FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
21-01-17 18:34  Odp: [R]HMS Victory 1:96
lukasz98 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam pierwsza próba złożenia wręg .Wrażliwe końce zabezpieczone klejem cyjano akrylowym teraz wszystko rozebrać i dokładnie posklejać ;)













--
Pozdrowiam Lukasz98

 
22-01-17 08:15  Odp: [R]HMS Victory 1:96
lukasz98 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mam takie pytanie zobaczyłem u jednego z kolegów na forum wstawione listewki wzmacniające kadłub aktualnie posiadam tylko 10 na 15 mogę je zastosować ?

--
Pozdrowiam Lukasz98

 
22-01-17 09:13  Odp: [R]HMS Victory 1:96
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Teoretycznie tak, ale ja bym się zastanowił po co?

Szkielet jest przepotężny, gęsty. Raczej trudno go zwichrować.

Poza tym listewki są dobre, jeśli podłużnice są płaskie. A tu wydają się iść po łuku. Jak tu wkleisz listewki? Wygniesz je?

Sporo kadłubów w życiu skleiłem. I jak się przyłożysz dobrze do szkieletu, to bez listewek też zadziała.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
22-01-17 09:56  Odp: [R]HMS Victory 1:96
lukasz98 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki za rade zostaje bez listewek :)

--
Pozdrowiam Lukasz98

 
22-01-17 20:29  Odp: [R]HMS Victory 1:96
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Pomimo, że właściwe poszycie układać będziesz z oklejek podklejanych na tekturkę 1 mm, to jednak uważam (z własnego doświadczenia z tym kadłubem), iż dobrze by było zastosować jakiś rodzaj podpiszycia - pełne lub z listewek, o których wspomniałeś.
Podposzycie nie tylko wzmocni kadłub ale ułatwi właśnie płynne ułożenie poszycia bez załamań. Pamiętaj oczywiście o przeszlifowaniu szkieletu kadłuba papierem ściernym przymocowanym do kawałka równego klocka.
Spróbuj to rozważyć Łukaszu (czyli wykonanie podposzycia). Wiem, że dodasz sobie nieco pracy, ale bądź pewien, nie będziesz tego żałował.

Znów zachęcam Cię do poświęcenia czasu na gruntowne przewertowanie relacji z budowy kadłubów okrętów, Znajdziesz tam sporo odpowiedzi i może część wpisów zainspiruje Cię do własnych, skutecznych rozwiązań.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
22-01-17 20:51  Odp: [R]HMS Victory 1:96
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Na żaglowcach się nie znam to i nie pomogę, ale za to z chęcią popatrzę. No i jako że z Łańcuta to na najbliższe PIWKO musowo pasuje się pojawić :)

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
23-01-17 05:55  Odp: [R]HMS Victory 1:96
lukasz98 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Teraz aktualnie przeglądam i wiem o co chodzi postaram się tak zrobić a z tym piwkiem to na razie nie wypali jestem aktualnie w Niemcech w pracy .

--
Pozdrowiam Lukasz98

 
27-01-17 07:34  Odp: [R]HMS Victory 1:96
lukasz98 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Posklejany teraz czas na wzmocnienia . Mam takie pytanie gdzie mogę znaleźć rozmieszczenie desek na pokładzie będę robił z forniru










--
Pozdrowiam Lukasz98

 
27-01-17 08:52  Odp: [R]HMS Victory 1:96
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Z tym teamatem to do Jarcia, pewnie zaraz ów się uzewnętrzni :)
Sporządził skomplikowany przyrząd i tylko On wie jak to to działa, niestety ;)
W każdym razie wpierw podposzycie Cię czeka. Ja proponuję tzw. pełne, daje lepsze efekty.
Jaki będziesz używał fornir?

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
27-01-17 08:52  Odp: [R]HMS Victory 1:96
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jeśli chodzi o planki pokładu to miały one długość 20 stóp i szerokość 8 cali.

Przy układaniu planek musisz stosować się do kilku reguł.

Po pierwsze układanie planek na ćwierćpokładzie, górnym pokładzie i fordeku należy rozpocząć od ułożenia pośrodku tzw. planki królewskiej (king plank). Była to planka o szerokości 12 cali. Tej planki nie było na achterdeku.

Planki pokładu wg. C. Nepean’a Longridge’a były układane w układzie czterostopniowym tzn. pomiędzy dwiema plankami, których skrajne krawędzie znajdowały się w tej samej linii, były ułożone 4 dodatkowe planki. Czterostopniowy układ wygląda następująco:



Według McGowana (w książce "HMS Victory, Her Construction, Career and Restoration") stosowany był układ trzystopniowy, czyli pomiędzy dwiema plankami, których skrajne krawędzie znajdowały się w tej samej linii, były ułożone 3 dodatkowe planki



Deski pokładu układane po obu stronach planki królewskiej nie są układane jako lustrzane odbicie; planki układane po stronie sterburty (lub bakburty) stanowią kontynuację układu 4 lub 3 stopniowego po stronie bakburty (odpowiednio po stronie sterburty).

Ja układając pokład wybrałem układ czterostopniowy. Bardziej mi przypadł do gustu.

Kolejna reguła, którą trzeba uwzględnić przy układaniu pokładu to ułożenie waterway’a oraz ukosowanie planek wcinających się waterway.

Planki znajdujące się na rufie i dziobie, bezpośrednio przy burcie, układają się zgodnie z przebiegiem krzywizny burty, tworząc waterway. W związku tym pozostałe planki, które układane są równolegle do osi okrętu, na swych końcach wcinają się w skrajną plankę (waterway). Planki wcinające się w waterway są na końcach ukosowane, ale nigdy w szpic; jest to tzw. joggling. Planka jest ukosowana wówczas, gdy planka układana równolegle do osi okrętu zachodzi na skrajną burtową plankę (waterway) na odcinku dłuższym niż dwukrotność szerokości planki. Przykładowo - dla planki o szerokości 2,5 mm będzie to zachodzenie planki na waterway na odcinku co najmniej 5 mm (jeżeli planka zachodzi na waterway na odcinku krótszym niż 5 mm, wystarczy plankę ściąć na końcu pod kątem zgodnym z krzywizną skrajnej, burtowej planki). Koniec ukosowanej planki musi mieć dokładnie połowę szerokości planki. Ukos należy wykonywać od połowy szerokości planki do miejsca, w którym planka styka się z waterway'em



To tak w skrócie o plankowaniu pokładu:)

--

Post zmieniony (27-01-17 11:51)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024