FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
08-02-17 12:00  [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1



Pogaduchy
Małego Modelarza z tym modelem nabyłem 19.08.1987 roku. Pamiętam, że w tym okresie zrobił on na mnie duże wrażenie i nadal mi się podoba i uważam, że warto go zbudować. Mało który model wychodzący w Małym Modelarzu prezentował się tak ciekawie.
Jak by nie liczyć to wycinanka ma co najmniej 32 lata.
Obecnie chyba niewielu modelarzy tnie takie antyki w dodatku kreślone ręcznie. Ja należę do tych co to robią ;) .
Łatwiej było by go wydrukować, bo mam zrobiony dobry skan, ale zabawa zaczyna się dopiero z takim oryginalnym kartonem.
Nie oznacza to że nie zdecyduje się wykorzystać posiadanych skanów by ułatwić sobie czasem robotę ale założenie jest takie by wykorzystać oryginalną wycinankę.


Relacja
Dawno nic nie robiłem więc zastanawiałem się nad tym czym zaimpregnować arkusze przed sklejaniem i czy na pewno wszystkie.
Jako że mam w planach użycie kilku rodzajów kleju więc impregnuje arkusze wraz z postępami prac. Na początek poszły cienkie arkusze z wręgami.
Bałem się by ten cienki i stary papier nie rozpadł się przy podklejaniu na tekturkę. Do impregnacji całkiem przypadkiem użyłem tego co miałem pod ręką.
Akurat nawinął mi się bezbarwny, satynowy lakier poliuretanowy do drewna. Puszka w spreju zakupiona jakiś czas temu w Castoramie.
Arkusze dosyć obficie pokryłem lakierem, tak że przesączył kartki, a następnie po 10 minutach chusteczką do nosa zebrałem jego nadmiar wycierając kartki.
Lakierowałem je na tekturze falistej więc nie było problemu z zabrudzeniami od podłoża.
Po wyschnięciu kleiłem je za pomocą butaprenu na tekturze o grubości 1 i 2 mm. Zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji.

Wszystkie elementy zostały wydziobane za pomocą nożyków modelarskich Olfy, nie polecam używać skalpela bo mój nie wytrzymał wycinania w 2mm tekturze i szybko pękła jago metalowa obsadka.



Niektóre szczeliny na etapie wycinania trzeba było poszerzyć do szerokości 2mm wycinając z leciutkim naddatkiem za obrysem linii.
Szkielet o dziwo ładnie dał się złożyć be dodatkowych zabiegów. Posprawdzałem pasowanie i symetrię, wycięcia były w sam raz nie powodując nadmiernych luzów i naprężeń. Dzięki temu szkielet trzyma ładnie kształt bez jakichkolwiek tendencji do deformacji. Po namyśle skleiłem go oszczędnie dozując klej introligatorski Magic.
Nanosiłem go tylko na linii łączenia wręg, a ewentualny nadmiar i to co wypłynęło usuwałem za pomocą wykałaczki. To na wszelki wypadek by schnąc i się kurcząc nie tworzył "spawów", które ściągały by wręgi na jedną stronę.

Instrukcja nie określa jednoznacznie od czego zacząć wykańczanie kadłuba. Zazwyczaj klei się pokład który usztywnia kadłub i zapobiega wichrowaniu.
Z tego powodu pokłady zostały również polakierowane i następnie podklejone na 240 gramowy brystol. Przy jego wycinaniu wyszło, że mam już trochę słaby wzrok i światło też nietęgie więc siada precyzja cięcia po czarnej wstędze obrzeża. Pocieszam się że i tak później trzeba ja szlifować i malować bo stanowi element odbojnicy.



Powycinałem w nim podłużne szczeliny do osadzenia nadburci,a otwory na relingi i inne instalacje wybiłem obciętą igła lekarską o dwóch średnicach.
Trzeba to dość delikatnie robić bo łatwo przebić się przez matę Olfy na wylot.
Lakierowanie poprawiło kondycje kartonu i nie strzępi się i nie niszczy przy lekkim potraktowaniu krawędzi za pomocą papieru ściernego.

Na koniec odbyła się mała przymiarka całego pokładu. Trochę to potrwa zanim go spasuje i nakleję bo rozważam wstawienie dodatkowych podłużnych wzmocnień by klej mógł lepiej go chwycić i umożliwić mi stopniowe naklejenie wszystkich trzech części ponieważ będzie potrzebna drobna korekta na miejscu styku pokładów.



CDN...

--

Post zmieniony (09-02-17 19:42)

 
08-02-17 12:47  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Własnym oczom nie wierzę, Piterski? Ten Piterski?

Super! To będzie reaktywacja roku!!!

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
08-02-17 20:47  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Piterski, parę uwag...
a/ zmień tytuł relacji na : MM 4-5/1985 Halny PRO, statków ratowniczych PRO miało multum;
b/ świetnie,ze zabrałeś się za taki kultowy model. Chcesz go robić w oparciu o części wydrukowane na oryginalnym kartonie. Widziałem pięknie sklejony model Halnego, ale był efekt mizerny. Kolory z MM są kiepskie, nie uzyskasz bieli nadbudówek, tylko coś takie jasno-szaro-bure. Akurat ten numer MM był wyjątkowo kiepsko wydany. I kiepski karton i jakość farb też.
Miałem tak z 10 egzemplarzy tego MM i prawdę mówiąc trudno było znaleźć taki w miarę dobrze wydany.
c/ z relacji wiem, że model jest opracowany bardzo dobrze i tutaj nie powinieneś mieć kłopotów.

Będę ci kibicował i życzę pięknych efektów. :-)))))

 
09-02-17 09:44  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Bardzo ładny statek wybrałeś. Popieram ten wybór :) i kibicuję w budowie.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
09-02-17 17:36  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego
indianscout   

Theo-bo to Halny Jakuciowy...a jeżeli chodzi o Jego opracowania,tradycyjne,kreślone ręcznie to było w tamtych latach mistrzostwo świata,jako młody chłopak kleiłem zaraz po wydaniu jego ORP Dzik MM 05/80...

 
09-02-17 17:52  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Cieszę się, że wróciłeś :-)

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
09-02-17 18:41  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Dzisiaj widziałem sklejony Halny z MM, oryginał. Prezentuje się wspaniale, ładniutki aż miło.
Mam nadzieję, że wytrzymasz w boju i ukończysz model, życzę Tobie wytrwania....
Duży projekt, ciekawy jak cholera...

 
09-02-17 19:53  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Też się cieszę, że wróciłem do klejenia. Nie sadziłem, że to minęło już tyle lat. Teraz jestem w delegacji ale musiałem Wam podziękować, że jednak mnie pamiętacie.
W pogaduchach może się uzewnętrznię jak do tego doszlo bo mimo kilku rozmów z Piterem i próby powrotu do hobby jakoś nie mogło we mnie zaiskrzyć.
Co do wykonania to czuje się jak bym zaczynał od zera i rodzą mi się w głowie pewne pomysły. Czy trafione to się okaże w praniu.
Pozdrawiam Was serdecznie i witam tych co mnie jeszcze nie znają.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
09-02-17 23:56  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Wszelki duch... :) Ja tez "Halnym" zawsze bylem urzeczony...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
10-02-17 01:08  Odp: [R] Statek Polskiego Ratownictwa Morskiego "Halny"
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Maruda wrócił :D No nie wierzę :D Siemano Piotruś kope lat....Tej, a Ty pamiętasz chociaż jak się nożyczki w dłoni trzyma ;) To co? na Lublin się szykujemy?

--
GG 6801515

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024