prowadzonych przez wydawnictwa wydające modele kartonowe sprzedaje tekturę - możesz kupić przez internet. Najprawdopodobniej potrzebujesz tektury 1mm. Możesz to zresztą łatwo zmierzyć patrząc na szerokość wycięć we wręgach modelu. Co do materiałów zamiennych byłbym ostrożny - pod żadnym pozorem nie używaj tektury falistej.

Nieśmiało zasugeruję również, że model wydany blisko 50 lat temu może mieć fatalną jakość kartonu i będzie ci go bardzo trudno uformować. Pomyśl czy nie znalazłbyś czegoś dla siebie wśród nowszych wydawnictw. Powiedz co cię interesuje to doradzimy wybór pierwszego modelu.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
21-02-17 19:15  Odp: Tektura do podklejania
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Ja kupuję czteropak biera i po opróżnieniu ostatniego, tekturkę mam ja tra, la, la do
podklejania moich naprawdę starych modelarzy.
Proszę nie brać tego na poważnie, żartowałem sobie by wszczepić ciut humoru.....
Ja Tobie proponuję odwiedziny w sklepie z art papierniczymi, zapytanie o tekturę 1mm
grubości lub zakupy na aukcji, jest duży wybór.
Są także sklepy on-line modelarskie co prowadzą sprzedaż takowej, w dzisiejszych czasach to już nie problem. Pamiętam z młodych lat takie zielone bloki rysunkowe formatu A3, okładka tegoż bloku to była najlepsza tektura jaką zapamiętałem. Gruba na 1 mm i zarazem bardzo miękka w obróbce cięciem/ wycinaniem.
Kto szuka, znajdzie a kto próbuje, sam oceni.

 
21-02-17 19:24  Odp: Tektura do podklejania
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Proszę nie straszyć nowicjusza, jak ma ochotę na lata 70-te niech klei, zawsze może wyrzucić do kosza. Przecież to tylko zabawa a nie sposób na życie.....
Raz jest lepiej a raz gorzej, nie ten model to będzie inny, i tak dalej.....
Whitek92 - co to za model masz w planie skleić i dlaczego nazywa się Lenin?
Pozdrawia człek który powinien dyndać za wory wedle oceny niektórych nieprzychylnych jego poczynaniom z tzw dobrem narodowym, niwelujący pozostałe przy życiu egzemplarze......łobuz z niego całą gębą.....
Saluto ......

 
21-02-17 21:56  Odp: Tektura do podklejania
whitek92   

Dziękuję wszystkim za pomocne sugestie.
killy9999: interesują mnie głównie modele pojazdów militarnych z okresu II wojny światowej.
andy: skąd wiesz że chce skleić samochód Lenina?:) zgadłeś, właśnie taki model mam w planach. Jest ciekawy i myślę że na początek powinienem sobie z nim poradzić...

 
21-02-17 22:13  Odp: Tektura do podklejania
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> interesują mnie głównie modele pojazdów militarnych z okresu II wojny światowej.

Zostawię w takim razie doradzanie kolegom i koleżankom, bo pancerka to nie moja działka. Ale faktycznie ten pojazd Lenina wygląda dobrze na początek.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
21-02-17 22:22  Odp: Tektura do podklejania
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Pojazd Lenina? Ten z gąsienicami...? ;-)
Pamiętam czasy, kiedy nie było sklepów internetowych,ba! - internetu w ogóle...
A do sklepu modelarskiego ( kiedyś i takich nie było, tak,tak...) było daleko. Że o wyspecjalizowanych sklepach dla plastyków , majsterkowiczów nie wspomnę.
Polowało się na każdy kawałek tekturki ; opakowanie po czekoladkach, tektura usztywniająca kupioną koszulę, pudełka po butach, usztywnienie bloku technicznego" itp...
Do dzisiaj mam takie zapasy.
Jeśli wydawca modelu nie podaje konkretnej grubości tektury do podklejenia, trzeba uruchomić wyobraźnię..
Tak jak w piosence: "...wyobraźnia w takich razach zwykle leczy i pomaga..." ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024