FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
12-02-17 13:09  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Strzałeczka Kolego Sympatyczny :) Gdybyś chciał w czasie budowy podeprzeć się zdjęciami jakiegokolwiek detalu, to wrzucaj śmiało pytanie (przed jego sklejeniem) podając jedynie numer detalu w wycinance, ponieważ posiadam pełną dokumentację fotograficzną kilku bliźniaczych jednostek. Wrzucę Ci do relacji i będziesz wszystko wiedział :)

P.S. Pozdro 500

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
12-02-17 14:24  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"
Dombeer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 3


 - 1

O kurde Piterski!!! Piotrek Ty żyjesz !!! :)

 
12-02-17 20:30  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Piszesz, że nie pokazano jednoznacznie od czego zacząć kadłub, ale jak zobaczysz rysunki montażowe to znajdziesz taki, na którym widać następującą kolejność: szkielet - poszycie - odbojnice (bo właśnie na jednym z rysunków widać, iż należy dokleić poszycie burt do wewnętrznej krawędzi odbojnic) i dopiero na końcu pokłady. Tego bym się jednak trzymał.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
19-02-17 23:23  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Pogaduchy
Wiem, że to może być małe zaskoczenie, ten mój niespodziewany powrót i dziękuje za miłe przywitanie.
Jak jakiś czas temu próbowałem skończyć Gaza, to z przerażeniem stwierdziłem, że nie wiem co ja mam robić. Dlatego znowu się to odwlokło i zaczynam od nowa.
No dobra wypadało by pokazać chociaż niewielkie postępy. Moje inne pokręcone audiofilskie hobby trochę mi tu ostatnio kłody rzucało pod nogi i kilka dni uciekło.
Coś tam prace postępują jednak do przodu.

Relacja
Wiadomo jak to jest z MM nie wszystko i nie zawsze pasuje w nich jak w puzzlach i czasem trzeba kilka różnych elementów pasować w przysłowiowym powietrzu.
Po przymiarkach pokładu doszedłem do wniosku, że przykleję go, tak jak się to zazwyczaj robi, czyli na początku oklejania szkieletu.
Pokład jest trochę większy od szkieletu bo ma wystawać tak by można uformować odbojnice. Astra sugerowałeś mi trochę inną kolejność ale sądzę, że chyba moja koncepcja ma ręce i nogi.
Chcąc sobie ułatwić jego dopasowanie i zwiększyć powierzchnię podparcia i styku zacząłem robić dodatkowe wzmocnienia.



I tak krok po kroku podszyłem nimi cały szkielet w jego górnej części.
Udało mi się nawet przeszlifować go w części dziobowej. Po uformowaniu pokładu i zaznaczeniu od spodu osi symetrii oraz krawędzi odbojnicy, bardzo to ułatwia jego przymiarkę.
Myślę że i klejenie też będzie łatwiejsze, tym bardziej że chcę to zrobić klejem introligatorskim Magic.
Do wyschnięcia trzeba będzie dać pewnie jakiś gumki recepturki więc wzmocnienie powinno zabezpieczyć go przed odkształceniami.



Wyciąłem też całe poszycie dolne kadłuba, na niektórych elementach na wszelki wypadek z naddatkiem.
Po wstępnych przymiarkach postanowiłem i tu dać dodatkowe wzmocnienia w szkielecie.



Na razie jest ich niewiele ale praca raczej jest z tych ... przymierz, dotnij, przymierz i przeszlifuj, a potem wklej.



Generalnie plan jest taki by doszlifować wzmocnienia przymierzając, do nich i szkieletu, pokład i poszycie części dennej. Zastanowić się czy dać identyczne na burtach, a potem klejenie.
Kolejność jaka wydaje mi się być właściwa to: najpierw pokład.
Pod pokład kopyto by było na czym model bezpiecznie oprzeć (powinienem mieć skan modelu to wykorzystam fragment szkieletu dla odtworzenia krzywizny).
W dalszej kolejności części poszycia dna, a potem dopiero burty.
CDN...

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
20-02-17 10:35  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Klej Magic Puzzle nie jest klejem introligatorskim - to klej na bazie wody podobny do Wikolu. Byłbym ostrożny z użyciem do klejenia wręg.
Po sklejeniu dość długo schnie i grube wręgi mogą się w miejscu klejenia ruszać - spoina plastyczna w pewnym sensie, chyba, że spoiny wzmocnisz SG.

 
20-02-17 14:39  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Cześć Piterski. Fajnie, że znowu jesteś.

--
serwusik

 
20-02-17 22:13  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Cześć Lelum Polelum miło Cie usłyszeć i zobaczyć w mojej relacji po tylu latach.

Ryszardzie Zawsze kleiłem szkielety klejami chemicznymi typu butapren i pewnie gdyby to był model wydawnictwa Haliński to nie odważyłbym się użyć Magica.
W tym jednak przypadku butaprenu użyłem tylko do naklejania wręg na tekturę.
Same cienkie arkusze z wręgami obficie polakierowałem bezbarwnym lakierem w spreju ale nie akrylowym by nie urosły. Dało to inną strukturę arkusza i ułatwiło jego naklejanie.

Sam szkielet wyciąłem i spasowałem tak by wręgi wchodziły luźno ale jednocześnie by się nie gibały w gniazdach. W tym celu dopasowałem szerokość wycięć bo są tam dwie grubości tektury 2mm i 1mm.
Samo złożenie szkieletu na sucho dało już zwartą i sztywną konstrukcję co dobrze świadczy o projektancie i wykonawcy :-))

W tym przypadku i po dawnych doświadczeniach w stosowaniu kleju BCG zdecydowałem się użyć Magika.Dozuje go oszczędnie nie przesadzam i przy pasowaniu poszczególnych części jak pokład czy poszycie odnoszę wrażenie, że jest ok.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
20-02-17 22:23  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jeśli już nastawiasz się na klej introligatorski, to ja używam kleju , który swego czasu kupiłem w Tesco, firmy DRAGON, w pomarańczowej plastikowej butelce. Przelewam go do mniejszej buteleczki, po starym kleju Pattexa, z cieńszą końcówką do dozowania. I to jest bardzo dobry klej !
Widzę, ze robisz poszycie kadłuba metodą zwiększania ilości podłużnic. A czy nie lepiej byłoby zrobić klasyczne podposzycie ? Masz szkielet zrobiony z solidnej tektury. I nie powinien się zwichrować. Zrobiłbym to tak: dodatkowe wręgi poprzeczne, cofnięte o grubość podposzycia, żeby było do czego je kleić, a oklejki podposzycia wyciąć z kopii na plujce, odpowiednio je skracając o grubość wręg. Wtedy masz gwarancję ,że poszycie nie zapadnie się. Podposzycie można zrobić ze ścisłej tektury ( okładka tekturowa z bloku technicznego np.),potem potraktować papierem ściernym. Wydaje mi się, że i burty też należy wzmocnić.
Czy zamierzasz przerobić model i dać pełne wyposażenie głównej nadbudówki ? :-))))

 
20-02-17 22:43  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

THEO nie wiem jeszcze jak do celowo wykonam model Halnego.
Naprawdę nie mam konkretnej koncepcji ani pomysłu, na razie jadę w "standardzie" aczkolwiek możliwe, że się pokuszę o pewne własne dodatki.
Na pewno nie zamierzam malować go na gładko aczkolwiek niewykluczone, że farby użyje.
Ten model to był impuls, nie planowałem powrotu do klejenia, lata lecą wzrok coraz gorszy. Zacząłem go bo odkąd go kupiłem,jeszcze jako młody chłopak, zawsze mnie fascynował.
Zapłon nastąpił jak w książce o życiu Dariusza Boguckiego,zobaczyłem zdjęcie stateczku Ratownictwa Morskiego.
Logika podpowiadała by powrót do zaczętych modeli, ale w tym przypadku podałem się fali emocji nie zdrowego rozsądku.

Wracając do pod poszycia, to znam tę metodę i mam nadzieje, że do jej wariacji wrócę przy okazji pracy nad modelem PGM-17.

--

Post zmieniony (20-02-17 22:44)

 
25-02-17 23:53  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Pogaduchy
Dłubię powolutku i posuwam się małymi kroczkami do przodu. Trochę ostatnie się dzieje na niwie audiofilskiej więc kilka dni wypadło.
Postanowiłem, że postaram się ten model zrobić jak najmniej ingerując w niego farbą więc jak zobaczyłem jak duże są rozbieżności w kolorze poszycia to zamówiłem i czekam na drugi egzemplarz.
Może nie uda się do końca utrzymać początkowych założeń ale przynajmniej spróbuję.

Relacja
Przybywało wzmocnień i z każdym kolejnym segmentem sukcesywnie zacząłem przymierzać poszycie.
Niestety to co mnie zaniepokoiło w relacji Sławka zaczyna i mi się dawać we znaki. Chodzi o to że elementy poszycia nie do końca chcą ze sobą się idealnie scalać w całość.



Zacząłem więc pasować je do wręg tak jak by każde dwa sąsiednie stanowiły sklejona parę i wyszło mi na to że wręgi miejscami mam za płytko.
Wycinałem je po linii ale może kilka lat przerwy i ręczne kreślenie się zsumowało na błędy pasowania.



Cóż zamiast więc przycinać poszycie począłem pogrubiać i profilować papierem ściernym krzywizny burt by lepie się całość spasowała.



CDN...

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024