FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 16 z 28Strony:  <=  <-  14  15  16  17  18  ->  => 
14-07-17 17:28  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Vercyn 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

... czyli tzw. inny odcień szarości ;)

--
"Wiedza bez działania jest pusta ,
ale też działanie bez wiedzy jest ślepe"
Jensen 1994

 
14-07-17 19:34  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

No nie wiem, USS Enterprise, chyba 1940/41, co prawda pokład nie jest deck blue ale wszelakie linie namalowane są na żółto

http://www.gstatic.com/hostedimg/d11014617db22230_large
http://www.gstatic.com/hostedimg/57f9902f680efed1_large
http://www.gstatic.com/hostedimg/65b5ad9523f25a8a_large
http://www.gstatic.com/hostedimg/3b519b309a56e062_large
http://www.gstatic.com/hostedimg/99c8a064cb1177f9_large

--
Sven

HMS Ark Royal

 
14-07-17 20:50  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

No jeśli tak było, dodałoby to dodatkowego smaczku. Mnie zastanawia coś innego, pasy blachy z zaczepami do mocowania samolotów maja ten sam kolor co deski, a pod skrzydłem na złączu dylatacyjnym już są w kolorze metalu. Czy to znaczy, że pokład jest pomalowany cały na brąz i nie jest to kolor drewna? Bardzo ułatwi to prace przy pokładzie z forniru, bo nie trzeba się martwić o te pasy, że są take same jak deski.

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
14-07-17 21:12  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Koledzy, jestem GAMONIEM, że pytałem o kolor pasów. Qrde! Wśród wielkiej liczby książek (głównie anglojęzycznych) o okrętach mam przecież także doskonale ilustrowaną solidną broszurę (66 stron) znanego wydawnictwa Floating Drydock pod tytułem UNITED STATES NAVY CAMOUFLAGE, FLEET CARRIERS. I jest tam także wszystko o malowaniu pokładów lotniczych.

Jutro "se siądę", przetłumaczę fragment o "Flight deck coloration" i WSZYSTKO STANIE SIĘ JASNE!

*

Ech, już się za to zabrałem ;-)

KOLORY POKŁADU LOTNICZEGO

Pokłady lotniskowców były bardzo barwne do końca 1941. Deski miały kolor czerwonego mahoniu z żółtymi liniami prowadzącymi i żółtymi literami identyfikującymi okręt.

NIEBIESKI WPROWADZONO NA POCZĄTKU 1942. Na początku stosowano różne odmiany niebieskiego, ale od 1943 wydano wszystkim stoczniom rozkaz wprowadzenia „niebieskiego pokładu nr. 21”

Jestem zdania że niebieski 20-B - tak jak podał tu SZKUTNIK – jest dla „Horneta” idealny.

A teraz uwaga: w 1942 linie prowadzące były „medium gray”’ czyli średnioszare. Niektóre były obramowane kreskami, inne ciągłymi liniami.

Nie idę w dalsze lata, bo wtedy już „Horneta” nie było. Wniosek?

MALOWANIE POKŁADU LOTNICZEGO „HORNETA” W 1942:
POKŁAD – NIEBIESKI 20-B
LINIE – ŚREDNIOSZARE

I już wszystko jasne :-)

Post zmieniony (14-07-17 21:34)

 
14-07-17 22:19  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Hah, czyli Vercyn trafił w dziesiątkę :)

Najbardziej się martwiłem właśnie o te pasy blachy z mocowaniami, że mogą stanowić problem przy pokładzie z forniru i każdy trzeba będzie naklejać osobno np z fototrawki, ale w tym wypadku można spokojnie ten pokład macnąć bejcą na ciemno-niebiesko, a potem ewentualnie zrobić "washa" z czarnego koloru, dla uwypuklenia detali. Resztę z na "medium gray".

PS: Jak nie chcesz zakładać relacji, to podeślij mi na maila jakieś foty, bo zżera mnie ciekawość jak to wychodzi.

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
14-07-17 23:19  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Z drugiej strony w książce "Destination Tokyo" Stan Cohen pisze o dwóch białych liniach prowadzących, specjalnie namalowanych dla bombowców na Hornecie po lewej stronie pokładu lotniczego: na jednej jechało koło przednie bombowca, lewa linia pomocnicza. Jeśli podczas startu pilot jechał trzymajac się tych linii to lewe skrzydło samolotu mijało wyspę w odległości 6 stóp, czyli ok 189 cm.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
14-07-17 23:39  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
F4kL0gic   

Może takie linie jak w tym modelu

http://www.modelwarships.com/reviews/ships/cv/cv-08/700-trum/hornet-art-01.jpg

Z białym kolorem jest tak, że jest biały przez pierwsze kilka dni użytkowania;) Wyspę o te 189cm to raczej prawe skrzydło przy starcie mijało.

Post zmieniony (14-07-17 23:48)

 
14-07-17 23:54  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Tak, wieczorne zmęczenie, prawe ;) No i 183 cm ;)

--
Sven

HMS Ark Royal

 
15-07-17 08:21  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Znalazłem także coś w innej z moich książek, pt. UNITED STATES NAVY, WARSHIP CAMOUFLAGE 1939-1945.

Rozdział: CARRIER DECKS

W 1941 zarządzono kolor niebieskoszary, który [w praktyce] bardzo się zbliżał do ciemnoszarego, co potwierdzają zdjęcia takich lotniskowców jak Hornet, Ranger, Wasp i inne służące w tym czasie.

Jest to zatem kolejne potwierdzenie że kolor pokładu modelu JEST WŁAŚCIWY.


LINIE NA TOKYO RAID
Wpisałem do gugla: uss hornet cv-8 lines painted flight deck tokyo raid
No i rzeczywiście, przy „Obrazy dla uss hornet cv-8 lines painted flight deck ...” są tam zdjęcia wyraźnie pokazujące dwie BIAŁE linie:
, , ,

Natomiast po wpisaniu: uss hornet cv-8 lines painted flight deck (po prostu linie, bez zaznaczania że chodzi mi o Tokio), mamy coś takiego:

Trzy zdjęcia z czerwca 42, Midway. Białych linii już nie widać. Nie widać ŻADNYCH LINII!
, ,

Znalazłem także ciekawą wymianę zdań na anglojęzycznym modelarskim forum SAS. Dotyczyło to linii na pokładach całej trójki spod Midway! Niestety liczne zdjęcia zostały skasowane przez photobucket…
Są tam jednakże do tych zdjęć komentarze, które potwierdzają co napisałem i pokazałem powyżej.

„Definitywnie pod Midway Hornet nie miał linii na pokładzie”.

„Zatem pod Midway – Hornet bez linii – Enterprise 3 przerywane linie – Yorktown bez linii, tak jak Hornet”

***

PODSUMOWANIE:

- Kolor pokładu modelu jest bardzo OK
- Budując okręt z Tokyo Raid, dwie linie (szerszą i węższą) należy przemalować na biało
- Budując okręt z późniejszego okresu, należałoby te linie zamalować, bo ich tam wtedy nie było.

WNIOSEK:

Aby móc wybrać pomiędzy dwoma wersjami Horneta, model powinien zawierać dwie wersje pokładu do wyboru: jedna z dwoma białymi liniami (jeśli ktoś robi model z Mitchellami), i druga bez żadnych linii, jeśli wybieramy Midway.

--

 
15-07-17 12:05  Odp: [Z] Amerykański lotniskowiec USS „HORNET” (CV-8) skala 1:200 - made by SZKUTNIK
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Te 2 linie zostały namalowane tylko i wyłącznie dla Mitchelów coby nie zahaczyły o wyspę w czasie startu. Oglądałem też filmy w kolorze z serii WWII rare color films z okresu walk na Pacyfiku w 1942, min bitwa na Morzu Koralowym i wielokrotnie na pokładach lotniskowców USN nie widać żadnych linii.
Aha, Cohen pisze że upchano na pokładzie Horneta tylko 16 Mitchelów, ile jest ich w modelu? Czy przewidziano mocowania linami bombowców do pokładu i pokrowce na silniki chroniące je przed wodą?

--
Sven

HMS Ark Royal

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 16 z 28Strony:  <=  <-  14  15  16  17  18  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024