FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
22-01-17 12:16  [R/G] Lublin R-XIII ter (MPModel)
Red_Fox 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć! Tak jak wspomniałem przy okazji galerii Ju88 D1 „wpadł mi w oko” Lublin RXIII ter. Jakiś czas temu oglądałem sobie program „Było… nie minęło” i akurat trafiłem na odcinek o Morskim Dywizjonie Lotniczym. Tak mi się spodobał ten nasz wodnosamolocik, że postanowiłem sobie takiego sprawić. Poza tym pomyślałem, że byłby to taki fajny model odpoczynkowy po maratonie z Junkersem od AH. Zapytałem wujka Google które to z wydawnictw ma w swojej ofercie tą maszynkę i szybko ustaliłem, że jest to MPModel.

,

Miało być pięknie ale trochę mi mina zrzedła gdy po otrzymaniu przesyłki zobaczyłem, że model jest drukowany na kredzie i w dodatku na dość cienkim papierze. Nigdzie nie było adnotacji, że model jest wydrukowany na papierze kredowym, ale być może jest to jakiś dodruk albo wznowienie bo widzę, że jest poprawiony błąd w nazwie na sterze kierunku i jest już „RXIII” a nie jak w pierwszym wydaniu „RXII”. Do tej pory raczej unikałem modeli na papierze kredowym bo kiedyś coś tam próbowałem kleić i pamiętam, że miałem spore problemy. No ale nic, model nie jest jakoś szczególnie skomplikowany więc może jakoś dam radę. W modelu postanowiłem skorzystać też po raz pierwszy z wręg ciętych laserem. Nie zakładam robienia jakiejś wielkiej waloryzacji ale w miarę postępowania produkcji będę sobie przeglądał sobie archiwalne zdjęcia więc coś tam może delikatnie zmodyfikuję. Zapraszam do śledzenia moich zmagań z tym latałem, a poniżej przedstawiam co udało mi się do tej pory zmajstrować.A! Jeszcze jedno jakby ktoś był ciekaw to do retuszu używam farb Pactra RLM84 Graublau, Aluminium (A74 Mat), oraz Ligth Gray (A44) do wnętrza kadłuba oraz Metalizer humbrola tam gdzie aluminium pactry słabo kryje.

Na pierwszy ogień poszła kabina pilota i strzelca obserwatora. Nie było tutaj większych trudności.

,,,

Jeśli chodzi o kadłub to w jakieś 70% jego długości składa się z jednego elementu.Fragment kadłuba za stanowiskiem obserwatora mógłby być troszkę lepiej zaprojektowany tak aby konstrukcja była sztywniejsza. Ja podkleiłem w tym miejscu wycinankę dodatkową tekturką.



A tak w ogóle to wyszło przy okazji też to, że strasznie szybko złazi kolor w miejscach gdzie karton jest mocno zagięty. Może przy samym końcu uda mi się to jakoś przymaskować. Takie już chyba uroki modelu na kredzie.



Dolna część kadłuba stanowi oddzielny element i trzeba było troszkę gimnastyki żeby go dobrze dopasować. Był trochę zbyt szeroki i trzeba było podciąć/przyszlifować, ale to nic lepiej żeby coś było za duże niż za małe

,

Z przodu kadłuba miałem straszną „awarię’. Do klejenia używam kleju introligatorskiego CR ale trzeba z nim strasznie uważać przy tym modelu bo wystarczy dać odrobinę za dużo i już faluje. Wstawiłem wręgę i posmarowałem od wewnątrz miejsce styku z poszyciem.Efekt widać poniżej…



Ster kierunku i wysokości wyszedł wg mnie całkiem zgrabnie brakuje tu jeszcze linek, ale to na końcu.

,

Zacząłem też dłubać przy obrotnicy do karabinu maszynowego. Z jej wpasowaniem do kadłuba nie było większym problemów wystarczyło delikatnie przeszlifować otwór w kadłubie.

,,,

No i silnik. Postanowiłem go troszkę upiększyć. Strasznie nie lubię zwijania maleńkich rurek składających się na cylindry silnika więc rozrysowałem sobie na papierze milimetrowym całe cylindry, a następnie łatwo i bezproblemowo zwinąłem je na cienkim druciku. Wszystkie cylindry owinąłem nitką aby nieco je uplastycznić i zbliżyć wyglądem do oryginału. Całość pomalowałem czarną farbą Pactra, a następnie metelizerem Humbrola ale już nie tak dokładnie aby widać było „przebitki” czarnej farby. Musze nieskromnie przyznać, że efekt bardzo mi się podoba i na pewno zastosuję to też przy innych silnikach gwiazdowych, chociaż postaram się dokładniej owijać nitką cylindry bo tutaj w niektórych miejscach nieco mi się to rozjechało.

,,,

--

Post zmieniony (24-06-17 23:00)

 
22-01-17 12:31  Odp: [R] Lublin R-XIII ter wyd.MPModel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Bardzo ładne klejenie !
A czy wózek zamierzasz dorobić ?

 
22-01-17 13:22  Odp: [R] Lublin R-XIII ter wyd.MPModel
yak   

Wydaje mi się, że 1. wydanie miało na stateczniku "R-XIIII", ale głowy nie dam.

 
22-01-17 13:30  Odp: [R] Lublin R-XIII ter wyd.MPModel
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Surówka miała oznaczenie "RXII" - w wydaniu chyba to poprawiono od razu?



--

Post zmieniony (22-01-17 13:31)

 
22-01-17 14:20  Odp: [R] Lublin R-XIII ter wyd.MPModel
Red_Fox 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Kroolo, właśnie Twoją relacją się zasugerowałem i myślałem, że ten błąd był w pierwszym wydaniu. W każdym razie teraz jest ok: )

Co do robienia wózka to raczej sobie daruję bo model i tak będę wieszał na żyłce pod sufitem więc wózek byłby pozostawiony na ziemi w samotności: )

 
22-01-17 14:55  Odp: [R] Lublin R-XIII ter wyd.MPModel
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

A czym kleisz ten model? Jakim klejem?

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
22-01-17 15:06  Odp: [R] Lublin R-XIII ter wyd.MPModel
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Ulubionym klejem wszystkich purystów kartonowych, czyli introligatorskim CR, o czym autor relacji powyżej wspomina ; )))))))
I małe wspomnienie https://www.youtube.com/watch?v=lEuOwwFavmU

Post zmieniony (22-01-17 15:09)

 
22-01-17 19:57  Odp: [R] Lublin R-XIII ter wyd.MPModel
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Życzę powodzenia w budowie .
Będę śledzić Twoje poczynania.

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
12-02-17 08:55  Odp: [R] Lublin R-XIII ter wyd.MPModel
Red_Fox 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Moich zmagań z Lublinem ciąg dalszy. Zmontowałem do końca silinik, rury wydechowe zrobiłem z cienkiego kabelka. Sklejony Pierścień Townenda pasował idealnie nie trzeba było nic majstrować żeby wszedł na silnik. Przerobiłem za to kołpak śmigła. Zrobiłem go ze zwykłej tektury, zalutowałem, wyszlifowałem i pomalowałem Humbrolem w kolorze aluminium.



Trochę przykombinowałem przy osłonie gaźnika która znajduje się pod pierścieniem Townenda i wchodzi aż pod kadłub. Pooglądałem sobie zdjęcia Lublinów RXIII i doszedłem do wniosku, że rozwiązanie jakie proponuje wycinanka dla tego elementu jest nie do końca prawidłowe. Dlatego całą tą osłonę postanowiłem sobie rozrysować po swojemu i zrobić tak jak wg mnie być powinno. Przede wszystkim osłona to jeden element, a nie dwa. Z efektu jestem zadowolony. Nawet kolor jest niemal idealny z wycinanką. Miałem to szczęście, że kiedyś zamawiałem coś w którymś z wydawnictw i moja przesyłka była dodatkowo owinięta jakimś niepotrzebnym arkuszem z częściami i traf chciał że są to elementy jakiegoś samolotu drukowane na papierze kredowym i to w kolorze srebrnym! Pomyślałem sobie „nie będę wyrzucał-może się przydać”. Przydało się!



Dorobiłem też parę drobiazgów jak stopień przy kabinie pilota, skórzane obicie przy kabinie i prowadnice do linek od steru kierunku



Już miałem zabierać się za pływaki, gdy w moje łapska wpadł numer specjalny czasopisma „Historie Puckie” poświęcony w całości Lublinowi RXIII hydro.



Jest w nim trochę bardzo ciekawych zdjęć i rysunków, które zwróciły moja uwagę na kilka elementów . Pierwsza i najważniejsza kwestia(jak mogłem tego nie zauważyć wcześniej!) Kadłub w części pilota i obserwatora pokryty był blachą a nie jak sugeruje wycinanka-płótnem. Eh gdybym wcześniej to zauważył to zeskanowałbym sobie ten kadłub i dokleił ten fragment w odpowiednim kolorze a tak to już chyba mam pozamiatane… Postanowiłem się nie poddawać i metodą prób i błędów udało mi się dobrze wymierzyć ,rozrysować i wpasować ten fragment „blaszany”na gotowy kadłub. Efekt moim zdanie niezły. Nie dość, że wygląda to teraz tak jak faktycznie być powinno, to udało mi się przykryć te paskudne wytarcia farby drukarskiej przy kabinie. Kolor co prawda mógłby być nieco jaśniejszy ale niestety z mojej magicznej rezerwy koloru nie mógłbym wykonać tak dużego elementu, a w papierniczym przewaliłem chyba wszystkie kolorowe bloki i wycinanki i nic lepszego nie znalazłem. Ale w sumie patrząc na ilość zdjęć z kraks Lublinów i biorąc pod uwagę ile te samoloty były „łatane” przez mechaników to myślę, że ta mała rozbieżność w kolorach blachy nie jest jakimś dramatem.



Sugerując się zdjęciami i rysunkami ze wspomnianego wyżej czasopisma dorobiłem też z boku kadłuba blachę zakrywającą bagażnik gdzie trzymany były m.in. pokrowiec na silnik. Wycinanka także tego nie przewidywała, także jakby co to warto o nim pamiętać. Na tym etapie model polakierowałem lakierem w spray’u.



A przy okazji, macie może pojęcie co to za elementy które zaznaczyłem na poniższym zdjęciu? 1 to zapewne antena, ale 2? Doczytałem się, że na morskich Lublinach były montowane wyrzutniki na 6 bomb po 12,5 kg każda. Może to właśnie to? Macie jakieś sugestie?



--

 
12-02-17 11:21  Odp: [R] Lublin R-XIII ter wyd.MPModel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Nr 1 - też uważam, że to może być antena (składana)
Nr. 2 - nie są to wyrzutniki, ponieważ wyrzutniki Święcickiego był to rodzaj kratownicy/belek i bomby były zawieszane poziomo (6 x 12,5 kg)
Wystający element (rura) ma dwa odciągi a na końcu rodzaj ośki z kółeczkami (?) i jest wysuwana.
Zdjęcie spodu R-XIII nr. 706 (podwozie kołowe)

Wyrzutnikiem mógłby być ciemny prostokąt tylko jest on przed kabiną pilota (wyrzutnik był za kabiną) i w wersji pływakowej w poprzek przechodzi belka stelażu pływaków.
W kabinie obserwatora był także aparat foto do zdjęć w pionie i na ukos - może ta "rura" to właśnie otwór dla obiektywu aparatu ?
W podłodze był jeszcze otwór (okno) dla obserwatora ale gdzie ?
I jeszcze takie zdjęcia może będą przydatne


Powodzenia w budowie.
Pozdrawiam,
Ryszard

Post zmieniony (12-02-17 11:23)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024