FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
17-01-17 19:39  [R] Su 76M 1:25 Paper Planet
Krys 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 24
 

Witam brać modelarską w pierwszej mojej relacji. Będę budował tytułowe Su 76M które otrzymałem od Piotra Gudza, projektanta i wydawcy, za co wielkie dzięki. Jest to model wydany w technologii cięcia laserem. Instrukcja przewiduje inną, niż wskazuje numeracja części, kolejność budowy. Zostanie on uzupełniony o brakujące elementy których w standardzie on nie posiada czyli: przyrządy celownicze, km, gąsienice z ogniw. Co zostanie dodane jeszcze okaże się w trakcie budowy. Zdjęcia będą robione telefonem, tak że za ich jakość przepraszam.
Tradycyjnie okładka i arkusze:Oraz pierwsze prace:
Musiałem zmienić kształt części szkieletu, Obie części 5 w opracowaniu są jednakowe, musiałem je przyciąć ze względu na zastosowane w projekcie do mocowania wahaczy wykałaczki lub druty.Boki korpusu składają się z dwóch części, szkieletu i poszycia właściwego. Obie są wycięte z tektury piwnej o grubości 1 mm.Dodałem pasek kartonu by nie zapadał się strop nad przedziałem kierowcy.Przykleiłem pozostałe płyty kadłuba oprócz zamykającej przedział bojowy, zostanie ona wklejona po uzupełnieniu elementów w nim się znajdujących.Widoczny na poprzednich zdjęciach zasobnik na amunicję który musiałem szpachlować ze względu na za krótki element poszycia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-01-17 21:49  Odp: [R] Su 76M 1:25 Paper Planet
Krys 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 24
 

Malowanie zimowe LWP, kalki od Piterpanzera.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-01-17 21:41  Odp: [R] Su 76M 1:25 Paper Planet
Krys 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 24
 

kolejny_cichy dzięki za link. Co do porównania z plastikiem to nie wiem nigdy go nie kleiłem. Natomiast co do modelu to jedynym ułatwieniem jest to że nie trzeba wycinać elementów tak jak w tradycyjnej wycinance. Dochodzi natomiast kupa szlifowania. Natomiast co do tego konkretnie modelu to widzę już sporo uproszczeń które będę poprawiał np. osłona końcówek wałków skrętnych powinna być półokrągła jest płaska. co do reszty to okaże się w trakcie budowy.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-01-17 19:30  Odp: [R] Su 76M 1:25 Paper Planet
Krys 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 24
 

Korzystając z niedzielnego wieczoru postanowiłem umieścić pierwszą aktualizację relacji.
Zacząłem od zabudowy przedziału bojowego i tu mam dość ciekawą siatkę bryłyktórą musiałem zmodyfikować, rozcinając ją na dwie części żeby można było skleić ją w miarę bez szczelin. Choć powinienem zrobić jeszcze jedno cięcie by nie musieć szpachlować.Powstała szczelina jest wynikiem tak skomplikowanej siatki bryły gdyż powinno się robić ją z kilku części a nie z jednej. Chodzi tu konkretnie o szerokość strumienia lasera.
Następnie na warsztat poszły stojaki na pociski. Na pierwszym zdjęciu mamy ich wygląd zgodny z opracowaniem na kolejnym już po moich poprawkach czyli dodane trzymacze pocisków, nakrętki do mocowania prętów, oraz zmieniona górna część stojaków (zgodnie ze zdjęciami z monografii Kagero).

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-01-17 20:18  Odp: [R] Su 76M 1:25 Paper Planet
Krys 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 24
 

Parę chwil wolnego czasu przed wyjazdem do łóżka a następnie do Mińska Maz. Dzisiaj krótkie uzupełnienie. Zakończyłem prace nad skrzynią na pociski dodając drzwiczki i uchwyty. Do zrobienia uchwytów użyłem takiego przyrządu.Teraz kolej na coś co służy do strzelania. Zaczynam od magazynków talerzowych do DT 29 oraz pojemników na nie. Karabin będzie żywiczny z firmy Proffes.Teraz mam pytanie do znawców tematu, jakim kolorem należałoby pomalować przedział bojowy? W monografii Kagero jest on jasnoszary, natomiast w dyskusji w trakcie budowy surówki na tylko papierze wynikło że jest ciemno szary, i bądź tu mądry i pisz wiersze.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-02-17 18:10  Odp: [R] Su 76M 1:25 Paper Planet
Krys 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 24
 

Dzięki Panowie

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-02-17 23:39  Odp: [R] Su 76M 1:25 Paper Planet
Krys 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 24
 

Żeby nie było że БПТЗ им. Krysa nie pracuje, bo zbombardowany czy też ewakuowany za Ural, zamieszczam dziś małą aktualizację. Na warsztat poszły koła jezdne w ilości 15 szt. W tym momencie wyszła wyższość laserówki nad tradycyjną wycinanką, nie trzeba bawić się cyrklem Olfy. Trzeba przeciąć łączniki i jest prawie gotowe. Ale musi być zawsze ale, tak i w tym przypadku. Zamieniłem oryginalne obręcze swoimi. Te pierwsze były za grube i za szerokie ( gr.0,5mm), co pokazałem na jednym ze zdjęć.Śruby dodałem od siebie, zestaw zawiera tylko nity.

--
Kartonowy Tur

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-02-17 16:19  Odp: [R] Su 76M 1:25 Paper Planet
Krys 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 24
 

Endrju metoda cięcia jest bardzo prosta. Najpierw wycinam zewnętrzną część obręczy starając się nie rozbić otworu który powstał od nóżki cyrkla. Jeśli masz z tym problem to radzę podkleić środek okręgu kartonem by był grubszy i dopiero wtedy bierz się za wycinanie. Najpierw zewnętrzne cięcie potem wewnętrzne.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-02-17 21:39  Odp: [R] Su 76M 1:25 Paper Planet
Krys 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 24
 

Dzisiaj kolejna aktualizacja.Dla porównania oryginał na wannie kadłuba i moja opcja.Trochę kół na górze i poniżej osłona przekładni kół napędowychWanna kadłuba z dodatkamiŚciana tylna założona tylko do zdjęcia. Haki holownicze musiałem dodatkowo podkleić tekturą 0,5mm wydawca wyciął je z tektury 0,5mm co po podklejeniu dało 1 mm. Jak dla mnie chyba odpowiednia grubość dla tego elementu.

I na koniec mała pukawka jako uzbrojenie uzupełniające do DT.Puszka wymaga jeszcze wielu dodatków. W standardzie to jest wszystko, tak że trzeba dorobić celownik, dźwignie, pokrętła.
I ZiS 3 na swoim miejscu.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-12-17 23:16  Odp: [R] Su 76M 1:25 Paper Planet
Krys 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 24
 

Witam po dość długiej przerwie. Nie znaczy to że nic nie robiłem. W tym czasie powstało kilka modeli. Przyszedł czas i na dokończenie tego projektu. Na warsztat poszły gąsienice. Na razie początek. Do zrobienia mam 6 pasków gąsek. Koniec gadania zapraszam do oglądania.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-12-17 20:43  Odp: [R] Su 76M 1:25 Paper Planet
Krys 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 24
 

Sklejania gąsienic zakończone. Na jedną zostało użyte 123 szt. elementów dolnych, górnych, gruntozaczepów oraz 246 zębów. Kleiłem wszystko na BCG. Przed przyklejeniem zębów taśma gąsienic po stronie klejenia została zagruntowana BCG. Jak dla mnie taki sposób wykonania gąsek to rewelacja. Układają się jak z pojedynczych ogniw a o wiele mniej roboty nie potrzebne są też druciki. Zobaczymy jak będą wyglądały po pomalowaniu.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2018