FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
14-02-17 22:11  [R/G] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Chcieliście to macie :-)

Junkers Ju-88 to samolot, którego model zawsze chciałem mieć w kolekcji. Odkładałem go ze względu na poziom trudności, dużą ilość części i rozmiar, ale kwestią czasu było jego pojawienie się na moim warsztacie. Do wyboru miałem trzy wersje wydane przez wydawnictwo A. Halińskiego, wybór padł na C-6 w zimowym kamuflażu z frontu wschodniego (Ukraina, zima 1942).. Pięknie się wpasuje na wystawę tematyczną w Szczecinie :-) O ile skończę do jesieni, bo przede mną na prawdę sporo roboty.




Budowę zacząłem późną jesienią, skleiłem kadłub i... na tym się zatrzymałem, nie miałem weny do klejenia, nie szło mi zbyt dobrze i schowałem model do pudła. Przez cały grudzień leżał tam razem z D3A Val'em. Val jest już gotowy więc najwyższy czas wrócić do Ju-88.



Zacząłem od tylnej części kadłuba. Robota prosta i przyjemna. Używam zestawu laserowo wyciętych wręg. Trochę trudności miałem z wklejeniem okrągłej szyby będącej osłoną anteny radionamiernika na grzbiecie kadłuba. Rozwiązanie zaproponowane przez autorów polegające na naklejeniu mniejszego kawałka folii na większy i podklejenie tego od wewnątrz nie zdało egzaminu, Nie znalazłem sposobu ani kleju, którym mógłbym to zrobić tak, aby zachować przejrzystość folii. Wyciąłem odpowiedniej wielkości pierścień z kartonu, nakleiłem na niego okrągły kawałek folii pasujący do otworu w kadłubie i wkleiłem w kadłub od wewnątrz. Efekt taki sobie, ale i tak lepszy niż to, co wychodziło mi z dwóch warstw folii.











Stateczniki powstały dość szybko, to były raczej proste elementy. Popełniłem pewien błąd, na szczęście nie będzie on widoczny na gotowym modelu. Element stanowiący zakończenie kadłuba powinien być uformowany w kształt spłaszczonej litery "U", ja nieświadomie dokleiłem go na płasko do wręgi kończącej kadłub.


Kilka rzeczy jest do poprawki: krawędzie wnęki kółka ogonowego (szlif i retusz), końcówki stateczników (retusz), końcówki tych dwóch elementów pod kadłubem wyglądających jak rury wydechowe (szlif i retusz). Dopiero na zdjęciach zauważyłem, że warto dopieścić te elementy :-)


Na koniec zdjęcie tyłu połączonego na sucho z centralną i przednią częścią kadłuba. Duży model będzie. Teraz siadam do kabiny i spędzę w niej trochę czasu...



--

Post zmieniony (29-04-18 11:23)

 
14-02-17 22:36  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Najbardziej mnie martwi, że w tym "obcym kraju" nie będę mógł swobodnie wyprowadzić tego modelu na spacer :-) Także galeria końcowa z lotniskiem Berlin-Tegel w tle jest raczej wykluczona. W Gdańsku jeszcze by to jakoś przeszło :-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
15-02-17 19:10  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Tak, to coś na grzbiecie co wygląda jak wiatraczek to osłona radionamiernika właśnie. Instrukcja podaje nazwę EZ-6, angielska wikipedia podaje, że jest to longwave receiver i na tym kończy się moja wiedza o tym urządzeniu :-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
18-03-17 07:26  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Przy okazji klejenia wyposażenia kabiny do Ju-88 zrobiłem zdjęcia krok po kroku niektórych elementów. Pomyślałem, że fajnie by było pokazać jak powstają te wszystkie drobiazgi. Może komuś się przydadzą moje wskazówki, a może ktoś podpowie mi jak można zrobić to lepiej :-)

"Pudełka" - kabina w dużej mierze składa sie z małych pudełeczek. Są to na przykład radioodbiorniki, skrzynki na amunicję, uzbrojenie, przyrządy celownicze czy różnego rodzaju inne urządzenia będące na wyposażeniu kokpitu. Klejenie tych pudełeczek bywa żmudne i monotonne ze względu na ich ilość i wielkość. Wypracowałem sobie metodę pozwalającą na sklejenie pudełek, może nie najszybszą, ale dającą dobry efekt.
Jako przykład wziąłem skrzynkę na amunicję (1). Przygotowuję element w następujący sposób - zaznaczam od zadrukowanej strony miejsca zagięć, nie nacinam elementu po zadrukowanej stronie! (2). Odwracam element i nacinam (nie rozcinam) w miejscu zagięcia dwa równoległe linie (3). Następnie czubkiem skalpela ustawionym pod kątem wybieram karton pomiędzy nacięciami (4). Powstaje rowek, dzięki któremu boki pudełka ładnie się zaginają(5). Krawędzie zagięcia nie wymagają retuszu (6) W przypadku nacięcia z drugiej strony krawędź trzeba wyretuszować. Należy pamiętać o tym, że dwa z czterech boków trzeba delikatnie zmniejszyć (o grubość kartonu, tak, żeby krawędzie spasowały się równo. Końcowy retusz, klej i efekt końcowy (7 i 8).



Tablica przyrządów to jeden z bardziej rzucających się w oczy elementów w kabinie. Jest wiele sposobów na jego wykonanie, ja najczęściej stosuję opisany poniżej. Potrzebny mi będzie: cienki i miękki drucik (tu najlepiej sprawdza się cynowy 0,2mm) oraz klej wikol lub introligatorski (koniecznie przeźroczysty po zaschnięciu). Drucik nawijam na coś o okrągłym przekroju o odpowiedniej średnicy, robię sprężynkę rozcinam i wychodzi mi mnóstwo drobnych pierścieni. Naklejam je na tablicę w odpowiednich miejscach dbając o to, by klej wypełnił cały pierścień i utworzył menisk wypukły. W celu uzyskania różnych średnic pierścieni nawinąłem drucik też na wykałaczkę. Po naklejeniu wszystkich pierścieni i wyschnięciu kleju tablica jest gotowa.


Kilka drobiazgów: drążek sterowy, pedały i coś jeszcze.


Dźwignie. Uważam, że warto trochę uplastycznić gałki na dźwigniach, płaskie nie wyglądają dobrze(1). Wycinam elementy tak, żebym mógł wygodnie nad nimi pracować(2) i umieszczam je w samozaciskowych szczypcach. Do dalszej pracy potrzebny będzie klej z rodziny wikolowatych i wykałaczka bądź pędzelek(3). Pędzelkiem bądź wykałaczką nakładam na gałkę kroplę kleju i pozostawiam do wyschnięcia. Zabieg zazwyczaj trzeba powtórzyć (4). Kiedy już wszystko ładnie wyschnie przychodzi pora na malowanie gałek (5) i umieszczenie ich w kabinie (6).



Fotele. Elementy zewnętrzne zaginam na krawędziach tak samo jak przy pudełkach i sklejam zewnętrzną stronę fotela. Elementy wewnętrzne rozcinam na krawędziach, dopasowuję i wklejam w zewnętrzną część. Fotel uzupełniam pozostałymi elementami. Pasy wzbogaciłem o klamry wykonane z drucika cynowego.




Celownik, jedna z tych małych rzeczy, które cieszą. Chyba jedna z najmniejszych :-)


Na koniec uzbrojenie, właściwie to tylko jego część: 3 karabiny maszynowe MG17 (7,92 mm) i jeden MG151 (15mm). Wszystko to jest zamontowane i ciasno upchane w prawej przedniej części kadłuba. Użyłem metalowych luf, wyglądają lepiej niż zwinięte z papieru, zwłaszcza MG17 z charakterystyczną perforacją. Widoczny na zdjęciu niebieski nos będzie zdejmowany, więc całość będzie dobrze widoczna. Jak widać muszę jeszcze nanieść parę poprawek (głównie retusz), ale to później. Kabina jest prawie gotowa, doszły jeszcze taśmy amunicyjne, ale nie załapały się na zdjęcia do tej części relacji. Muszę jeszcze zrobić karabiny tylnego strzelca (2 x MG81), gondolę pod kadłubem z dwoma działkami MGFF i oczywiście osłonę kabiny, ale to zostawiam sobie na później.





--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
29-04-17 14:32  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Model Ju-88 sporo urósł w ciągu ostatniego miesiąca. Połączyłem ze sobą na stałe przednią i tylną część kadłuba, skleiłem gondolę pod kadłubem oraz skrzydła. Ponadto zrobiłem kilka innych mniejszych elementów.



Na początek laweta z dwoma działkami MG FF 20 mm stanowiąca wyposażenie gondoli pod kadłubem. Do wykonania działek użyłem gotowych , metalowych luf.



Gondola. To dość skomplikowany element - ma nieregularny kształt i dużo krągłośći. Jego uformowanie zajęło mi sporo czasu, ale kiedy przyłożyłem go po sklejeniu do spodu kadłuba pasował idealnie. Myślę, że to potwierdza, że jest poprawnie wykonany. Mogłem użyć jaśniejszej farby do retuszu - wtedy łączenia byłyby może mniej widoczne.





Osłona kabiny to kolejny element o skomplikowanym kształcie. Brakuje jeszcze dwóch karabinów maszynowych MG-81, które skleję później. Użyłem gotowej wytłoczonej osłony i nakleiłem na nią ramki. Powstała taka oto "szklarnia":





Teraz coś prostszego: lotki, klapy, stery wysokości i ster kierunku:





Szkielety skrzydeł postanowiłem wzmocnić dodatkowymi dźwigarami, żeberkami oraz podposzyciem. Wkleiłem także wzmocnienie pod golenie podwozia, na którym spoczywać będzie cały ciężar modelu.



Tak przygotowany szkielet okleiłem poszyciem. Przyznam się, że musiałem skorzystać z drugiej wycinanki, ponieważ jeden z elementów poszycia prawego skrzydła mi nie wyszedł. Drugie podejście było już pomyślne.







Tak prezentuje się całość (skrzydła i osłona kabiny włożone na sucho):







--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
29-04-17 22:14  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Żyję, żyję :-) Polski numer telefonu mam, ten sam, jest aktywny. Mało go używam, głównie jak jestem w Polsce. Tutaj zwyczaj leży w domu, ale co jakiś czas go sprawdzam :-) Widzimy się w Olsztynie!

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
29-04-18 07:53  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Po długim czasie wznowiłem budowę Junkersa Ju-88. Udało mi się dokończyć gondole silników z komorami podwozia oraz silniki wraz ze śmigłami. Rury wydechowe (którym poświęciłem sporo czasu nawiasem mówiąc) mają być (teoretycznie) zasłonięte przez widoczne na zdjęciach osłony. Na razie ich nie doklejam, bo po pierwsze twierdzę, że wyglądają idiotycznie, a po drugie nie będzie przez nie widać rur wydechowych. Będą leżały obok modelu na podstawce.





"Mała rzecz, a cieszy" - pokrywa włazu do kabiny, ten malutki element przysporzył mi wiele radości podczas klejenia. Docelowo będzie zamontowany w pozycji otwartej pod kadłubem samolotu.



Twierdzę, że podwozie Ju-88 należy do najbardziej skomplikowanych elementów, jakie do tej pory skleiłem. Poprawne złożenie i uczynienie z tego solidnej konstrukcji, na której będzie spoczywał cały ciężar modelu było sporym wyzwaniem, ale także niesamowitą przygodą. Dodam, że sklejenie tych zespołów części zajęło mi na prawdę sporo czasu. Efekt uważam za wysoce satysfakcjonujący :-)





Zajęło to kilka wieczorów zanim dokleiłem do modelu wszystkie elementy podwozia, klap, lotek i sterów z zawiasami, pokryw podwozia, anten itd. Zwłaszcza montaż klap, lotek i sterów zajął sporo czasu.



Na koniec kilka zdjęć ukazujących powstawanie podstawki. Jako bazy użyłem płyty meblowej i nałożyłem na nią cienką warstwę gipsu. W mokrym gipsie odcisnąłem ślady opon, butów i uformowałem zaspy śniegu. Teren nie jest zbyt skomplikowany. Następnie nałożyłem plamy ciemnej farby w miejscach gdzie śnieg ma być udeptany. Kolejnym etapem było pomalowanie całości białą, mocno rozwodnioną farbą. Ostatni etap dał mi najwięcej frajdy...spryskałem podstawkę rozcieńczonym BCG i wtedy zaczął padać śnieg :-) Śnieg kupiłem w sklepie z akcesoriami dla budowniczych makiet kolejowych. Nie mam pojęcia co to za materiał, ale na pewno nie kokaina ;-)








Rzut oka na całość:





P.S.

Zgodnie z Waszymi uwagami zastosowałem serwis wstaw.org. Może i photobucket denerwuje reklamami, i wstaw jest lepsze przy przeglądaniu zdjęć, ale muszę powiedzieć, że serwis wstaw.org wkurza mnie niemiłosiernie:
po pierwsze - próbowałem się zarejestrować z 10 razy, bez powodzenia,
po drugie - odnajduję średnią frajdę w dodawaniu zdjęć pojedynczo,
po trzecie - gdy dodaję zdjęcia w 6 kartach na raz dzieje się to samo co w przypadku próby rejestracji - 404 not found, server error, godbye.

Mam gotową galerię modelu, 55 zdjęć - nie mam zamiaru siedzieć przy wstawianiu na forum całej niedzieli, po prostu wstawię link do albumu na dysku google, albo link do galerii na moim blogu.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
29-04-18 10:24  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Równolegle z tworzeniem dioramy byłem w trakcie czytania książki "Niedobici spod Stalingradu" (redagował Reinhold Busch) będącej zbiorem wspomnień ocalałych ze Stalingradzkiego kotła, zarówno zwykłych żołnierzy, oficerów, generałów, a także lotników. Choć dioramę z Junkersem na śniegu planowałem od początku budowy, to książka która wpadła w moje ręce dwa miesiące temu z pewnością bardzo się przyczyniła do końcowego efektu. Zainspirowała mnie do ustawienia grupy zmarzniętych, wychudzonych żołnierzy, stojących przy koksowniku zrobionym z pustej beczki po benzynie. Figurki, których użyłem pochodzą z dwóch zestawów ukrańskich producentów: Mini Art i Master Box. Występuje tutaj pewna niezgodność w skali, ponieważ piątka żołnierzy jest w skali 1:35, piloci z mechanikiem w skali 1:32, a samolot, jak wiadomo w 1:33. Figurki w skali 1:32 zostały odrobinę pomniejszone (są o jakieś 2 mm niżsi od oryginału). Jak dla mnie, różnice w skalach są do przyjęcia - Okrążeni w Stalingradzie niemieccy żołnierze zimą 1942/43 głodowali w wyniku braku dostaw żywności. Mogą więc być wychudzeni i tym samym mniejsi od pilotów, którzy przylecieli spoza kotła. Można snuć jeszcze wiele innych fantazji na temat przedstawionej na dioramie sytuacji. Zimowy ubiór też był towarem deficytowym, więc mogą mieć na sobie różne rodzaje umundurowania. Nie mają przy sobie żadnej broni, bo ich głównym przeciwnikiem jest przeraźliwy chłód. Moim celem miało być osiągnięcie jeszcze jednego efektu - oglądający te zdjęcia (lub model na żywo) ma odczuwać zimno.







--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
29-04-18 11:23  Odp: [R/G] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Z dumą i radością prezentuję Wam mój najnowszy model. Po ponad roku od rozpoczęciu budowy, która nie licząc przerw faktycznie zajęła około pięciu miesięcy, Junkers Ju-88 C-6 wraz z dioramą jest gotowy. Zapraszam do oglądania :-)





Duuuużo więcej zdjęć jest TUTAJ -> SAMOLOTY Z KARTONU i TUTAJ DYSK GOOGLE

















--

Post zmieniony (29-04-18 12:56)

 
29-04-18 19:07  Odp: [R/G] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Alski - to nic takiego, nie Ty pierwszy złapałeś się na ten nos :-) O uzbrojeniu schowanym w nosie znajdziesz też w tej relacji na drugiej stronie :)

Halogen - następny model to będzie prawdopodobnie Me-262 A-1, od Hala oczywiście

Post zmieniony (29-04-18 19:09)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024