FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
20-02-17 09:47  Kleje do modeli kartonowych
Mirek   

Witam.jestem początkującym modelarzy.mam i mam pytanie czy klej red q7620 jest dobrym klejem do modeli kartonowych.dzieki za wyrozumiałość i odpowiedzi. Pozdrawiam Mirek

 
20-02-17 09:58  Odp: Kleje do modeli kartonowych
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Witaj,
osobiście nie znam tego kleju, o który zapytaleś. Ja kleję Magic- iem (Kamaben (napisałem firmę bo widziałem sporo podróbek)), UHU i polimerem sklejam wręgi.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
20-02-17 10:07  Odp: Kleje do modeli kartonowych
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

To dobry klej ale nie do wszystkiego. Zachowuje się podobnie jak wikol, lub klej introligatorski CR. A więc nie nadaje się do podklejania dużych powierzchni np szkieletu, gdyż jest on na bazie wody i zmienia wymiary papieru po posmarowaniu. Natomiast bardzo dobrze można nim sklejać drobne elementy.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
20-02-17 10:20  Odp: Kleje do modeli kartonowych
Mirek   

Dziękuję za odpowiedź.a do dużych powierzchni raczej stosować Budapeszt?czy jest coś lepszego?

 
20-02-17 10:44  Odp: Kleje do modeli kartonowych
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Może Budapeszt nie, ale butapren już tak ewentualnie polimerowy

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
20-02-17 12:10  Odp: Kleje do modeli kartonowych
FloggerB   

Podziwiam totalną niechęć do jakichkolwiek eksperymentów.
A nawet TYLKO zadania pytania w wyszukiwarce czym się klei

Nie chodzi mi o złośliwość ale zaznaczenie że samodzielne próby, porażki i zdobywanie doświadczenia jest również elementem tego hobby.

Przykładowo aby było po ułańsku czyli koń-kretnie na qńradusie:

Nikt tutaj nie pisał o kleju silikonowym sprzedawanym w MPiK - a klejem tym dobrze skleja się zaimpregnowane wydruki laserowe. Nie cuchnie zanadto a daje się zrolować jak butapren.
Przetestowałem sam i sprawiło mi to radochę !

A teraz w planach zabawa tekturą falistą - fala "E" grubość 1 mm. Efekty obiecujące - nie zawsze te hektary tektury muszą być też tonami tektury :)

Kasę na lasery wolałbym wydać na tłoczone kabinki (ten eksperyment to dla mnie właśnie porażka)

Post zmieniony (20-02-17 12:18)

 
20-02-17 14:23  Odp: Kleje do modeli kartonowych
Mirek   

Chodzi mi jakim klejem najlepiej sklepach duże powierzchnie.pytam bardziej doświadczonych modelarzy by niosąc błędów

 
20-02-17 14:33  Odp: Kleje do modeli kartonowych
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Kolego, czy piszesz po polsku, czy korzystasz z jakiegoś translatora ? Ostatni Twój wpis jest trochę dziwny. "Polska język - trudna język". Podejrzewam, że ten wpis, w Twoim zamyśle, miał tak brzmieć:

"Chodzi mi o to, jakim klejem najlepiej sklejać duże powierzchnie? Pytam bardziej doświadczonych modelarzy, by uniknąć błędów."

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
20-02-17 14:41  Odp: Kleje do modeli kartonowych
Mirek   

Przepraszam za błędy, ale piszę z komórki i czasem 'przekreca'. Ale prawidłowo odczytałes moje myśli . Pozdrawiam cieplo

 
20-02-17 16:31  Odp: Kleje do modeli kartonowych
pawcio37   

Jeśli nie masz do czynienia z drukiem laserowym to polecam:
- do sklejania kartonu/tektury Butapren S z Seleny - jest szybki więc trzeba uważać przy większych powierzchniach by nie wysechł. Używam też innych klejów polichloroprenowych, ale ten jest jednym z lepszych i bardziej uniwersalny;
- do impregnacji powierzchni o różnych wielkościach używam od wielu lat cyjanoakrylanu o niskiej lepkości czyli tzw rzadki firmy RIKU Modelsport - dość uniwersalny zarówno do cienkich kartonów jak i tektury do 1mm (przy grubszych impregnacja z obu stron). Po naniesieniu odpowiedniej ilości na daną powierzchnię np na cienki karton całkowicie w niego wnika;
- do sklejania części konstrukcyjnych z rożnych materiałów jak papier+mosiądz używam cyjanoakrylanu o średniej gęstości Loctite 496 choć ostatnio stwierdziłem że lepszy do tych spraw jest Parfix 3496 ponieważ nie powstaje biały nalot jak to jest w przypadku Loctite; Klejem tym łączę również zaimpregnowane wcześniej części RIKU Modelsport .

Przy zachowaniu podstawowych zasad podczas używania cyjanoakrylanu RIKU Modelsport czy Parfix - odtłuszczenie/ oczyszczenie powierzchni przed sklejeniem i używanie rękawiczek (bezpudrowych nitrylowych) unikniesz białych plam. Ja z tym nie mam problemu jak inni modelarze często piszą.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024